Saani ja “sapakaga” Laiuse mäest alla

Umbes viissada Laiuse mäele kogunenud inimest võisid möödunud laupäeval oma silmaga veenduda selles, et mäest alla laskmiseks sobivad hästi nii kušett kui ka diivan, nii patakas põhku kui ka luuakonts, nii tuunitud saan kui vana sapakas”.

 

Laiuse mäe traditsioonilisel kelgušõul “Talvetrall 2013” osales seekord enneolematu arv ekipaaže — 33. Üks kelgutajate punt tuli kohale isegi Soomest. Ka Venemaa esindus oli Laiusele tulemas, ent jäi piiripunkti ettearvatust kauemaks toppama ning jõudis kohale alles õhtuks.

“Venelaste kelk kujutas endast suurt jalastele asetatud kohvrit. Tolliametnikele oli päris keeruline seletada, mis asi see on ja miks see on vaja üle piiri Eestisse tuua,” rääkis  üks tänavuse kelgušõu korraldajaid, MTÜ Pommiauk eestvedaja Sergei Jerjomin. “Õhtuhämaruses Laiusele jõudnud, proovisid nad oma kohverkelgu ikka ära ning sõitsid siis koju tagasi.”

MTÜ Pommiauk on kelgušõu korraldajate hulgas uus tegija. Infot sündmuse kohta hakkasid nad juba kaks kuud varem sotsiaalmeedia vahendusel levitama. Et Pommiaugu Facebook’i lehel on rohkesti külastajaid, liikus info päris kiiresti ja päris paljudeni. Tulemuseks oligi üle ootuste suur osalejate arv. Kohale tuli nii varasematelt kelgušõudelt tuttavaid kui ka päris uusi tegijaid.

“Kui kogu see seltskond mäe peal kokku sai, tekkis tajutav ühtekuuluvustunne: uuriti üksteise kelke, saadi omavahel tuttavaks ja tehti rohkesti pilte,” ütles Sergei Jerjomin. “Kelkude hulgas oli väga ägedaid eksemplare, ent ka kelgutajad ise olid kõvasti pingutanud, et atraktiivsed välja näha.”

Nii et mäele tulnud said vaatemängu n-ö täie raha eest, ehkki raha neilt üldse ei küsitudki. Ka Pommiaugu esinduse enda kelk oli tõeline vaatamisväärsus.

“Tegime selle vene reaktiivlennuki kütusepaagist,” ütles Sergei Jerjomin. “Esimestel Vene reaktiivlennukitel olid nimelt tiibade alla kinnitatavad kütusepaagid, mis tühjaks saades küljest lendasid. Üks inimene annetas meile sellise paagi ning meie panime sellele jalased alla.”

Pidurdas hästi

Teiseks vaieldamatuks hittsõiduriistaks kujunes motomatkajate klubi MC Jõgeva suuskadel Zaporožets.

“Maanteel ei kestaks selle roostetanud sõiduki elu ilmselt enam kümmet kilomeetritki, aga mäest annab sellega tänu plastiksuuskadest ja torujuppidest lisandustele veel tükk aega alla lasta,” ütles Jõgeva MC liige Eigo Ellisson, kellele oli “sapakast” kelgu tegemisel toeks abikaasa Moonika.

Erinevalt mõnest teisest laupäeval Laiuse mäel nähtud kelgust oli motomatkajate sõiduk suhteliselt hästi juhitav ning ka pidurid pidasid sellel hästi. Tõsi, liikumiskiirus polnud kaugeltki nii suur kui kelguehitajad lootsid, aga selles oli osalt süüdi sulailm, mis lumise mäenõlva pehmeks tegi.

“Tulevaks aastaks võiks kelk-sapakale neliveosüsteemi teha ja ette valmistada ka sulailmasuusad. Siis on nii, nagu vormelitel, et kui vihma sadama hakkab, vahetatakse boksis kiiresti rehvid ja sõit läheb edasi,” ütles Eigo Ellisson.

Laiuse kelgušõul selgitatakse teatavasti välja nii kiireim laskuja kui ka parim pidurdaja. Laskumisvõistluse võitis seekord võistkond Teamamsterdam, kes suutis oma kelgu liikuma saada 47-kilomeetrise tunnikiirusega. Pidurdusvõistluse võitis, nagu mõnel varasemalgi aastal, ühest naisvõistlejast koosnev võistkond NKK Lumepõrnikas.

Osavõtt olulisem

“Võitjad Laiuse kelguvõistlusel küll selgitatakse, aga võidust tähtsam on seal ikkagi osavõtt,” kinnitas Sergei Jerjomin.

Tema sõnul pingutasid korraldajad, kelle hulka peale MTÜ Pommiauk kuuluvad OÜ Keremeister ja Tanel Tooming, tänavu selle nimel, et publik end mäe peal paremini tunneks. Soovijatel oli võimalik saada sooja toitu ja hõõgveini ning kohale olid toodud välitualetid. Kellele teiste liulaskmise vaatamisest ei piisanud, võis ka ise kelgutada: mäearendajal oli seekord võistlusväliseks kelgutamiseks välja pakkuda teine laskumisnõlv.

“Laiuse kelgušõu pole kommertsprojekt. Me ei taha küsida osavõtumaksu kelgutajatelt ega piletiraha pealtvaatajatelt. Seepärast on väga oluline leida üritusele toetajaid. Lihtne see polnud, aga suur tänu kõigile, kes õla alla panid! Tänulikud oleme ka sõpradele, kes oma võimsate  mootorsaanidega võistlejate kelgud üles mäele vedasid, samuti Ringo Saarele agentuurist Meelelahutaja, kes helitehnika üles seadis ja muusikat laskis,” ütles Sergei Jerjomin.

Neile kelguvõistlusel osalenutele, kes autasustamist ära oodata ei jõudnud ning ilma diplomita lahkusid, palus ta edasi öelda, et nad MTÜ Pommiauk Facebook’i lehe kaudu korraldajatega ühendust võtaksid: siis on neil võimalik diplom tagantjärele kätte saada.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus