Saare kratid on sügisel rahutud

Kuigi kratid püüdsid Vooremaale peagi lähenevatest jõuludest rääkida, ei õnnestunud neil toimetuse esindajaid seda kuulama veenda: talvine pööripäev on ju alles mägede taga ja kindlasti mõtlevad kratid vahepeal lastele muidki meelelahutusi välja.

Kratt või inimene?

Vooremaa tabas teisipäeval päise päeval ajal Kalevipoja külas teolt neli kratti, kes olid enda sõnul juba jõulude ettevalmistamisega ametis.

“Enamik kratte on juba jõuluvanal abis ? nad pakivad kingitusi,? väitis üks krattidest. Kratid pole tema sõnul mingid päkapikud, kes niisama tilu-lilu peal väljas, vaid ikka tõelised tööloomad.

“Näe, siin on töötegija käed!? kinnitas teine kratt nii suure sisendusjõuga, nagu oleks tal endal tekkinud kahtlus, kas ta on kratt või inimene.

Kratikülas on seni peetud jõule ja vastlaid, aga ka koolilõpupidusid ja kõike muud. “Siin saab taksoga sõita, kratisuppi süüa, mured ära uputada,? loetles kolmas kratt ja neljas täiendas teda: “Saab veel jooksvat ravida, sülitada ja vilistada!?

Kratte saavat ka ise valmistada, kuid internetist neid kohale tellida ei saa ja kes tahab nendega tegemist teha, peab ikka ise Voorele kohale minema.

?Õnne ja tervist ei saa ju ka osta, ka kratti ei saa tellida. Kui teda vaja, tuled siia ja teed,? seletas neljas kratt.

Päris kindel ei saa kunagi olla

Mõnikord lendavat kratt siiski ka kohale, kui ikka väga tahad, aga siis peab aken kindlasti lahti olema…

Muidu on kratid ikka Saarel kohal, aga kui lapsed või lapsemeelsed tahavad nendega koos mingit suuremat segadust korraldada, on mõistlik nendega varem ühendust võtta. Sidet on nii mütoloogiliste olenditega kõige kindlam pidada Kalevipoja Muuseumi kaudu, sest muidu võib juhtuda, et neid kohale minnes polegi või on nad parajasti moosi keetmise või murede uputamisega ametis.

Ennast ülemkratiks nimetav tegelane tunnistas üles sellegi, et ta on oma elus koguni kahel korral lausa Tartu linnas ära käinud. Viimasel korral olevat ta seal näinud hiigelsuurt roostetanud plekist putkat, mida inimesed Selveriks nimetanud.

Arvata võib, et ta sinna tagasi ta nüüd enam küll minna ei taha, aga päris kindel ei saa kunagi olla. Kratid võivad olla ka  matkaradadel, metsavenna punkris või miljonimängu mängimas, sest sellised atraktsioonid kratikülal endal olemas.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus