Saare valla elu 20. sajandil jäädvustati fotoalbumisse

      Laupäeval avatakse Kääpal Kalevipoja Teemapargi uus hooaeg ja samas tutvustatakse Kalevipoja Muuseumis 160-leheküljelist trükist “Pildialbum Saare valla elust-olust XX sajandil”, milles on avaldatud üle 500 foto piirkonna looduskaunitest paikadest, sündmustest, inimestest ja hoonetest.

Kalevipoja Muuseumi juhataja Viivi Lani ütles, et mõte fotoraamatu koostamiseks tekkis tal kolm aastat tagasi pärast seda, kui nägi Helgi Suluste raamatut Kodavere kandi päästetud piltidest. 

Inimesed tõid üle 500 foto

“Rääkisin mõttest Saare vallavanemale Jüri Morozovile, kes selle heaks kiitis. Siis pöördusime valla ajalehes kohalike elanike poole ja palusime neil tuua erinevatest aegadest pärinevaid fotosid. Soovile reageeriti tõsiselt ning kokku toodi välja 561 fotot. Paraku ei mahtunud kõik raamatusse äragi.”

Pildialbumis näeb fotosid Saare vallamajadest eri aegadel, kauplustest ja meiereidest, samuti aga Torma postijaamast,  kunagisest Vassevere haiglast, Voore silla avamisest, kus lindi lõikavad läbi Vello Kana ja Mati Kepp. Mitmed fotod meenutavad aga Vabadussõja ja Teise maailmasõja aastaid ja saatuse tahtel erinevate riikide mundrites sõdinud Saare valla mehi. Samuti  on jäädvustatud küüditamist.

Lehekülgedel, mis on pühendatud Saare vallast pärit kuulsustele, on pildid Küti talus sündinud hilisemast sõjamehest ja Rüütliristi kavalerist Harald Riipalust, kirjanikust ja lavastajast Mati Undist, näitlejatest Leonhard Merzinist, Linda ja Rein Olmarust, taasiseseisvunud Eesti esimesest keskkonnaministrist, Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli emeriitprofessorist Toomas Freyst, 21-kordsest Eesti meistrist tõstmises Peep Pällist ja paljudest teistest tuntud inimestest. 

Vanim foto aastast 1904

Viivi Lani sõnul pärineb kõige vanem foto raamatust aastast 1904. “Pildialbumi koostamise mõtteks oligi vanaaegsete fotode säilitamine ja tutvustamine tänastele põlvedele. Pealegi tuleb aega ära kasutada, sest järjest vähemaks jääb inimesi, kes mäletavad, mis on ühel või teisel pildil,” lausus Kalevipoja Muuseumi juhataja.

Arvutigraafik Sirje Kalevi kujundatud pildialbumi esikaant illustreerib pilt, millel kujutatud puud sümboliseerivad vanemat ja nooremat põlvkonda ja kus Kääpa jõest paistab Kalevipoja mõõk.

“Palju tänu Kultuuriministeeriumile, Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupile, Eesti Rahvuskultuuri Fondile ja Sihtasutusele Kalevipoja Koda, kes toetasid albumi väljaandmist,” ütles Viivi Lani.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus