Kolmapäeva õhtupoolikul avati praegu rahvamajaks kohandatavas Saduküla endises koolimajas kohaliku haruraamatukogu moodsad ruumid.
Esimene raamatukogu asutati Sadukülas teadaolevalt 1892. aastal Kursi karskusseltsi algatusel. Praeguse raamatukogu ajalugu algas 1944. aastast. Aastal 1985 saadi uued ruumid sovhoosi ehitatud korterelamusse. “Toona olime üks ilusamaid maaraamatukogusid. Aja möödudes tekkisid hoonele aga vananemise märgid,” ütles raamatukoguhoidja Inna Kübarsepp, kes peab seda ametit alates 1982. aastast.
“Nägusama ja avarama raamatukogu sisustamiseks avanesid võimalused endisse koolimajja. Meil on kolm ruumi, kuhu mahuvad lugemisnurk, riiulid lasteraamatutega, avalik internetipunkt ja fond,” lisas ta.
Saduküla haruraamatukogu uuendamist rahastas Puurmani vald, ehitustöid tegid Härjanurme Maarahva Seltsi liikmed kodanikualgatuse korras. “Saduküla ja selle ümbruse inimeste vabatahtlikult tehtud töö väärib igati kiitust,” ütles Puurmani vallavolikogu esimees Aare Järvik. “Siinne kogukond aitab jõudsalt kaasa nii kohaliku kui ka kogu valla elu edendamisele,” lisas vallavanem Margus Möldri.
“Raamatukogu teeb head koostööd ka Saduküla eakate seltsiga ning lasteaiarühmaga,” ütles Inna Kübarsepp. Tema valdustes on 9000 raamatut, lisaks veel ajakirjad ja ajalehed. “Enamik lugejaid on vanemaealised. Paljud nooremad ja keskealised töötavad kaugemal ja seetõttu meie raamatukogu ei külasta.
Mitmed Saduküla elanikud kurdavad, et raamatukogu on nüüd külakeskusest kaugemal, aga väikese jalutuskäigu või jalgrattasõidu tulemusena leitakse kergesti tee ka meie uude asukohta. Kuigi Sadukülas kooli enam pole, kutsuvad kohalikud elanikud seda maja ikka koolimajaks. Ametlikuks nimetuseks on saanud rahvamaja. Mälestusi kunagisest koolist leidub siin aga praegugi. Näiteks leidsin hiljuti kilekoti, milles ühe lapse voolitud savikujukesed,” rääkis raamatukogu juhataja.
JAAN LUKAS