Kui mujal Eestis möödus muumimaailma looja, soomerootsi kirjaniku ja kunstniku Tove Janssoni sajandijuubel suhteliselt vaikselt, siis Sadalas ülemöödunud nädalavahetusel peetud teised külateatrite päevad olid vägagi muumimaigulised: näha sai suisa nelja Tove Janssoni muumilugude ainetel tehtud lavastust. Neist üks toodi kolme maakonna ühiste näitejõududega välja teatripäevade käigus.
Ühistrupis lõid võõrustajate poolt kaasa Sadala laste ja noorte näiteringid ning täiskasvanute näitering, külalisnäitlejad olid pärit Lääne-Virumaa Vihula valla Võhma seltsimaja näiteringist ja Ida-Virumaa Vaivara valla maarahva seltsist Vanatare. Ühtekokku lõi ühislavastuses kaasa 30 inimest, tõsi, osa neist sõnatutes rollides.
Ühislavastuse teksti aluseks oli Tove Janssoni “Sabatäht”.
Lavastaja ja dramatiseerija Valdi Reinase sõnul said mõned põhiosalised teksti kätte varem, suurem osa rahvast aga alles reede õhtul. Ja pühapäeva õhtul tuli tükiga juba lavale minna.
“Sabatähe” lavakõlbulikuks “küpsetamine” käis õpitubade vormis. Neid juhendasid peale Valdi Reinase Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna juhataja Garmen Tabor, Tallinna Linnateatri näitleja Aleksander Eelmaa ja kohalik muusik, kes armastab end onu Priiduks kutsuda.
Garmen Tabor seletas teatrihuvilistele näiteks seda, kuidas partnerit kuulata. Ent ta õpetas ka, kuidas anda endast laval parim siis, kui side partneriga mingil põhjusel kadunud. Aleksander Eelmaa õpitoas saadi teada, kuidas hääle ja keha võimalusi rolli loomisel ära kasutada ning kuidas laval nii liikuda, et sa ei jää märkamatuks ega varja ka ära oma partnereid. Onu Priit näitas oma helikujunduse õpitoas, kuidas saada kätte just selline heli, mida laval vaja on. Näitlejameisterlikkuse ja helikujunduse kõrval õpiti grimeerimist ja kostümeerimist.
Teatriperekond
Muumimamma ja Muumipapa rollis astusid “Sabatähes” üles Aet ja Peep Lukso Vaivara vallast. Neid võib tõeliseks teatriperekonnaks tituleerida, sest teatrit teeb ka nende kümneaastane poeg Rene. “Sabatähes” tegi ta kaasa Nuuskmõmmiku rollis ja õpitubade juhendajad kinnitasid, et Rene on ühistrupi kõige kõvema ja selgema häälega näitleja.
“Olime oma Vaivara valla maarahva seltsi Vanatare trupiga ka mullustel Sadala külateatrite päevadel,” ütles Aet Lukso. “Tuleme siia hea meelega, sest paari päevaga lavastuse väljatoomine ja teiste truppidega koostöö tegemine annab omapärase kogemuse, mida mujalt naljalt ei saa.”
Kui külalisnäitlejad pidid muumimaailma sisse elama kiirendatud korras, siis Sadala Külade Teatri eri vanuses näitlejad olid muumiteemaga tegelnud juba mitu kuud. Laste- ja noortetrupil valmisid selle aja jooksul kaks lavastust, “Võlukübar” ja “Muumid pole kodus” (esimene neist on nukulavastus), täiskasvanute trupil aga “Muumipapa memuaarid”. Kõik kolm toodi välja Valdi Reinase käe all. Nukulavastuse tarvis lasti teha vahvad nukud Ingrid Juusel. “Muumipapa memuaaride” jaoks tegi seitse kostüümi õmbleja ja käsitöömeister Riina Lastik ja kaks kostüümi Made Ratassepp. Mõlemad on Sadala Külade Teatri head koostööpartnerid. Ülejäänud kostüümid valmisid truppide liikmete ühistööna Valdi Reinase juhendamisel.
Mängitakse veel
“Muumipapa memuaaride” jaoks tehtud kostüümid ja lavakujundus olid kasutusel ka “Sabatähes”.
“See oli väga hea, et osa ühistrupist oli muumimaailmaga juba lähemalt tuttav ning tundis selle tegelasi ja mängureegleid,” ütles Valdi Reinas. “Nii läks ka teistel sisseelamine kiiremini.” Garmen Tabor lisas aga, et ühislavastuse puhul oli lõpptulemusest olulisem koos õppimine ja koos tegutsemine.
Külateatrite päevadel anti Sadala rahvamaja juurde sisse seatud õdusal teatriõuel ühtekokku kuus etendust. Lisaks neljale muumiloole vaadati ära Viljandi pensionäride ühenduse teatristuudio etendus “Mats von Kartoffel” ja Järvamaa Kaalepi näiteringi etendus “Vargamäe mehed Kihnut kaema”.
Et Tove Janssoni juubeli tähistamine paremini meelde jääks, kingiti külateatrite päevadel osalenud truppidele kirjaniku ja kunstniku sünniaastapäevaks Soome rahapajas vermitud kaheeurosed meenemündid, mille jaoks lasti teha ka kenad ümbrised.
Et Sadala täiskasvanute trupp tegi “Muumipapa memuaaride” väljatoomisel ära suure töö, otsustasid nad anda lavastusega Sadalas veel kolm etendust. Neid saab näha 5. septembril kell 12, 15 ja 19. Keskpäevane etendus on mõeldud eelkõige selleks, et Sadala kooli õpetajad saaksid oma õpilased seda vaatama tuua.
Sadala külateatrite päevi toetasid Leader-programm, Eesti Rahvuskultuuri Fond ja Torma vald.
RIINA MÄGI