Same käib ajaga kaasas

Tabivere valla üks suuremaid tööandjaid on OÜ Same, kus toodetakse põllumajandus- ja teehooldusmasinaid: kultivaatoreid, kaarutajaid, rullimähkureid, lumepuhureid, liivapuistureid, lumesahku, tasandusniidukeid, kett-võsaniidukeid.

Firma on tegutsenud seitseteist aastat ning pidevalt ajaga kaasas käinud: kui ühtedele masinatele turgu väheks jääma hakkab, siis mõeldakse jälle midagi uut välja. Sel suvel juurutati näiteks tootmisse tõstukiga metsaveokärud: Same Rootsi partnerfirma Trejon esindajad arvasid, et sellisel kaubal võiks metsarohkes Rootsis turgu olla ning huvi on ilmutatud Eestiski.

Kui kevadel kavatses Same juhtkond seoses majanduslangusega töötajatele natuke pikema puhkuse anda, siis metsaveokärude tootmise käivitamiseks tuli tegelikult teha vastupidist: puhata said mehed ainult kaks nädalat. Aga firma tegevjuhi Tarmo Teini sõnul tasus suvine pingutus end ära: nüüd on lootust, et „nina“ jälle paremini „vee peal“ püsib.

Same toodangust läheb välismaale 70-75 protsenti ja sellest omakorda 75 protsenti turustatakse Trejoni kaudu, kellel on 53 edasimüüjat Rootsis ja paarkümmend Kesk-Euroopas. Lisaks sellele on Trejonil finantse, mida suurtel näitustel ja messidel osalemisse investeerida. Oma käe peal Same ju näiteks Euroopa suurimale metsamessile Elmia Wood või Hannoveri messile ei läheks, Trejoni kaudu nende toodang aga sinna jõuab. Ning tänu sellele on lootust seda edukamalt müüa.

Majandussurutis pole siiski ka Samet puudutamata jätnud: aasta algupoolel tuli teha raske otsus ja tosin inimest koondada. Ka firma mullune käive oli võrreldes kahe aasta tagusega mõnevõrra väiksem ning tellijate hulka on siginenud neid, kes kauba eest maksmisega rahapuudusel viivitavad.

Raskemaid aegu aitavad aga üle elada parematel aegadel tehtud investeeringud. Kaks aastat tagasi käivitati näiteks pulbervärvimisliin, tänu millele Same toodang tunduvalt parema välimuse omandas.  

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus