Saduküla kardiklubi usub tehnikaspordi edukäiku

Möödunud laupäeval tähistati Põltsamaal asuval Kuningamäe kardirajal seda haldava Saduküla kardiklubi kolmekümne viiendat sünnipäeva. Jõgevamaa üks pikaealisemaid spordiühendusi peab oluliseks kardisõidutraditsioonide hoidmist ja tugevdamist, sellele aitab kaasa noorte huvitumine sellest spordialast ja prestiižikate kardivõistluste korraldamine Jõgevamaal.


Saduküla kardiklubi eestvedaja Peeter Kallasmaa sai tõuke selle tehnikaspordiala edendamiseks poeg Toomase huvist masinate ja mehhanismide vastu  ning valmisolekust nende kaasabil sportlikke võimeid proovile panna. “Ideega tuli kaasa Saduküla sovhoosi toonane direktor Avo Aru ja majand ostis algul kaks kartautot.”

Kallasmaa meenutusel on klubi koosseisus läbi aegade võistelnud ligi kuuskümmend kardisportlast, kellest mitmed on paistnud silma erineva tasandi võistlustel. “Toomas Kallasmaa võitis kuueteistkümneaastaselt Nõukogude Liidu meistrivõistlustel hõbemedali.  Tema järgmiseks märkimisväärsemaks saavutuseks oli NSVL meistritiitel. Silmapistvate tulemusteni jõudsid Meelis Mikk, Ahti Sei, Jaanus Päeva, Gert Aasmäe, Raivo Johannes ja mitmed teised. Nii on Eestis peetud võistlustel medaleid ja karikaid võitnud terve rida kardisportlasi.”

“Litsentsiga kohtunike arv ulatub viiekümneni. Tarvidus on neid juurde õpetada ja eriti noorte hulgast. Igal kardirajal peab olema võimekust iseseisvalt võistlusi korralda. Selleks on tarvis nii nõuetekohast atribuutikat kui ka väljaõppinud spetsialiste. Nii-öelda kohtunike turismi ei saa heaks kiita, sest sellega kaasnevad kulutused tuleb paljuski kinni maksta võidusõitjatel.”

Kauaaegne Eesti Kardispordiliidu president Peeter Böckler, kes tänaseni Saduküla Kardiklubi kohtunike kogu esimees, märkis, et Saduküla kardiklubi paistab silma ka ühiste ettevõtmistega. “Sellist klubilist tegevust on hea arendada just maal tegutsevates spordiühendustes,” märkis ta.

Aastapäeval peetud mõttevahetustel käidi välja idee korraldada 2018 aastal Kuningamäel sündmus, mis arvestades Eesti Vabariigi 100 aastapäeva oleks pühendatud Eesti kardispordi ajaloole ja ühtlasi kujuneks selle ala ühe entusiasti Peeter Kallasmaa seitsmekümnenda sünnipäeva tähistamiseks.

“Ehkki kardisporti edendame juba pikemat aega Põltsamaal Kuningamäel, oleme oma kodu väärtustamiseks hoidnud Saduküla kardiklubi nime,” ütles Peeter Kallasmaa.

Arvestades Saduküla paiknemist Puurmani vallas kinkis sünnipäevatseremooniat juhtinud Puurmani vallavolikogu esimees Aare Järvik kardiklubile selle omavalitsuse lippu, mis Kuningamäele ka kohe lehvima pandi.

Fotograaf ja filmilooja Väino Valdmann tõi kingituseks foto, kus Peeter Kallasmaa kolmkümmend aastat tagasi Põltsamaa tänavatel peetud võistlustel ühele kardile hoogu annab.

Põltsamaa linnavalituse nimel ütles õnnitlusi abilinnpea Aivar Aigro. “Kuningamäe rajal on väga kvaliteetsed teed. Olen siin ka ise kardisõitu proovinud,” lausus ta.

Muusikalist meeleolu lõid kardiklubi sünnipäeval rahvamuusikud Eha Niglas ja Artur Aunap ning ansambel Lucille Viljandist.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus