Sadalas mängitakse lugu muhulaste elamustest juubelilaulupeol

21.-23. augustini kestvad Sadala III külateatrite päevad on pühendatud kirjanik Eduard Vilde 150. sünniaastapäevale.  Sel ajal õpitakse selgeks Vilde lustakas lugu “Muhulaste imelikud elamused Tartu juubelilaulupeo puhul” ja pühapäeval tuuakse näidend publikul ette.

Sadala külade teatri lavastaja Valdi Reinas märkis, et Eduard Vilde lugu “Muhulaste imelikud elamused Tartu juubelilaulupeo puhul” (kirjutatud 1893) ajendas selgeks õppima ja mängima asjaolu, et see on kogumikus “Ärapõletatud peigmehed ja vigased pruudid”, millest valiti ka repertuaari talvisele Vilde juubelile pühendatud näitemänguõhtule. “Muhulaste looski käsitleb kirjanik meeste ja naiste vahelisi suhteid.Nii tundus sobilik jätkata samas võtmes.  Ühtlasi oli valiku põhjuseks soov kaasata võimalikult palju näitlejaid. Näitemängu lavaküpseks  saamiseks õpitakse lavalist liikumist, teksti edasiandmist, kehakeelt, veidi ka grimmi ja kostüümide valikut.”

Sadala külateatrite päevadel õpitakse ja esitatakse iga aastaga järjest keerulisemaid näitemänge.  “Sel aastal tähistasime Vilde sünniaastapäeva. Ei oska öelda, kas just lihtsamalt keerulisemale suundume, sest ega ka möödunud aastal mängitud Muumitrollide lugu ja üle-eelmisel etendatud  Hugo Raudsepa “Sinimandria” just kergete killast olnud,” tunnistas Reinas.

Sadala külade teater mängib ka Eduard Vilde humoreski “Kosilane Rakverest”, näitetrupp Rassijad Viljandimaalt Võhmast komöödiat “Mees, naine ja kontsert” ning Lasva rahvamaja näitering Näitelust Virve Osila “Küladetektiivi”. Viimased lood kipuvad mõtted viima ka Eduard Vilde näidendile “Tabamata ime” ning tema kirjutatud kriminaaljutustustele. “Kui külalisi kutsusime, mainisime küll, et me eelistame Vildet, aga ega me kedagi tagasi ei lükka. Kuigi jah, juhuse läbi sobivad need näidendid teatripäevade teemaga küll,” märkis Valdi Reinas.

Sadala III külateatrite päevade motoks on aga inglise kirjaniku Oscar Wilde mõtteterad: “Mulle meeldib näidelda. See on sootuks tõelisem kui elu” ja “Sellest, et teist räägitakse, on hullem ainult see, et teist ei räägita”.

“Skulptuur Tartu kesklinnas, kus Vilde on kujutatud koos Wildega, ei mõju ju kummalisena, vaid suhteliselt loomulikuna.Vilde sündis Wilde´st vaid 11 aastat hiljem, Vilde kirjutas humoreski “Kuidas saada miljonäriks”, Wilde´l on jutustus “Näidismiljonär”. Neil on mõlemal sarnaseid teoseid ja väike tähtedemäng on lihtsalt tore,” ütles mitttetulundusühingu Sadala Külade Selts juhatuse esimees ja Sadala külade teatri näitleja Pille Tutt.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus