Memoriaali paigaks on valitud endine talukoht, millest ei ole järel muud kui tamm ja kaevuase, mille taastamist on Kuntro juba alustanud. Selles taluperes kasvas kunagi viis poega.
“Siia tuleb kaev, istepingid ja palkidest alus informatsiooni paigaldamiseks,” ütles Kuntro. Mälestuspaika tuleb viis põlist kivi perepoegade eesnimedega, ülejäänud perelugu läheb kirja tahvlile, kus on nimeliselt kirjas kõik Salla külast represseeritud ning kogu endisest Salla vallast represseeritute arv.
Looduslikus kohas võib igaüks kruusiga kaevust vett võtta, istuda pingil ja mõelda minevikule.
“Talu, mille kohale memoriaal tuleb, on väga traagilise ajalooga. Selles peres oli viis venda, kellest Nõukogude okupatsiooni alguses neli tapeti, üks tuli Siberist invaliidina tagasi,” jutustas Kuntro.
Tema sõnul vändatakse Rakke vallas asuvast Salla külast praegu dokumentaalfilmi. Filmilindile jäädvustatakse kogu väikese küla elu selle eheduses. Filmis kajastuvad nii ärksamate külaelanike tegemised kui ka praeguse külaelu mustem pool, näiteks asjaolu, et paljud on langenud alkoholi küüsi. “On väga meeldiv tõdeda, et Salla külla on viimasel ajal tulnud palju inimesi, kes on siia majad ostnud, neid taastavad ja uusi kodusid ehitavad,? ütles memoriaali rajaja.
Dokumentaalfilmis näeb sedagi, kuidas Salla lähedal Emumäel valmis Päikesetõusu maja.
EVA KLAAS