Saare ja Torma vald esitlesid end messil “Maale elama”

Möödunud laupäeval Tartus Turu tänava spordihoones peetud messil “Maale elama” esindasid Jõgevamaad ühise väljapanekuga Torma ja Saare vald. Tutvustati piirkondade loodust, kultuuriväärtusi ja lähiajal toimuvaid kultuurisündmusi, samuti võimalusi vastavates omavalitsustes tööd leida ja sinna elama asuda.

Möödunud aastal osales messil “Maale elama” Sadala piirkond, Torma vald tervikuna aga tänavu esimest korda. “Maale elama algatus on hea võimalus  tutvustada linnarahvale Torma kanti, meie vabu eluasemeid, piirkonna vabu töökohti ja väärt elukeskkonda,” rääkis vallavanem Triin Pärsim.

“Messiboksi jagasime nagu eelmiselgi aastal Saare vallaga. Väljapaneku märksõna oli loodus ja ettevõtlikkus. Messiboksi tagaseina kaunistasid loomanahad ja Saarjärvelt pärit Urve Sulgeri joonistused. Külastajaile pakkusime maitsta kohalike ettevõtjate toodangut, Marimarta OÜ tomatimahlast kujunes messihitt. Lisaks olid laual füüsilisest isikust ettevõtja Mare Vaarmetsa liha- ja moosipirukad, FIE Luule Väina koduleib, Kantkülas asuva Veski külalistemaja suitsukanavõie ja küpsised ning Kasepäält toodud Peipsi kurk, kohalike jahimeeste varudest konserve ja suitsuvorsti. Ära joodi üle 20 liitri Kirivere allikavett, mis on pärit Sadala lähedalt Leedi külast,” rääkis vallavanem.

Esitleti Voore noorteküla

Torma ja Saare vald jagasid messil infot praegustest ja tulevastest vabadest elamispindadest.

“Esitlesime Voore noorteküla ideed, mis messikülastajatele märkimisväärset huvi pakkus. Samuti andsime ülevaate võimalustest töötada meie kandis turisminduses ja puidutööstuses,” rääkis Saare vallavanem Hannes Soosaar. Tema sõnul osales Saare vald messil “Maale elama” ka  möödunud aastal ja siis toimus see Tallinnas.

Torma ja Saare valla esindus võttis messile kaasa ka Jõgevamaad ja Peipsiveert tutvustavat infomaterjali. Messiboksi osa oli laste viljakast liivakasti asemel, samuti kaunistasid seda Taavi Pirgi valmistatud puukuju, orasekorv ja toominga- ning leedrioksad. Infolaud oli kaunistatud kaltsuvaipadega. Meeleolu hoidis üleval Saare valla pillimees Heino Sulger.

“Messil jagasime infot kahe piirkonna peale kokku. Rohkem huvi äratasid Voore noorteküla ja Torma piirkonna vabad majad. Paljudele tuli selgitada meie asukohta ja seda, et me ei ole Saaremaalt. Inimesi huvitas Tartu lähedus ning ühistranspordi korraldus. Kuulutasime välja lahtiste uste päeva 15. -17. augustini Saare ja Torma vallas. Siis saavad huvilised tulla meile ja meie saame näidata piirkonna väärtusi ning kirjeldada teenuseid ja muud,” rääkis Triin Pärsim.

Ulukinahad messiboksis

Torma valla messil osalemise valmistasid ette Sadala Kandi Edendajate Ühing, Sadala Külade Selts Pille Tuti ja Luule Väina eestvedamisel ja Sadala Agro, kust tegevust koordineeris Liana Anton, samuti Torma vallavalitsus. Messipäeval olid boksis  Tiina Teppan, Liisa Katt ja  Triin Pärsim. Noortest olid kaasatud Eva-Maria Djomin, Kairi Tamm ja Rauno Saar. Sõidu messile korraldasid Dawel OÜ ja Jüri Pärsim.

Saare valda esindasid messil Hannes Soosaar, Kalevipoja muuseumi juhataja Ulvi Tamm ja SA Kalevipoja Koda projektijuht Tamor Erikson.

“Et toonitada maa- ja metsalähedust, oli meie meeskond messil linastes rõivastes. Seina kaunistasid aga karu-, hundi-, ilvese-, rebase- , kähriku- ja saarmanahk,” rääkis Hannes Soosaar .

Torma ja Saare valla väljapanek oli kohe messiekspositsiooni alguses ja hakkas kõigile hästi silma. Huvitav oli mängida ka Jõgevamaa teemalist mälumängu,” ütles külaliikumise Kodukant projektijuht Külli Vollmer.

“Loodame, et järgmisel messil “Maale elama” on Jõgevamaa omavalitsused ja kogukonnad end tutvustamas veelgi mitmekülgsemalt,” lisas Torma vallavanem Triin Pärsim.

“Maale elama” messil käis 1551 külastajat, see arv oli kolm korda suurem kui möödunud aastal. Messil domineerisid oodatult noored pered ja paarid Tartust. Hinnanguliselt viiendik külastajatest oli kohale tulnud Tallinnast. Oma elukeskkonda oli messil tutvustamas 58 kogukonda üle Eestimaa.


“Maale elama” mess toimus esimest korda aprillis 2013 Tallinna Tehnikaülikoolis. Aasta jooksul leidis endale maale elukoha üle 40 pere ja üle 100 inimese. Märtsis tunnustas regionaalminister kodanikualgatust “Maale elama” regionaalarengu auhinnaga. Kodanikualgatuse eesmärk on tõsta teadlikkust maal elamisest,  muuta ühiskonna hoiakuid positiivsemaks ning selle kaudu soodustada linnast maale elama asumise trendi.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus