Tabivere Vabaajakeskuses sai terve möödunud nädala vaadata näitust “Sügisannid peenralt, põllult, loodusest”. Värvikirevaid hoidisepurke, „garneeringuks” sügislilled ja vahva kujuga juurviljad, kogunes teise korruse fuajeesse pikk lauatäis — mitu korda rohkem kui aasta eest, mil sellist ettevõtmist siin esimest korda organiseeriti.
iii
“Kui mullu sügisel oli eksponaate vaid kümmekond, tänavu aga pikk lauatäis, siis võib loota, et järgmisel aastal tuleb veel teinegi laud valmis panna,” oli näituse korraldaja, vabaajakeskuses administraatoriametit pidav Linda Amjärv optimistlik. Esimesed eksponaadid tulid tema sõnul kohale ikka nn nööbisthaaramise tulemusena, kuigi vastavaid kirjalikke üleskutseid ka siit-sealt lugeda võis.
Endale tavaline, naabrile eriline
“Algul reageeriti minu jutule küll umbes nii, et ah, mul täitsa tavalised moosid-kurgid, mis neist ikka näha tuua. Tasapisi hakkas aga üht-teist rahvamajja kogunema — virgemate eeskujul, kes oma töövilja esimesena näha tõid,” rääkis Linda.
Hoidistamine tundubki tänavu sügisel eriti moes olevat. Paljud kurdavad, et kuigi on näha, et keldri- ja sahvririiulid on tihedamalt täis kui mullu ja mõistlik oleks vaaritamine lõpetada, tahaksid nad ikka proovida, kui kusagilt uus retsept silma jääb.
“Ei tee inimesed hoidiseid peamiselt sellepärast, et neil hirm talvel nälga jääda on. Vaeva nähakse ikka selle nimel, et pere hästi süüa saaks ja külalistelegi omatehtut ja maitsvat pakkuda oleks. Ja kuigi perenaised algse idee kusagilt ajakirjast või nüüd ka internetist saavad, varieeruvad need retseptid üsna kärmelt. Kui mõnda maitseainet hetkel poes pole või mõni aedvili perele ei maitse, asendatakse komponente või jäetakse üldse ära. Nii ei ole siingi laual kindlasti ühtki sama maitsega salatit. Ka ei leidnud me ühtegi identset marineeritud kurkide retsepti,” kinnitas Linda, kel endalgi mitmed moosi- ja salatipurgid näitusele toodud. Tema tõi kohale ka hulgaliselt kirjasõna — omaaegsetest Nõukogude Naistest ja Sotsialistlikest Põllumajandustest värskete Maalehe Targu Talita-lisadeni välja. Kenas korvikeses leidus aga lugemiseks ja koju kaasavõtmisekski lehekestele trükitud salati- ja taimeteeretsepte, mis Linda aastate jooksul siit-sealt ajakirjadest ja raamatutest leidnud.
Mitte ainult perenaised
Virgad köögisaskeldajad on lahked oma teadmisi ja kogemusi teistegagi jagama, seepärast olid pea kõikidel hoidisepurkidel ka retseptisedelid juures.
“Kõige aktiivsemad näitusekülastajad olid kaugemate külade inimesed, kes nädala sees mõneks tunniks bussiga vallakeskusse poodi tulevad. Imetleti ja kirjutati retsepte üles. Oli nii äratundmis- kui avastamisrõõmu. Kuuldus ka repliike, et näe, ma oleksin ka võinud seda-teist tuua, ma tegin teistmoodi,” oli rahvamaja juhataja Tiina Tegelmann “mängu” kõrvalt jälginud.
Tabivere näitusekorraldajate mõningaseks hämmelduseks selgus aga, et hoidistamistõppe on tänavu nakatunud ka mehed. „Ma ei saanud ju näituseteates öelda, et näha saab tublide perenaiste hoidiseid, kui Rein Annuk ja Kalev Lappard ka purkidega tulid,” oli Tiina algul pisut kimbatuses.
Rein oli kasutanud mitut seltsi hoidisteks õuna ja arooniat, Kalevi talvevarusegudes leidus nii puu- kui aedvilju.
On ju üldteada, et mehed ongi pliidi ääres osavamad ja loovamad. Kas see mooside-kompottide-salatitemaailmas ka kehtib, selgus Tabivere rahvamajas eile hilisõhtul, kui asjaosalised ühise degusteerimis- ja jutulaua taga talvevarude teema veel korra läbi arutasid.
Retseptid kastikestesse mahtumise ja gabariitide järgi, võib-olla lähevad ainult pildid!
Kibuvitsa-ebaküdoonia moos
Pool kilo kibuvitsamarju, sama palju ebaküdooniat
700 g suhkrut
1 sidruni mahl
5 dl vett
Poolita ja puhasta seemnetest kibuvitsad ja küdooniad, lisa muud komponendid ja keeda tasasel tulel, kuni marjad poti põhja vajuvad.
Porgandi-astelpaju püree
1 kilo porgandeid
400 g astelpajumarju
5dl vett
300 g suhkrut
Keeda porganditükid pehmeks, püreesta koos keemisvedelikuga. Teises nõus püreesta astelpajumarjad. Lisa porgandipüreele suhkur ja keeda 10-15 minutit, siis lisa marjad ja keeda veel 5-10 minutit.
(Milvi Maisla)
Letsho türgi ubadest
Keeda oad soolvees poolpehmeks. Teises potis hauta õlis riivitud porgandit, hakitud sibulat, kooritud tomateid. Keeda, kuni enam vahtu ei tule, siis lisa türgi oad, maitse järgi soola, pipart, suhkrut ja keeda veel 7-8 minutit.
(Galina Kuusik)
KAIE NÕLVAK