Samovaride ja vanausuliste muuseumis õpiti ikoonikirjutamist

Möödunud pühapäeval oli Kasepää vallas asuvas samovaride ja vanausuliste muuseumis avatud ikoonikirjutamise töötuba, kus õpiti tundma ka vanausuliste traditsioone ja elulaadi ning harjutati sellega seonduvaid kunstitööoskusi.

Ikoonikirjutamise ehk –maalimise kursust juhendas tartlane Einike Vassel, kes on seda kunsti õppinud kloostrites Kreekas, Inglismaal ja Soomes.

“Kõigepealt vaatasime 2004. aastal valminud filmi “Nikolai Kormašov ja vene ikoon”, mis jutustab aastatel 1929-2012 elanud tunnustatud kunstnikust, kes tegeles ikoonimaalimise ajaloo uurimisega ja ikoonide restaureerimisega. Filmis kõneldakse ka tema pojast Orest Kormašovist. Film käsitleb ikoonimaalimise traditsioone Peipsi-äärses piirkonnas. Seejärel külastati Raja vanausuliste palvelat ja seal paiknevat ikoonimaalimise töökoja ja koolkonna rajaja Gavriil Frolovi(1854-1930) tegevust tutvustavat muuseumi. Kuulasime loengut ikoonimaalimise teooriast ja materjaliõpetusest ning seejärel maalisime ka ise,” rääkis töötoa korraldamise algataja, samovaride ja vanausuliste muuseumi eestvedaja Veronika Kookmaa.

Noorim osaleja 11 aastane

“Saarepuust alusele valmisid väikesed matkaikoonid, mida on võimalik igale poole kaasa võtta. Maalitud on need vanaaegses munatempora tehnikas. Vajalikud materjalid olid toodud nii Eestist kui Peterburist. Kuuma ilmaga kuivasid värvid kiiresti,” rääkis ta. Kookmaa sõnul osales kursusel kaksteist maalimishuvilist ja mitmed olid tulnud ka lihtsalt pealt vaatama. Noorim osavõtja oli üheteistkümneaastane Kasepää valla koolitüdruk.

“Ikoonimaalimisest huvitatuid jätkub, on plaanis selline tegevus meie muuseumis tulevikus regulaarseks muuta. Kursusteks sobiksid just need nädalapäevad, mil muuseum suletud on. Tulemuslikum on õppetöö väiksemates rühmades. Iseäranis oluliseks pean, et Peipsi kandi inimesed saaksid paikkonna traditsioonilist tegevusala õppida kohapeal ega tarvitseks selleks kaugemale sõita,” ütles Kookmaa.

Veronika Kookmaa, kes on varemgi Einike Vasselilt ikoonimaalimist õppinud, lõi ka ise ikooni ja plaanib sellega edaspidigi tegelda.

“Kavas on koostada muuseumis väljapanek, millega külastajad saaksid ikoonimaalimisest detailse ettekujutuse,” ütles ta.

Traditsioon vajas taastamist

Kookmaa märkis, et ikooni maalimise õpet ajendas teda korraldama asjaolu, et viimased ikoonid tänases Kasepää vallas olid maalitud ligi sada aastat tagasi. Traditsioon vajas aga taaselustamist.

Töötoas teadmisi ja oskusi omandamas käinud Kalevipoja muuseumi juhataja Ulvi Tamm ütles, et ta on õigeusklik, kuid vanausuliste kultuuri- ja usundilugu huvitab teda.

“Kuigi Eestis räägitakse sageli ikooni maalimisest, on täpsem termin kirjutamine, sest ikoon valmib väga täpsete reeglite järgi. Näiteks peavad ka pühakute rõivad olema kindlates värvitoonides. Kursusel maalisime kõik ühesuguse šablooni järgi Jeesus Kristust, pildid tulid aga siiski igaühel omanäolised,” lausus ta.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus