Saare vald tunnustas teenekat abipolitseinikku

Kolmapäeval tunnustati Saare vallavalitsuses teenekat abipolitseinikku Taivo Tamme tema panuse eest piirkonna turvalisusesse ning anti talle üle uus varustus – helkurvest ja taskulambikomplekt.

 

Taivo Tamm (44) on abipolitseinikuna tegutsenud 1997. aastast. Enne seda oli ta viis aastat tegev nüüdseks likvideeritud Kodukaitses. Tänusõnu aastate jooksul korrakaitse vallas tehtu eest ütlesid Jõgeva politseijaoskonna juht Ivar Dubolazov, Jõgeva politseijaoskonna Mustvee konstaablijaoskonna piirkonnapolitseinik Kunnar Müürsepp ja Saare vallavanem Hannes Soosaar. Viimane andis Taivo Tammele üle ka vallavalitsuse poolt soetatud helkurvesti ja taskulambikomplekti.

Kunnar Müürsepp kiitis nii vesti kui ka lampi: mõlemad on tema sõnul väga funktsionaalsed ja paremadki, kui “päris” politseinikel kasutada on. Vest on näiteks külje pealt rihmade abil kandjale parajaks reguleeritav ning rohkete taskutega, kuhu mahuvad ära raadiojaamad, taskulambid, märkmikud, alkomeeter, selle huulikud ja muu vajalik. Taskulamp on aga LED-pirni, vastupidavate akude ja suure valgusjõuga: see näitab valgust saja meetri peale. Akud peavad juhul, kui lamp täisvõimsusega töötab, vastu tunni ja viisteist minutit ning lambil on kaasas punane otsik auto peatamiseks.

Põhiametilt on Taivo Tamm harvesterioperaator OÜs RMA Forest. See töö on teda viinud ka pikemateks perioodideks Soome, Rootsi, Lätti ja Venemaale, ent kui ta Eestis viibib, leiab ta ikka aega koos piirkonnapolitseinikuga patrullimas käia.

Tõhus abi

Ivar Dubolazov tõi välja, et möödunud aastal panustas Taivo Tamm vallarahva turvalisuse tagamisse ühtekokku 73 tundi oma isiklikku aega. Rohkem abipolitseinikke selles vallas polegi.

“Mul on väga hea meel selle üle, et Saare vald oma abipolitseiniku tegemisi märkab ja tunnustab,” ütles Ivar Dubolazov. “Õnneks tegutseb abipolitseinikke kõigis Jõgevamaa omavalitsustes peale Mustvee linna. Ilma abipolitseiniketa ei suudaks Jõgeva politseijaoskond oma ülesandeid nii hästi täita, kui me praegu suudame. Kontrollnumbrite järgi peaksid abipolitseinikud, keda on maakonnas ühtekokku 36, väljas olema näiteks 2650 tundi, ent tegelikult kogunes neil mullu 3281 töötundi. Mõni vald on leidnud ka võimaluse abipolitseinikele nende töö eest väikesi summasid maksta, ent enamasti tegutsetakse siiski vabatahtlikkuse alusel. Hea, et riik on ka omalt poolt veidi vahendeid leidnud, et abipolitseinikele mundreid hankida.”

Kunnar Müürsepp tunnistas, et tema on osalt “süüdi” selles, et Taivo Tammest omal ajal abipolitseinik sai: just tema kutsus Tamme 1992. aastal Kodukaitsesse. Kui see organisatsioon tegevuse lõpetas, oli abipolitseinikuks hakkamine loogiline jätk. Sellegi sammu astumisel oli taganttorkijaks Kunnar Müürsepp, kes vahepeal politseisse tööle oli asunud.

Segane aeg nõudis sekkumist

“1990. aastad olid hull ja segane aeg,” meenutas Taivo Tamm. “Põllumajandid lagunesid, inimesi jäi massiliselt tööta ja kuritegevus vohas. Metsamaterjal või kütus masina paagist võidi sul suisa selja tagant ära varastada. Toona oli metsas tegemist lausa organiseeritud kuritegevusega. Selline aeg lihtsalt nõudis sekkumist, kui vähegi mees olid.”

Ehkki ajad on tükk maad rahulikumaks muutunud, peab Taivo Tamm endiselt vajalikuks oma vaba aega korrakaitsesse panustada. Kohalik rahvas usaldab aga teda kui omakandimeest ning tema sõnadel ja tegudel on inimeste silmis kaalu. Abikaasagi suhtub mõistvalt sellesse, kui Taivo jälle välja patrullima läheb.

“Kui abiellusime, olin juba abipolitseinik. Ning mina abielludes oma kombeid muuta ei lubanud. Nii et naine teadis, millega ta riskib,” ütles Taivo Tamm.

“Tänangi siinkohal nii Taivo abikaasat kui ka kõigi teiste abipolitseinike abikaasasid, kes lubavad oma meestel ühiskonna jaoks nii vajalikku tööd teha,” ütles Ivar Dubolazov.

“Ega sellist tööd tegevat meest lihtne mõista ole. Kunagi ei tea, millal telefon heliseb ja tuleb kodunt välja tõtata,” lisas Kunnar Müürsepp.

Tema sõnul oli Saare eelmine vallavanem Jüri Morozov abipolitseiniku ja tema tööalaste vajaduste suhtes väga soosiv ja tähelepanelik: ta oli ka ise ju varem politseis töötanud. Kunnar Müürsepp avaldas lootust, et hea koostöö jätkub ka uue vallavanemaga. Hannes Soosaar kinnitas, et tema poolt selleks takistusi ei tule.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus