Sadala rahvamajas koolitati kadrisante

Möödunud neljapäeva videvikutunnil toimus Sadala rahvamajas pärimusõpetaja ja muusiku Meelika Hainsoo juhendamisel koolitus kadripäeva ja kadrisandiks käimise tavadest. Võrumaa juurtega Meelika Hanisoo on lõpetanud Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärimusmuusika erialal, mitmed aastad laulis ta ansamblis Vägilased.


Juba vanasti usuti, et ka hilissügise novembrikuine loodus soosib hingede kodus käimist. „Ennekõike on kadrisandi roll pererahvale oma tantsude, laulude ja jutustavate lugudega õnne tuua. Sanditajad said ka ülevaate naabrite majanduslikust olukorrast enne talve tulekut, et siis hiljem olla abi vajamisel toeks ja toetajaks. Kui mardisandid  on üpriski hirmutavate maskidega ja kannavad mustades toonides riideid, siis kadrisandid seevastu heledamates toonides rõivaid, on ilusates kostüümides, maskides,” ütles pärimusõpetaja.

Meelika Hainsoo tutvustas kardisandiks käimise kombeid nii minevikus kui ka tänapäeval. Arutati sedagi, miks käivad kadrisandiks praegu ennekõike lapsed. Vanadel aegadel on sanditamist alustanud ja sanditamisega tegelenud täiskasvanud, kes on oskuslikult osanud peredesse erinevaid häid soove soovida.

„Tegelikult oleks praegugi vahva sandiks minna kogu perega. Õppisime selgeks ka mõne laulu ja tantsu, tutvusime mõistatustega, mida kardisandid esitada võiksid.”

Meelika Hainsoo palus osalejatel ka ise regivärssides lauseid moodustada. Koolitusel toetati igati mõtet, et põliseid kardipäeva traditsioone tuleb hoida, edasi kanda ja anda, kuid mõneti on päevad ja kombed ajaga kaasas käima.

„Nii võiksid kadrisandid regilaulu lauldes soovida näiteks noorematele lastele barbienuku või legoklotside õnne, vanematele äriõnne ja majanduslikku heaolu,” ütles Meelika Hainsoo.

„Eesti Folkloorinõukogu koostöös Rahvakultuuri Keskusega korraldab ka sel aastal üleriigilise sanditamistraditsioone elavas kasutuses ja au sees hoidva aktsiooni. „Hakkame santima!“ on tänavu võetud fookuseks kadripäev ja kadrisantidega seotud kombestiku sügavam tutvustamine,” kõneles maakonna rahvakultuurispetsialist, kohaliku kogukonna eestvedaja Pille Tutt.

„Hakkame santima!“ aktsiooni kulminatsiooniks on rahvusvaheline festival koos 24. novembril toimuva üle-eestilise kadrisandijooksmisega, mille raames korraldatakse ka mardi- ja kadrisantide rahvaloendus.

Eesmärgiks on teada saada, millistes Eesti piirkondades enim mardi- ja kadrisante ringi jookseb. Kõik mardi- ja kadrisandid on oodatud end kirja panema aktsiooni kodulehel www.mardipaev.com,“ lisas koolituse korraldaja.

Sadala koolitusel osalenud kohaliku kogukonna ja kaugemadki inimesed lähevad ühiselt kadrisandiks kadrilaupäeval, 24. novembril, mis on päev enne kadripäeva, nii olla kombeks siin kandis. Pärast kadrisandis käimist korraldab külade selts koos kogukonnaga ja rahvaliku muusikaga rahvamajas kadripeo, kuhu on kõik huvilised oodatud.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus