Sadala kooli katlamaja populaarseim KIKi rahastatud projekt

Sadala kooli katlamaja nüüdisajastamine valiti Facebookis läbi viidud hääletamisel parimaks Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) rahastatud projektiks Jõgevamaal. Katlamaja rekonstrueerimine võimaldas muuta kütmise ökonoomsemaks ja parandada koolimaja soojapidavust.


Keskkonnainvesteeringute Keskus korraldas parima maakonnaprojekti väljaselgitamiseks esimest korda rahvahääletuse. Valida sai seitsmekümne viie 2014. aastal teostatud projekti vahel. Iga maakonna lemmik selgitati viie nominendi hulgast. Nädala vältel said KIKi rahastatud projektid kokku 2722 häält.

“Sadala piirkonna inimesed ja nende sõbrad Torma vallast ja kaugemalt on alati Facebooki keskkonnas oma kodukoha infot jaganud. Kui selgus, et KIK otsustab maakonna parima projekti rahvahääletusel, siis piisas paarist jagamisest ja üle 120 inimese tegid oma valiku Sadala kooli katlamaja kasuks,” rääkis Torma vallavanem Triin Pärsim.

“Sadala koolimaja elektrikatel oli amortiseerunud, selle ülalpidamiskulud väga suured ja koolimaja jahe. KIKile esitatud rahataotlemise projekt koostatigi eelkõige Sadala kooli pidamise kulude optimeerimiseks. Soojema ning odavama keskkonnasäästliku kütteliigi valimine aitas kaasa valla haridusvaldkonna ümberkorraldamisele. Peeti silmas, et tänavu 1. augustist hakkab Sadala kooli ruumides tööle ka lasteaiarühm. Oluline on ka koolimaja muutumine kogukonnale avatumaks ja atraktiivsemaks,” lisas ta.

Pärsimi sõnul oli Sadala kooli elektriküttel töötav katlamaja, mis on ehitatud viisteist aastat tagasi, amortiseerunud ja väga ressursimahukas. “Katel paiknes madalas, keeruliste töötingimustega keldriruumis, mis ei olnud niiskuskindel. Rekonstrueerimise käigus asendati elektriküte ökonoomsema puidugraanuliküttega. Kooli kõrvalhoone kohandati katlaruumile ja küttematerjali hoiukohale sobivaks. Lisaks rajati valla rahadega kahte hoonet ühendav 25meetrine soojatrass, mis sidus investeeringu tervikuks. Projekt on edukalt ellu viidud ja Sadala kooli lastel oli tänavu talvel üle mitme aasta soe koolimaja. Koolimaja katuseklassid ühendati keskküttesüsteemi. Uus katlamaja võimaldas esimesel talvel 25-30 protsenti kulusid kokku hoida. Kütmiseks kasutatavad pelletid tellitakse Jõgeva firmalt Kronopal. Soojatootjate hinnangul on need pelletid ühed kvaliteetsemad Eestis,” ütles vallavanem.

Sadala kooli küttesüsteemi uuendamise kogumaksumus oli 34 000 eurot, millest üle 11 000 saadi toetusena Keskkonnainvesteeringute Keskuselt.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus