Sadala teatripäevadel mängiti ka Ukraina presidendi loomingut

Kolm päeva kestnud Sadala VII Külateatripäevadel mängiti muigama- ja mõtlemapanevaid ning kaasa elama ja tundma panevaid näitemänge erineva põlvkonna autoritelt. Harrastusnäitlejad hindasid igas mõttes kordaläinuks koolitust, eriti õpituba, mida juhendas liikumispedagoog Helen Solvjev. Sündmuse korraldas MTÜ Sadala Külade Seltsi rahvamaja.


Sadala Külade Teatri laste-ja noortetrupi mängitud Antoine de Saint-Exupéry „Väikese Printsi” etendusse aitas sisse elada kava, kuhu olid kirjutatud sellest muinasloost pärit olulisemad mõtteterad ja siduv katkend Väikese Printsi ja Rebase dialoogist. Peaosalist mängis Sadala kooli õpilane Trevor Nork, kes esindaud Jõgevamaad ka ETV saates „Laulukarussell”. Etenduse lavastas Valdi Reinas.

Sadala lava mõjus koduselt

Palamuse Amatöörteater tõi külakostiks Marite H. Butkaite ja Lennart Peebu koolituskomöödia „Teie ebaõnn on teie endi kätes”, lavastajaks selles trupis mitut rolli mänginud noor daam Susan Kolde.

Sadala Külade Teatri täiskasvanute trupile elas publik kaasa vaadates Valdi Reinase „Viit värvikat lugu”. Viit komöödiat huumori, kohati ka musta huumoriga. Ühe naljaloo algupärandi oli Reinas leidnud Volodõmõr Zelenski loomingust. Perioodist, mil tänane Ukraina president oli veel kirjanik ja näitleja. Loo atraktiivsemaks tegelaseks oli perepoja pruut, naine, kel kasvas habe. Ebatavalise rolli mängimisega sai hakkama Liisa Katt.

Teenekas harrastusnäitleja Tiina Ivask ütles, et rollid komöödiates olid võetud elust enesest ja tal tulid need hästi välja.

„Tundsin veidi rambipalavikku, mis näitlejal peabki tekkima. Viis värvikat lugu ajasid ennastki naerma,” ütles teatriharrastaja Vilja-Mari Luhalaid.

Viimaseks etenduseks oli Abja eakate trupi Kolmas Voor mängitud Janno Puusepa lugu „Asemikud”, kus teemaks eaka inimese mured, rõõmud ja psüühilised iseärasused.

„Sadala rahvamajas mängisime esmakordselt. Siinne lava mõjus aga kohe koduselt. Kordaminekule aitasid kaasa kvaliteetsed heli- ja valgusvõimalused,” ütles lavastaja Kersti Sillaots.

„Abjas on näitemängu harrastatud kolmkümmend aastat ja see traditsioon peab jätkuma,” ütles ta.

Etendusele järgnes Abja ja Sadala teatritegijate vestlusring, elamuste ja kogemuste vahetamine, kus tekkis mõnigi mõte edaspidiseks koostööks.

Intensiivsed õppetunnid harrastajatele

Liikumisteemalise koolituse viis külateatri päevadel läbi selle valdkonna tunnustatud asjatundja Helen Solovjev, kes töötab Rakvere teatris projektijuhina. Keskenduti lavalise kohaloleku kontrolli saavutamisele, julguse ja enesekindluse loomisele, individuaalse mängulisuse taassaavutamisele.

„Need olid väga intensiivsed õppetunnid oma ala professionaalilt. Koolitus kestis ligi poolteist tundi. Saime põhjaliku ülevaate lavalisest käitumisest ja liikumisest, kõik oli huvitav,” märkis Vilja-Mari Luhalaid.

Sadala Külade Seltsi juhatuse liikmena andis ta kogukonna sümboolikaga meened lavastajatele ja trupijuhtidele, tänas näitlejaid, publikut ning koostööpartnereid.

VII Sadala Külateatrite päevade korraldamist toetasid Jõgeva vald, Leader-programm, Kultuurkapitali Jõgevamaa Ekspertgupp ja Kohaliku Omaalgatuse Programm ning Sadala Külade Selts, mille juhatuse esinaine Pille Tutt oli ka sündmuse projektijuht.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus