Sarnased ja erinevad

Keit ja Triin on mõnes mõttes sarnased: nad mõlemad elavad Laiusel, õpivad Laiuse Põhikoolis ning sõidavad koos pärast tunde bussiga Jõgevale kunstikooli. Sarnane on seegi, et nii Keit kui ka Triin võeti kunstikooli tulles kohe teisele kursusele.

Nende maalijakäekirigi on nii sarnane, et ega piltide alt nimesid lugemata saagi alati aru, kumma tehtud üks või teine töö on. Mõlemal tüdrukul näib pintsel kuidagi loomulikult käes istuvat ning käsi iseenesest õige värvipoti leidvat.

?Hea ja looduslähedane värvitaju on neil võib-olla sellepärast, et nad on maatüdrukud ja viibivad palju looduse keskel,? arvas tüdrukute kursusejuhendaja Auli Kumel. ?Nad pole maalides ekspressiivsed, vaid pigem analüüsivad ja kahe jalaga maa peal. Aga emotsioon on nende piltides vaieldamatult olemas.?

?Keit ja Triin on väga produktiivsed ja nad suudavad maalides enam töösse süveneda kui nii mõnigi täiskasvanu,? lisas maaliõpetaja Elita Järvela. ?Nad on väga iseseisvad. Ja kõike pole neile vaja otse öeldagi, neil endal ?lokaatorid? kogu aeg töötavad ja nad nopivad ka niisama kõrvalt kuuldust ja pealt nähtust neile vajaliku välja.?

Midagi erinevat on kahes tüdrukus ka: õpetajate arvates on Triin raskemini avanev, Keit aga otsekohesem ja sõnakam: küsib kohe, kui midagi arusaamatuks jääb.

Lemmikvärvid on tüdrukutel samuti erinevad: Keit armastab sinist ja Triin rohelist. Kunstikooli õppeainetest istuvad esimesele rohkem maalimine ja joonistamine, teisele kompositsioon. Tuleva-aastaste diplomitööde peale pole tüdrukud aga veel mõelnud. Ega sellegi peale, kas siduda oma elu ka tulevikus kunstiga või mitte.

Kõigepealt tuleb neil valmistuda hoopis kaheks neljanda kursuse ühisnäituseks ? veebruari teisel poolel kunstikoolis ja märtsis kultuurikeskuse galeriis avatavaks. Esimesele pannakse üles need pildid, mis sünnivad 14. veebruarile planeeritud Eesti Rahva Muuseumi külastuse käigus, teisele figuure kujutavad tööd.

?Joonistustunnid meil praegu põhiliselt inimfiguuride joonistamise peale kuluvadki,? ütles Auli Kumel.

Üks ühisnäitus on neljandal kursusel teatavasti juba seljataga: see kandis nime ?Emotsioonid?. Isiknäitusega on maha saanud Liisi Talas ja saamas Merilin Saksing. Ainult et tema tööd pannakse üles Vooremaa maastikukaitseala külastuskeskusse, mis asub Tartumaa piiri taga Äksis.

?Kõigilt me isiknäituse ülespanekut ei nõua, aga neil, kel palju häid töid kogunenud, soovitame me seda teha küll,? ütles Auli Kumel.

Keit Mõisavaldi ja Triin Pärtelpoja näitust saab kunstikoolis vaadata 9. veebruarini.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus