Anniki Kari põhitöökoht on Tallinnas Sally Stuudios. Sadala kunstiringi lapsi käis ta õpetamas esmaspäeviti kogu õppeaasta vältel. Muuhulgas said lapsed tänu temale tuttavaks popkunsti klassikute Andy Warholi, Roy Lichtensteini Claes Oldenburgi ja loominguga.
Kunagi popkunsti algaastatel kujutas Andy Warhol oma piltidel maailmakuulsusi ja sai ka ise osalt tänu sellele maailmakuulsaks kunstnikuks. Warhol alustas 1960. aastate algul reklaamigraafikuna ja võttis oma kunstis luubi alla Ameerika massitarbimise maailma. Teda inspireerisid lõputud konservipurkide ja karastusjoogipudelite riiulid supermarketites, rahatähed, meediaiidolid, nagu Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Elvis Presley jt. Kujundid tema piltidel on nagu tira?eeritud ehk lõputult korratud. Teine laiem valdkond tema loomingus on surm ja katastroofid (näiteks akrüülvärvidega täiendatud serigraafiad oran?ist ja sinisest elektritoolist).
Kuna professionaalsete kunstnike teosed on, teadagi, kallid ? eriti kui tahta nendega kaunistada kogu oma kodu ?, siis omandasid heale kodanlikule elujärjele pürgivas USAs läinud sajandi keskel suure populaarsuse isetehtavad maalid (Do it Yourself). Iga inimene võis osta maalialuse, millele olid trükitud nii tulevase pildi kontuurid kui ka hulk numbreid. Komplekti kuuluvas värvikarbis (õlivärvid, akrüülvärvid või gua?id) olid värvituubid samuti kenasti nummerdatud. Edasi tuli nummerdatud piirkonnad õigest tuubist võetud värviga ära katta ? ja teos oligi valmis. Pereemad olid enamasti väga uhked, et olid oma elamise nii ära kaunistada suutnud ? seinal rippuvad maalid näitasid nende meelest sotsiaalset staatust. Andy Warholi osa oli selles, et ta näitas sellisel viisil kunstitegemise odavust ja maitsetust: ta maalis rea erinevas valmidusjärgus maale, kasutades Do it Yourself-piltide temaatikat.
Popkunsti vanaisa
Roy Lichtensteini on kutsutud popkunsti vanaisaks, sest ta suutis jääda oma stiili muutmata popkunsti prominendiks läbi kolme aastakümne. Oma teostes käsitles ta ameerikaliku tarbijaühiskonna temaatikat. Ta kasutas massimeediast tuttavat koomiksite ja reklaamide pildikeelt, aga ka laene tuntud kunstiteostest. Lichtensteini firmamärgiks said mustad piirjooned kujutise ümber ning toonaseid ajalehepilte meenutavad rasterdatud lõuendid.
Lichtenstein ei olnud tarbimisühiskonna suhtes otseselt kriitiline, küll aga kindlasti irooniline. 35 aasta jooksul maalis ta XX sajandi visuaalseid ikoone nii masinliku stiiliga kui võimalik. 1978. aasta “Autoportrees” kujutas ta ennast näiteks T-särgina, mille peaks on peegel. Portree kannab sõnumit, et iga inimene peegeldab ühiskonda, aga kas ta on “ajuvaba” massitarbija või kriitiline looja, sõltub inimesest enesest.
Claes Oldenburg on lõputu fantaasia, huumorimeele ja irooniatagavaraga popskulptor. Uus suund skulptuuris võttis traditsiooniliste kallite ja õilsate skulptuurimaterjalide asemel tarvitusele odavad ja tavalised materjalid. Oldenburg alustas paberimassi, papi, kotiriide ja plastmassiga ? materjalidega, mis ümbritsevad meid igapäevases elus. 1962. aastast alates hakkas Oldenburg vaatajal võõristusefekti esilekutsumiseks looma hämmastava suurusega ja üllatavatest materjalidest argiesemeid ? näiteks mammutlikke hamburgereid, hot-dog?e, lüliteid, klosetipotte jne.
Hiidnööp
Ta tegi vitriinitäite kaupa keraamilisi, kipsist ja papist väga tõetruu välimusega ja tegelikus suuruses toiduaineid ? torditükke, kõikvõimalikke kooke ning ikka ja jälle jäätist, mida ta väga disainida armastas. Seina vastu toetuv hangu mõõdus kahvel heinapallisuuruse lihapalliga, sild-lusikas kirsikesega üle laiuva veekogu, tohutu roheline tablett või hiiglaslik nööp tänavaskulptuurina, pesupulgakujuline tornskulptuur ? need on vaimustavalt leidliku vormiga ja fantaasiarikkad taiesed.
Andy Warhol ennustas, et tulevikus saavad kõik inimesed viieteistkümneks minutiks kuulsaks. Sadala lapsed tahavad kuulsaks saada just nüüd. Nüüd maalisidki nad popkunsti klassikutest inspireeritult Sadala kuulsusi ja kutsuvad kõiki oma näituse avamisele. Tulge ja aidake kaasa nende tähelennule! Näituse pidulik avamine toimub pühapäeval, 3. juunil kell 15 Betti Alveri Muuseumis.
HELI JÄRV