Sadalas hakkavad tegutsema kopkakoid

Reedel, 1. aprillil on Sadala Külade Teatril Sadala rahvamajas esietendus. Mängitakse ajakirjaniku ja kirjaniku Olev Antoni näidendit “Kopkakoid”,  mis on rikas koomilistest olukordadest ning mille tegevus toimub kolhoosiajal.

Lavastaja Valdi Reinase sõnul tuli kõigepealt mõte võtta repertuaari midagi Olev Antoni loomingust. “Tegu on ikka meie maakonna inimestele tuttavama  mehega, kes pärit Vaimastvere kandist, õppinud Jõgeva keskkoolis ning maetud Laiuse kalmistule. Näidendivaliku tegin, kui sain kirjandusmuuseumist “Kopkakoide” käsikirja. ”

Lavastaja sõnul said näidendis suurema või väiksema osa kõik praegu aktiivsed Sadala Külade Teatri liikmed. “Mõned osad on tõesti pikemad ning ehk ka päheõppimise mõttes aeganõudvamad. Need  annavad aga rohkem võimalusi karakter esile tuua. Nendeks on kindlasti vanaperemees Juhan (Ants Maanre), tema pojanaine Ingeborg (Katrin Lizunova) ja koduabiline Eliise (Vilja-Mari Luhalaid). Paraku napib meie teatris  ikka veel mehi, seepärast mängivad meeste rolle ka Luule Väin ja Pille Tutt,” rääkis Reinas.

“Lugemisproovidega alustasime oktoobris. Püüan autori nägemust mitte muuta, samas lühendasin mitmeid väga pikki monolooge, sest näidend on niigi pikk. Järgime ka autori nägemust, et piltide ja vaatuste vahel mängitakse elavat muusikat kolhoosiaegadest. Pilli mängib meil Eha Niglas. Tolle aja laule otsisime ka vanadest seltskonnalaulikutest,” rääkis Reinas.

 Ta lisas, et kuna noorematel näitlejatel pole  ettekujutust  kolhoosiajast, oli neile vaja nii mõndagi selgitada ja lahti rääkida.

“Näidendis on kohati vägagi koomilisi olukordi ja väga värvikaid dialooge ja tegevust, seepärast on 1. aprill kui naljapäev esietenduseks igati sobilik. Tänases ühiskonnas on “Kopkakoidest” õppida seda, et mitte iga vahendus ei ole äri ning varastamise ja petmisega kogukonna toetust ei saada.  Ja samas ei saa ükski inimene olla läbinisti paha,” ütles Valdi Reinas.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus