Sangpommitõstjad tõid Iirimaalt medalilisa

Tosin Eesti sangpommisportlast, kolm jõgevamaalast sealhulgas, lõi kaasa mai viimasel nädalavahetusel Iirimaal Wexfordis toimunud Euroopa meistrivõistlustel juunioridele, täiskasvanutele ja veteranidele, tuues sealt kaasa medaleid ja muidu häid tulemusi.

Meeste põhivanuseklassis kuni 95 kg kaalukategoorias võistelnud Andres Metjer sai tõukamises kirja isikliku rekordi (50 korda) ja platseerus sellega 4. kohale. See on Eesti Sangpommispordi Liidu presidendi Ülo Kuuse hinnangul üks meie meeste viimase aja paremaid saavutusi. Olgu lisatud, et Metjer võistles n-ö proffide kategoorias, kus kasutati kahepuudaseid ehk 32 kg tõstevahendeid. Amatööride klassis tõsteti poole kergemaid sangpomme.

Veteranide klassis kaitsesid meie maakonna sportlastest Eesti au Heino Põldoja ja Ülo Kuusk. Esimene võistles 60–69-aastaste ja kuni 63 kg kaaluvate meesveteranide hulgas ja tuli esimeseks nii kahevõistluses kui ka nn pikas tõukamises. Ülo Kuusk võistles samas vanuserühmas, ent kuni 95 kg kaaluvate meesveteranide hulgas ning võitis kahevõistluse (tõukas 91, rebis 224 korda). Mõlemad tõstsid võisteldes puudaseid ehk 16 kg sangpomme.

Teiste Eestit esindanud sportlaste hulgast tõstis Ülo Kuusk esile eelkõige Pärnumaalt Audrust pärit naisjuuniori Koidu Killingut, kelle rebimistulemus (217 korda) oli üks nende võistluste silmapaistvamaid tulemusi üldse. Oma medaliarvet kasvatasid ka teine Pärnumaa naisjuunior Siiri Univer (kaks kulda), Järvamaa meesjuunior Kuldar Kark (hõbe), ning veteranid Endel Taro (kaks kulda), Saima Saar (hõbe) ja Malle Tikko (pronks).

Võistlustel olid esindatud 12 riiki, sealhulgas Šveits ja Portugal, kes varem sangpommi tiitlivõistlustel esinenud pole. Võõrustajate, st Iirimaa esindajatest jätsid Ülo Kuusele kõige sügavama mulje naised ja naisjuuniorid, kes olid võistlusteks väga hästi valmistunud ja said ridamisi kirja häid tulemusi. Ka kohalik publik polnud koju kätte toodud suurvõistluse suhtes ükskõikne: spordihall oli rahvast täis ning toetuskisa palju kõvem kui meie sangpommivõistlustel.

Ülo Kuusk tegutses, nagu tavaliselt, enda võistlemisest üle jäänud ajal kohtunikuna.

“Kui tänati ja kriitikat ei tehtud, ju siis läks selleski ametis hästi,” ütles Ülo Kuusk.

Tema sõnul jäid meie sportlastele Iirimaalt meelde vasakpoolne liiklus, jahe tuul ja südamlikud inimesed: ka võhivõõrad naeratasid ja tervitasid vastu tulles. Juhus viis meie sportlased kokku ka ühe restoranis töötava eestlannaga, kes on Wexfordis elanud juba kaheksa aastat ning tagasi Eestisse kahjuks enam tulla ei kavatse.

Ülo Kuusel õnnestus Eesti esindajana käia ka Wexfordi linnapea vastuvõtul, mis jäi meelde nii linnapea omapärase riietuse kui ka traditsiooniliste rituaalide poolest.

“Olin Iirimaal esimest korda ning sellele ilusa loodusega maale tahaksin küll veel tagasi minna,” ütles Ülo Kuusk.

Lähiajal tuleb tal Eesti esinduse koosseisus või saatjana küll hoopis teisi paiku külastada: juuni lõpus toimub Balti matš Leedus ja juulis Saksamaal Hamburgis U16 ja U18 vanuseklassi noorte Euroopa meistrivõistlused.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus