Saare naised naabrinnat meenutamas

Koduõpetaja, halastajaõe ja lasteaia pedagoogi ameti kõrval jõudis kõrge eani elanud andekas ning tundeküllane naine jätta Eesti kultuurilukku lembe- ja looduslüürikat, ühiskonnakriitilisi külaelupilte, jutte ja laaste. Mitmeid põlvkondi hiljem tutvuvad koolilapsed luulekogudega ?Nõmmelill?, ?Põhjamaa lapsed?, ?Laulan oma Eesti laulu? jne. Ka proosaraamat ?Väikesed pildid Eestist? ja aforismikogu ?Peotäis tõtt? kuuluvad kooliprogrammi.

Lauluarmastajad teavad Miina Härma, Mart Saare, Konstantin Türnpu, Mihkel Lüdigi, Karl August Hermani ja teiste heliloojate viise Anna Haava lüürikale. Pikka aega laulupidude repertuaaris kõlanut peetakse mitte ainult rahvalikeks lauludeks, vaid rahvalauludeks.

Eelnenust ja paljust muustki laulikuga seonduvast pajatati 15. oktoobril Saare rahvamajas. ?Anna – naine Haavakivilt? oli sünnipäevapeo ehk mälestusteõhtu pealkirjaks. Kalevipoja muuseumi juhataja Viivi Lani alustusel ja raamatukogu juhataja Ene Uuna lõpetusel veetis hulk huvilisi meeldiva õhtu. Ei puudunud ka raamatunäitus Anna Haava ?öökapiraamatute? – piibli ja ?Kalevipojaga? ning ajastu hõngu lisasid petrooleumilamp, pitslinad ja mööbliesemed.

Elamuseks muutus aga tervik just tänu näitleja Linda Olmarule. Linda andis oma hinge koolitüdrukule, kes andumuse ja õhinaga koolipreili antud ülesannet täitis ning merest kirjandit kirjutas. Merest kirjutada oli hea, sest tundis kirjutaja ju Peipsit ja mis vahet seal ikka! See tüdruk oli Saare rahvamaja laval nii oma kirjutamisinnuga kui sügava pettumuse ja solvumisega karjuva ülekohtu pärast, kui koolipreili teda ?ära kirjutamises? süüdistas hoiatusega, et ?nii ei tohi enam juhtuda?. Linda andis oma hinge ka noorele armunud naisele, kes end luulevormis väljendas, samuti võis kaasa elada elukogenud naise maailmanägemusele tõsise ja religioosse lüürika esitamise kaudu.

Haavakivi naabruses elavail Saare inimestel avanes suurepärane võimalus osa saada südamega ette valmistatud sünnipäevast. Kahju, et sünnipäev on vaid kord aastas, samas võib seda ju soovi korral tähistada ka mitu korda erinevas kohas ja erineva seltskonnaga. Kes Linda Olmaru külaliseks kutsub, ei kahetse, sest kingitus on luuletaja vääriline.

RIINA REINTHAL

blog comments powered by Disqus