Saaremaalt laureaaditiitel ja hulk eripreemiaid

Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja gümnaasiumiastme trupp osales Kuressaares toimunud traditsioonilistel miniteatripäevadel ning naasis sealt laureaaditiitli ja veel mitme auhinnaga. Kuressaarde võeti kaasa Juhan Kunderi näidendi „Kroonu onu“ põhjal valminud lavastus, mille autoriks on Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur.


„Soovisin juba mõnda aega ette võtta ehedat eesti külajanti, sellist mahlaka keele ja heade karakteritega, mida saaks täie lustiga teha. Ja „Kroonu onu“ sobis selleks nii minu kui ka noorte meelest,“ ütles Lianne Saage-Vahur.

„Kroonu onu“ dialoogid on arhailises ja vürtsikas keeles ning neid on keeruline pähe õppida. Lavastaja kartis, et noortele ei lähe selline lugu peale, aga tegelikult olid nad pärast esimest, pikkade naerupausidega lugemist kohe valmis „Kroonu onuga“ rinda pistma.

Pööraselt naljakas

Külajante on ka kehvakesi, aga „Kroonu onu“ on Lianne Saage-Vahuri sõnul sisukas. Kui hästi tahta, võib loost päevapoliitilisi nükkeidki leida. Probleemiks oli aga see, et rolle on tükis ainult kolme neiu ja nelja noormehe jaoks, ent Liblikapüüdja gümnaasiumiastme trupis on väärilisi osatäitjaid märksa rohkem. Lavastaja lahendas probleemi nii, et pani iga rolli (välja arvatud Kroonu Onu) mängima kaks inimest. Mõlemad on üheaegselt laval, mängivad omavahel sõnadega pingpongi, aga on tegelikult siiski nagu üks inimene.

„Kui selline asi toimima saada, on see pööraselt naljakas,“ ütles Lianne Saage-Vahur. „Georg Sakritsa ja Einar Susi koostööd vaadates – nad kehastasid pärisperemeest Metsa Priidut – pidi miniteatripäevade publik end surnuks naerma.“

Lianne sõnul oli „Kroonu onus“ võimalik ära kasutada trupi praeguse koosseisu muusikaline potentsiaal: seal on praegu päris palju pillimängijaid. Tähtis oli ka see, et möödunud sügisel uute kümnenda klassi õpilastega täienenud trupp lustmängu tehes kokku sulanduks ja ühise hindamise saavutaks.

„See eesmärk sai täidetud. Samas on naljategemine hull töö: see peab olema väga täpne,“ ütles lavastaja.

Miniteatripäevadel anti välja peapreemia ja kolm laureaaditiitlit. Peapreemia sai Tallinna 32. keskkooli kooliteater KOKK, laureaaditiitlid Liblikapüüdja, Saaremaa ühisgümnaasiumi kooliteater Krevera ja Kuressaare gümnaasiumi huvikool Inspira. Liblikapüüdjat tunnustati lisaks laureaaditiitlile kolme eripreemiaga: parima kujunduse (kogu kujundus koosnes värvilistest rätikutest!), ansamblimängu ja elurõõmu eest. Näitlejapreemia pälvisid nimiosaline Sten Siirak ja Metsa Priidu osatäitja Einar Susi. Lianne Saage-Vahur tunnistati parimaks juhendajaks.

Lavakultuur ja distsipliin 

Žüriis, kes tunnustusi jagas, lõid kaasa teatrikriitik ja lavastaja Jaak Allik, kultuurminister Indrek Saar, lavastaja ja telerežissöör Gerda Kordemets, Ugala teatri direktor Kristiina Alliksaar, Rakvere teatri juht ja näitleja Velvo Väli, näitleja ja lavastaja Garmen Tabor jt. Liblikapüüdja noorte puhul tõsteti esile nende kõrget lavakultuuri ja distsiplineeritust, aga ka siirast mängurõõmu. Juhendajapreemiat üle andes tõdeski Indrek Saar, et juhendaja roll ei eelda üksnes tüki lavale toomist, vaid väga paljut muud.

Liblikapüüdjat kiideti ka superrollide eest ning anti näpunäiteid, kuidas lavastust enne riigifestivali veel paremaks teha. Aprilli esimesel nädalavahetusel osaleb Liblikapüüdja trupp nimelt „Kroonu onuga“ Paide muusika- ja teatrimajas toimuval gümnaasiumiastme kooliteatrite riigifestivalil.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus