Sadalas peetakse laulupäeva

Eeloleval pühapäeval tähistatakse Sadala kõlakojas eelmise sajandi 1930ndate stiilipeoga 85 aasta möödumist selles paigas toimunud I laulupäevast. Ajastusse sisseelamiseks korraldas Sadala Külade Selts koolituse, mille viis läbi Palamuse O. Lutsu kihelkonnamuuseumi muuseumipedagoog Aili Kalavus.


Sadala rahvamajas toimunud koolitusel rääkis Kalavus kolmekümnendate moest, naiste ja meeste pidulikust rõivastusest, nende kandmistavadest, käitumiskultuurist seltskonnas ja juhtuda võivatest apsudest. Illustratsiooniks olid fotod raamatust „Moodsa elu leksikon”.

„Tänapäeval on väga moes erinevad stiilipeod. 1930ndatel oli härrade esimeseks piduriietuseks frakk ning tänapäeval on presidendi vastuvõtul meeste kohustuslik riietus samuti frakk. Fraki võib asendada tumeda ülikonnaga. Tähtis on teada, mis riietusega sind teatud üritusele oodatakse. Kogu välimuses peab valitsema kooskõla ja tasakaal. Õige rõivavalik annab võimaluse ennast hästi ja enesekindlalt tunda ning üritust nautida. Vale riietus tõmbab aga liigset tähelepanu,” ütles Kalavus.

Koolitusel tekkis kõige rohkem küsimusi ajastukohase lauakatmise ja riietumise kohta. „Igal peol ja üritusel, olenemata selle ametlikkusest, peame arvestama etiketireeglitega, olgu selleks siis ametlik vastuvõtt või kodune sünnipäevapidu.”

Muuseumipedagoog õpetas Sadalas ka seltskondlikke mänge. „Sadala Külade Selts on väga aktiivne. Nüüd sain anda väikse panuse nende ürituse õnnestumisele,” lisas muuseumipedagoog.

„18. augustil toimuvale stiilipeole palume võimalusel tulla ajastuhõngulises rõivastuses, pidulikes või rahvariietes. Sündmusel esineb ansambli Modern Fox solist Artur Raidmets. Laulavad segakoorid ja tantsitakse seltskonnatantse. Kontserdi ja tantsumuusika eest hoolitseb tuntud headuses Airi Allvee ansambliga Lavassaare Trio,” teatas seltsi eestvedaja Pille Tutt.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus