„Sajandi mäng“ Põltsamaa Felixhallis

Nii emotsionaalseid hetki kui ülemöödunud pühapäeval, pole Põltsamaa Felixhalli kuue ja poole aastases ajaloos ilmselt veel olnud: SA Põltsamaa Sport spordikooli U-18 vanuseklassi võrkpallimeeskond alistas tormiliselt kaasa elava kodupubliku silme all Võru spordikooli ja tuli Eesti Võrkpalliföderatsiooni karikavõistluste võitjaks.

 

Finaalturniir kestis Felixhallis kolm päeva (13.-15. jaanuarini) ja sellel osales kuus meeskonda. Kui reedesed mängud Tallinna Audentese VK ja Valga VK Viktooria vastu ning laupäevane kohtumine Saaremaa Spordikooliga kulgesid Põltsamaa poiste suhteliselt suure ülekaalu tähe all, siis laupäevases teises kohtumises Kuressaare Vanalinna SKga jäid noored põltsamaalased algul 0:2 taha. Ent just siis, kui saarlased arvasid, et mäng on tehtud, võtsid meie poisid end kodupubliku rõkkaval toetusel kokku ning hakkasid suisa võimatuid palle päästma. Peatselt saavutasidki väljakuperemehed moraalse ülekaalu ning võitsid 3:2.

Sarnase stsenaariumi järgi kulges ka pühapäevane finaalmäng Võru spordikooliga. Ka selles jäid põltsamaalased algul 0:2 kaotusseisu, ent suutsid seejärel vaatamata eelmise õhtu raskest kohtumisest tingitud väsimusele asjade käigu taas enda kasuks pöörata. Ka võrulasi võideti 3:2 ning karikas oligi käes, pealegi veel väga ilusa ja kaasahaarava mängu tulemusena.

„Ütlesin poistele enne finaalturniiri, et mina olen rahul vähemalt neljanda kohaga; kõik, mis üle selle, on nende endi kätes,“ meenutas Põltsamaa võrkpallipoiste treener Toivo Uusna. „Võidu tõid meile eelkõige hea kaitsemäng ja meeskonnasisene koostöö. Palju aitas muidugi kaasa ka publik.“

Finaalmängu ajal oli Felixhallis n-ö täismaja, nii et istekohtadest kippus juba nappuski tulema. Põltsamaa poistele tulid kaasa elama nii nende vanemad, sõbrad kui ka muud spordihuvilised.

Edukas aastakäik

„Seda meeleolu, mis finaalmängu ajal saalis oli, peaks kirjeldama mõni minust luulelisem inimene,“ ütles Toivo Uusna. „Ei mäleta, et oleksin oma kolmekümneaastase treeneripõlve jooksul Põltsamaal sellist pilti näinud ning ega tea, kas kunagi enam näengi.“

1995. aastal sündinud poisid, kes U-18 ehk B-klassi võistkonnas mängivad, on Toivo Uusna sõnul koos treeninud 2008. aastast peale ja miskipärast on just see võrkpallipoiste aastakäik eriliselt edukaks osutunud. Head tulemused hakkasid neil üsna ruttu tulema. Kõrgeid kohti on saadud Eesti meistri- ja karikavõistlustelt, võrkpalliföderatsiooni varasematelt karikavõistlustelt, aga ka spordiliidu Jõud meistrivõistlustelt.

Trenni tehakse viis korda nädalas.

„Päris keeruline on poisse viis korda nädalas kokku saada, sest õppetööks ja koolivälisteks üritusteks peab neil ka aega jääma,“ tunnistas Toivo Uusna. Samas tõdes ta, et aja jooksul on 2008. alustanud seltskonnast välja langenud ainult üks noormees. Ning õppimisega peaksid poistel tema teada kõik asjad korras olema. Vähemasti pole kellelegi takistusi tehtud, kui neil kooliajast võistlema on vaja minna.

Meistrivõistlused tulemas

Palju annab Toivo Uusna sõnul võistkonnale juurde see, et Taavi Arula ja Sander Kulp kuuluvad ka Eesti meistrivõistlustel esiliigas mängiva Põltsamaa Felixi meeskonna koosseisu ning saavad sealt häid kogemusi. Taavi Arula kuulub ka oma vanuseklassi Eesti koondisesse ning saanud mängida rahvusvahelistel turniiridel, viimati näiteks Ida-Euroopa Võrkpalliassotsiatsiooni noorte meistrivõistluste turniiril Poolas.

Võrkpallurite puhul on tänapäeval üsna oluliseks teguriks pikkus. Toivo Uusna sõnul on Põltsamaa B-klassi võistkond oma vanuseklassi „koorekihi“ hulgas üks lühemaid.

„Kui nad trenni tulid, kutsusin ma neid algul päkapikkudeks,“ ütles treener. „Nüüd on nad muidugi kõvasti pikemateks ja sihvakamateks sirgunud.“

Et võrkpalli maine on Põltsamaal ikka kõrgel püsinud, pole treener pidanud poisse koole mööda otsimas käima, vaid nad on ise tee trenni leidnud.

„Võib-olla on see minu viga, et ma pole spetsiaalselt otsimas käinud. Võib-olla on mõni heade eeldustega noor niimoodi avastamata jäänud. Samas võin kogemuste põhjal öelda, et kes ise trenni tulevad, need üldjuhul ka jäävad,“ ütles Toivo Uusna.

Järgmisena on Põltsamaa B-klassi võrkpallipoistel sihikul hea koht Eesti meistrivõistlustel. Meistrivõistluste finaalturniir peetakse 13.-15. aprillini Kuressaares. Sügisel peetud Eesti karikavõistluste, äsjaste võrkpalliföderatsiooni karikavõistluste ja Eesti meistrivõistluste tulemusi liites selgitatakse aga välja need neli võistkonda, kes pääsevad Eestist Balti karikavõistlustele. Kui arvestada, et kahtedelt karikavõistlustelt on põltsamaalastel kirjas neljas ja esimene koht, peaks neil sinna pääsemine juba kindel olema. Balti karikavõistluste mängud peetakse mais ja tõenäoliselt Eestis, aga missuguses linnas, pole teada.

„Oleks Põltsamaal rohkem saale, kus mängida, ja piisavalt majutusvõimalusi, siis võiksime ka ise selle turniiri korraldamisele kandideerida, nüüd tuleb aga leppida sellega, et mängud peetakse mõnes suuremas linnas,“ ütles Toivo Uusna.

Eesti Võrkpalliföderatsiooni karikavõistlustel teeb kaasa teisigi Põltsamaa spordikooli võistkondi. U-20 vanuseklassi meeskond, milles tegi kaasa ka U-18 vanuseklassi poisse, naasis möödunud nädalavahetusel Rakveres peetud finaalturniirilt viienda kohaga. Põltsamaa tüdrukud kahjuks praegu nii kõrgel tasemel võrkpalli ei mängi.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus