Saskia Alusalu jätkab uue treeneri juhendamisel

Eesti parim naiskiiruisutaja Saskia Alusalu harjutab olümpiaeelseks hooajaks valmistudes Norra kiiruisuakadeemia prantslasest treeneri Tristan Loy juhendamisel. Algavalt hooajalt ootab 22aastane adaverelane jätkuvat arengut ning nimetab ühe eesmärgina head esinemist veebruaris Koreas peetavatel üksikdistantside maailmameistrivõistlustel.


Eelmisest hooajast Norra kiiruisuakadeemias harjutav Saskia Alusalu on Tristan Loy’ga koostööd teinud ka varem ning esimesed treeningunädalad on näidanud, et nende vahel valitseb hea teineteisemõistmine. “Loy oli pool aastat Inzelli kiiruisuakadeemia treener,” lausus 2011-2015. aastani Saksamaal harjutanud Alusalu. “Ta on väga toetav ning alale pühendunud, otsides kogu aeg uut informatsiooni. Hommikul trennis võib ta näiteks välja tuua mingi paari nädala eest jutuks olnud teema ning öelda, et mõtlesin selle peale ning et võib-olla oleks seda hoopis nii parem teha.”

Põhieesmärgiks 3000 meetri distants

Norra kiiruisuakadeemias harjutab Saskia Alusalu pikamaauisutajate treeningrühmas, kuhu naistest kuuluvad veel norralannad Camilla Lund ja Ellen Bjertnes ning taanlanna Elena Rigas. “Hooaja jooksul on distantside valik muidugi laiem, aga minu põhieesmärgiks on kindlasti 3000 meetri distants,” lausus Alusalu.

Ka 43aastane Tristan Loy oli kiiruisutajana kõige edukam just pikkadel distantsidel. 2007. aasta MM-võistlustel Salt Lake City’s sai ta 10 000 meetri distantsil ajaga 13.24,05 üheteistkümnenda koha, samal aastal võitis ta Kolomna MK-etapil pikimal kiiruisudistantsil isiklikku rekordit tähistava 13.14,92ga B-grupis esikoha. A-grupi võistlustel suutis prantslase aja sel päeval üle sõita vaid norralane Håvard Bøkko. Loy paistis silma ka ülipikamaauisutamises, 2006. aastal võitis ta esikoha 120 kilomeetri pikkusel Kuopio uisumaratonil.

Uueks hooajaks põhja ladudes on kiiruisuakadeemias põhirõhk pandud mahutreeningutele, ühised treeninglaagrid on toimunud Saksamaal, Poolas ja Hollandis. “Päris raske suvi on olnud,” ütles Saskia Alusalu. “Maikuust alates olen jalgrattaga sõitnud üle 3500 kilomeetri, mitte kunagi varem ei ole ma seda nii palju teinud. Rattasõidule lisandub veel rulluisutamine, samuti jõusaali- ja imitatsiooniharjutused.”

Suurenenud mahud on uueks hooajaks valmistuvale uisutajale lisanud enesekindlust. “Tunnen, kuidas olen rattas ja kõiges muus arenenud ning palju tugevamaks saanud,” lausus Saskia Alusalu. “Kodus olles ning rattaga vanu tuttavaid marsruute sõites on hästi positiivne näha, kui palju kiirem ma nüüd olen. Ka kiiruisutamise kohta öeldakse, et see ei lähe küll kunagi lihtsamaks, aga sa lihtsalt sõidad järjest kiiremini,” lisas ta muiates.

Sai kaasa lüüa kodustel rulluisuvõistlustel

Raskete treeninglaagrite vahel sai Alusalu varasematest aastatest rohkem kodus viibida. “Tore on perega koos olla ning koduseid aiasaadusi süües vitamiine ja energiat koguda,” ütles ta.

Eestis viibimine võimaldas Saskia Alusalul kaasa lüüa ka siinsetel rulluisuvõistlustel ‒ UusMaa Rullituuril on ta kõigil senisel kolmel etapil võitnud esikoha, eelmisel pühapäeval sõidetud Tartu rulluisumaratoni lõpetas naistest teisena. Sel laupäeval on Alusalu stardis ka Rullituuri viimase etapina kavas oleval Tallinna rulluisumaratonil, kohe järgmisel päeval sõidab ta aga taas treeninglaagrisse.

“Rulluisuüritused on sattunud täpselt laagritevahelisele ajale,”rõõmustas Saskia Alusalu esmakordse võimaluse üle võistelda Rullituuri üldvõidule. “Esimese etapi järel tundus, et ma ei saa enam ühelgi etapil kaasa sõita, kuid siis tuli uus treener ning laagrite ajad natuke nihkusid. Rulluisuvõistlustel osalemine on väga hea treening, samuti on see ka heaks vahelduseks jäähooajaks valmistumisel, eriti just emotsionaalselt.”

Kolme Rullituuri osavõistluse järel on Saskia Alusalu kogunud maksimaalsed 3000 punkti, teisel kohal olev Diana Kaareste jääb temast viimase etapi eel maha 64 punktiga. “Kui nüüd just viimaseks ei jää, peaksin ka üldarvestuses võitma. Nägin üldvõidu eest antavat suurt karikat esimese etapi ajal ning mõtlesin, et sellist mul veel ei olegi,” naeris ta.

Konkreetseid ajalisi eesmärke ei sea

Uuelt kiiruisuhooajalt ootab Saskia Alusalu eelkõige jätkuvat arengut, konkreetseid ajalisi eesmärke ta endale aga ei sea. “Sel hooajal ma tõenäoliselt Põhja-Ameerika kiirel jääl ei võistle,” ütles kõik oma kehtivad isiklikud ja Eesti rekordid Calgary ja Salt Lake City radadel sõitnud Saskia Alusalu. “Seetõttu tulebki aegu võrrelda mitte praeguste rekorditega, vaid nende aegadega, mis ma olen varem Euroopas sõitnud.”

Kui möödunud hooajal tegi Saskia Alusalu kaasa kogu MK-etappide karusselli ning osales ka üksikdistantside maailmameistrivõistlustel ja mitmevõistluse Euroopa meistrivõistlustel, siis sel hooajal ta nii tihedat võistlusgraafikut ei planeeri.

“Täisprogrammi sel hooajal tõenäoliselt ei tule,” lausus septembri teises pooles Inzellis jäätreeningutega alustav Alusalu. “Suure tõenäosusega jäävad mul vahele novembrikuus Hiinas ja Jaapanis sõidetavad esimesed etapid. Esiteks ei ole nendeks sõitudeks piisavalt vahendeid, samuti peaksin selleks juba varem jääle minema, aga sellekski ei ole hetkel võimalusi.”

Küll kavatseb Saskia Alusalu startida aga detsembri algul Astanas ja Heerenveenis peetavatel MK-sarja osavõistlustel. Jõgevamaa kahe viimase aasta parim sportlane loodab seal näidatud tulemustega kvalifitseeruda 9.-12. veebruarini Koreas Gangwonis peetavatele üksikdistantside maailmameistrivõistlustele ning seal ka hästi esineda.

“Kindlasti oleks lihtsam MM-võistlustele pääseda, kui teha kaasa kogu MK-sari, aga pean nüüd riskeerima ning panustama sellele, et sõita Astanas ja Heerenveenis väga hästi ning kahe etapiga endale koht tagada,” lausus Saskia Alusalu, kes eelmisel aastal saavutas MM-võistlustel ühisstardiga sõidus kõrge kümnenda koha.

Saskia Alusalu vaatab juba ka kaugemasse tulevikku, 2018. aastal toimuvate Pyeongchangi taliolümpiamängude suunas. “Peatselt algav hooaeg olümpiale kvalifitseerumise mõttes arvesse ei lähe, olümpiakohad jagatakse samal hooajal toimuvate MK-etappide tulemuste põhjal,” lausus ta. “Olümpiamängudel võistlemine on minu jaoks loomulikult üheks eesmärgiks, aga ma ei tahaks seda kindlasti ka üle tähtsustada. Loodan sama treeneriga jätkata ka järgmisel hooajal ja eks siis ole näha, kuidas läheb. Praegu on kõik igatahes väga hästi läinud.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus