Sadala alevik täitub hernehirmutistega

Kui tänasel volbriööl peaksid kõikjal ringi tuhisema luudadel nõiad, siis Sadala alevikku ootab tuleval nädalal hoopis hernehirmutiste “invasioon”: seal avatakse 8. mail Euroopa riike tutvustav hernehirmutiste teemapark, kuhu Jõgevamaa noored on oodatud orienteerumismängu mängima.


28 hernehirmutist, mis sümboliseerivad üht või teist Euroopa Liidu riiki, on juba valmis. Neid meisterdasid projektis “Euroopa ei hirmuta” osalevad Sadala ja Sadala ümbruse noored ning nende vanemad abilised — ühtekokku umbes 15 inimest — terve aprillikuu jooksul. Enamasti käidi koos Ookatkul elava Luule Väina õdusas kodus. Osa tööd tehti ära kõrvalhoones, osa aga ruumikas köögis, kus soojem.

“Aeg-ajalt tekkis köögis ikka selline segadus, et ähvardasin majast välja kolida,” sõnas Luule Väin muiates.

Hernehirmutiste teemapargi idee sai alguse ühest Jõgeva küüslaugufestivaliga seotud uitmõttest.

“Aitasime koos Luule Väinaga festivalilaada miniloomaaia jaoks loomi otsida ning pakkusime välja, et loomaaias võiksid peale rohke põhu olla ka mõned hernehirmutised,” meenutas projektis “Euroopa ei hirmuta” mentorina kaasa lööv Valdi Reinas. “Toona jäid need tegemata, ent siis tekkis idee teha hernehirmutisi terve teemapargi jagu ning rakendada need Euroopa tundmaõppimise teenistusse. Paljud Sadala noored on ju mitmesuguste Sadala Külade Seltsi või Sadala Hoolekande Seltsi tiiva all teoks saanud projektide käigus ühes või teises Euroopa riigis käinud, ent tervikpilti pole silme ees kellelgi.”

Möödunud aasta 9. mail (seda tähistatakse paljudes riikides Euroopa päevana) avati kõnealuse projekti raames Sadala kaupluse juures 3,7 meetri kõrgune suunaviitadega tulp. Viidad näitavad Euroopa Liidu liikmesriikide pealinnade kaugust Sadalast. Samal ajal käis aga juba teemapargi kavandamine. Projektis osalevad noored said ülesande otsida infot mingite kindlate riikide kohta ning mõelda välja, missugune tegelane võiks seda riiki sümboliseerida. Seejärel tuli valmis teha seda tegelast kujutava hernehirmutise kavand. Ning lõpuks jõuti siis hernehirmutiste valmismeisterdamiseni.

Švejk ja Dracula

Lätit hakkab teemapargis esindama näiteks Riia vabadussammas, mille otsas naisekuju asemel lätlaste rahvusputukas — kakstäpp-lepatriinu, Prantsusmaad Eiffeli torn, mille otsas Gustave Eiffeli pea, Tšehhimaad vahva sõdur Švejk, Iirimaad härjapõlvlane, Hollandit maalikunstnik, Belgiat saksofoni leiutanud Adolphe Sax, Rumeeniat Dracula, Austriat eurolaulik Conchita Wurst, Soomet põhjapõtra karjatav saam, Eestit itimees jne.

Hernehirmutiste peale kulus üsna suures koguses vineeri, puitu, kruvisid, klambreid, spreivärve, parukaid, kangast, kasutatud rõivaid ja jalatseid jne. Osa materjalist tuli osta, ent üht-teist saadi ka annetusena. OÜst Pajusi Mööbel saadi näiteks hernehirmutiste peade modelleerimiseks hästi sobivat tugevat porolooni, aga ka mahulist vatiini.

Kujude alevikku paigutamise põhimõte on järgmine: Euroopa kaart on vähendatud Sadala proportsioonideni ning iga riiki iseloomustav kuju paigaldatakse selle riigi pealinna kujuteldavasse asupaika.”

“Tõsi, pidime seda süsteemi natuke kohandama, sest mõne pealinna kujuteldav asukoht ei ole kuju püstitamiseks sobiv,” selgitas Valdi Reinas. “Ristmiku keskele või kellegi aeda me ei saa ju kuju püsti panna, aga paneme siis kuhugi lähedusse. Maaomanikega on asi juba kooskõlastatud.”

Hernehirmutised paigaldatakse järgmise nädala kolmapäeval-neljapäeval. Iga kuju juurde tuleb ka infotahvel, millelt võib leida päris suure koguse infot vastava riigi kohta: pindala, elanike arvu, pealinna, lipu, vapi, Euroopa Liitu astumise aja, kohtade arvu Euroopa Parlamendis, tähtsamad vaatamisväärsused ja leiutised jne. Tahvlite jaoks infot otsides said noored juurde suure hulga teadmisi.

Oodatakse mängima

Teadmisi saavad juurde ka need noored, kes teemaparki orienteerumismängu mängima tulevad. Ja seda on oodatud tegema kogu Jõgevamaa ja teistegi paikade noored. Esimene võimalus selleks avaneb pargi avamispäeval 8. mail.

Mängida soovijaile antakse kätte kaart ja leht viiekümne küsimusega, millele tuleb kujusid vaadates või infotahvleid uurides vastus leida. Lühimat teed pidi kuju juurest kuju juurde joostes läbitakse umbes neli kilomeetrit, kui tuleb ette ekslemist, siis rohkem. Võistlejad lähetatakse rajale kahekaupa ning parematele mängijatele on auhindadeks nii projektiraha eest teha lastud kui ka Euroopa Liidu liikmesriikidest toodud meened.

Hernehirmutiste teemapark avatakse 8. mai keskpäeval, orienteerumismängu saab mängida kella kuueni õhtul. Kell seitse algab aga Sadala rahvamajas noortepidu, millel mängib Jõgeva noortebänd Rasked Keldrivatid. Nii mängus osalemine kui ka sissepääs peole on tasuta.

Juba järgmisel päeval, 9. mail võtavad Sadala noored ette sõidu Tallinna, et osaleda seal korraldataval orienteerumisretkel läbi Euroopa Liidu riikide saatkondade. Et Tallinna sõidetakse viiekümnekohalise bussiga ning üksnes Sadala noored neid kohti ära ei täida, võivad seltskonnaga huvi korral liituda ka teiste Jõgevamaa paikade noored. Ka Tallinna-reis on tänu projekti jaoks saadud eurorahale tasuta. Neil, kes soovivad kaasa sõita, tuleks ühendust võtta projekti “Euroopa ei hirmuta” juhi Liisa Katiga (tel 5322 9278) või mentori Valdi Reinasega (tel 56293313).

Samade isikutega tasub kontakti võtta neil, kes soovivad hernehirmutiste teemapargis orienteerumismängu mängida pärast 8. maid. Praeguste plaanide kohaselt jääb park avatuks jaanipäevani.

“Aga parki ei pea ilmtingimata orienteerumismängu mängima tulema, võib tulla ka lihtsalt kujusid vaatama,” sõnas Valdi Reinas.

Tema sõnul hüüatab enamik inimesi hernehirmutiste teemapargi projektist kuuldes esimese hooga: “Oh taevake, mille peale ometi euroraha antakse!” Järgmine reaktsioon on aga enamasti sootuks vastupidine: “See on ju nii lahe ja originaalne mõte!”

“Kui kogu pargi ettevalmistustöö ise kaasa oled teinud, siis sa seda raha tuulde lennutatuks küll ei pea,” kinnitas projektis aktiivselt kaasa löönud Heleri Ilves. 

Projekt “Euroopa ei hirmuta”

* Projekti rahastab programm Euroopa Noored. Projekti eelarve koos omaosalusega on 6000 eurot.

* Projekti raames püstitati möödunud aastal Sadalasse Euroopa Liidu liikmesriikide pealinnade suunaviitadega tulp. Tänavu 8. mail avatakse Euroopa Liidu riike tutvustav hernehirmutiste teemapark. Lisaks sellele on projekti raames kohtutud poliitik Laine Randjärvega ja Eestis õppivate-töötavate välismaa noortega. 9. mail sõidetakse Tallinnasse sealsetele Euroopa päeva üritustele.

* Projektis osaleb 17 noort Sadalast ning selle ümbrusest. Projektijuhiks on Liisa Katt ja mentoriks Valdi Reinas. Projekti rahaasjade ajamisel on katusorganisatsiooniks MTÜ Sadala Hoolekande Selts.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus