Sadala Külade Selts tähistas kümnendat aastapäeva

Torma vallas tegutseva Sadala Külade Seltsi kümnendale aastapäevale pühendatud rahvapeol toonitati mitmetes sõnavõttudes, et ühenduse liikmed on hakkajad, teotahtelised ja nutikad, oskavad hoida traditsioone, viivad ellu uusi ideid ning kaasajastavad järjepidevalt seltsile kuuluvat rahvamaja.  

Rahvapidu juhtinud Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees Pille Tutt rääkis, et 2004. aastal ajendas seltsi moodustama soov hoida ning tutvustada esivanemate kultuuripärandit, tuua kodukanti erksamat mõtlemist, tegutsemistahet ja koostöövalmidust.

“Toona oli kavatsus koondada kogu valla kultuurielu Tormasse. Nii sai vastloodud seltsi üheks olulisemaks eesmärgiks taastada lagunemisohus rahvamaja. Kirjutasime projekte, et   rääkis ta.

Seltsi juhatus tunnustas Sadala Külade Seltsi tänukirja ja  meenetega  külaliikumisele jõudsamalt kaasa aidanud inimesi. Esimesena kutsuti tunnustust vastu võtma seltsi esimene esimees Meeri Ottenson. Samuti pälvis tänu Jõgevamaa Kodukandi Ühenduse üks kauaaegsemaid eestvedajaid Karina Kaarepere, keda Pille Tutt ja Liia Lust õnnitlesid rohkearvulise seltskonna ees ka kui tänavust Jõgevamaa aasta ema.

“Kui kümme aastat tagasi Sadala rahvamaja vaatama tulin, olid siinsed ruumid üsna kehvas seisus ja viletsa väljanägemisega. Pille Tutist ja tema mõttekaaslastest kiirgas aga optimismi ja ettevõtlikkust. Nüüd näeme, et siinsete sädeinimeste plaanid on paljuski teostunud, ” ütles Kaarepere.

Ühistegevuse vaim ja projekti kirjutamise oskus

“2004., Sadala Külade Seltsi loomise aastal sai minust Jõgeva maavanem. Seltsi tegevuse ja eesmärkidega sain kiiresti tuttavaks. Siiani on sümpatiseerinud siinsete inimeste tõsine ühistegevuse vaim ja oskus ka kõige keerulisemates olukordades lahendusi otsida ja leida. Võimaluse korral püüan alati Sadalas toimuvatel sündmustel osaleda,” ütles tänane riigikogu maaelukomisjoni aseesimees Aivar Kokk.

 “Sadalasse on mul sageli põhjust tulla, sest külade selts, mis on saanud tuntuks Jõgevamaal ja kaugemalgi, korraldab ikka ja jälle huvitavaid ja sisukaid sündmusi. Nii on Sadala kujunenud üheks Jõgevamaa näitemängukeskuseks, kus ka külateatrite festivali korraldatakse. Esiletõstmist väärib ka siinsete külaliidrite tarkus ja oskus heakskiidu pälvinud projekte kirjutada, ” ütles Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev.

 Jõgevamaa Kodukandi Ühenduse juhatuse esimees Liia Lust  nentis oma tervituskõnes sedagi, et kui tavaliselt on külaseltsid loodud talvel, siis Sadalas alustas see tegevust kevadel. “See tõestab, et siinsed inimesed jõuavad ära teha kiireloomulised tööd ja samal ajal tegelda vaba aja mitmekülgse sisustamise, järjepidevuse hoidmise ja uute ideede elluviimisega,” rääkis ta. Sadala Külade Seltsi tervitasid ka külaliikumise edendajad Adaverest, Lustiverest ja Pajusist. Jõgeva alevikust tõi tervitusi Külli Annamaa juhendamisel tegutsev stiili- ja estraaditrupp A-rühm.

“Ma olen mitmenda põlvkonna sadalalane. Siin on minu juured. Tunnen uhkust, et selline jõuline ja edasipüüdlik selts on loodud mu kodukanti, ” ütles Torma vallavanem Triin Pärsim.

Selts ühendab külakogukonda

“Elasin varem Jõhvis ja olin linlasena harjunud olema pidev tegutseja. Õnneks on selleks avanenud võimalus ka Sadalas. Kui siia kolisin, kutsus Pille Tutt mind peatselt seltsi tegemistes kaasa lööma, ” rääkis taluperenaine Vilja-Mari Luhalaid.

Meie selts ühendab siinset kogukonda, kuhu kuulub palju külasid,” lisas Luhalaid.

Sadala Külade Seltsi sünnipäevakontserdi avas Sadala rahvamajas harjutamas käiv Torma valla segakoor “Sõbrahing “Mare Talve juhatusel. Publiku ette astusid ka Virve Museri ja Valve Raide juhendamisel tegutsev Laiuse-Sadala segarahvatantsurühm, keda õnnitleti ka XIX tantsupeole kutsumise puhul. Põlvkondadevahelist sidususe ja järjepidevuse teemat kandsid Sadala naiste liikumisrühma ja memmede lauluansambli esinemised.  Seltsi tervitas ka laste tantsurühm Tantsupäkad, keda juhendavad  Marje Kütt ja Valve Raide. Soojad tervitused Sadala kogukonnale toodi Ida- ja Lääne- Virumaa külade esindajatelt. Südamliku kontserdiga esines ansambel Kuninglik Kvintett.  

Eestimaiste toitudega pidulaua eest hoolitses seltsi juhatuse liige Luule Väin koos oma abilistega.

Rahvamaja väikeses saalis on üleval teemakohane fotonäitus.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus