Saadjärve äärne supluskoht Tabiveres ootab mõistlikke puhkajaid

Kui Tabivere valla töötud ülemöödunud talvel esimese võsalaastamistööga valmis said ja tekkinud oksahunnikudki ära koristati, avanes selles vahepeal veidi õnnetut nägu olnud puhke- ja supluspaigas hoopis teine vaatepilt. Lepa- ja pajuvõsast ?välja koorunud? sirged noored kased andsid aga kogu kaldaservale lausa maalilise ilme. Tublisti veeti juurde ka liiva ? on ju Saadjärv üldiselt soine ja pehmete kallastega, looduslikku liivaranda ei ole praktiliselt kusagil.

Tabivere vallavara juhatajal Ivar Karinal, kes selle ettevõtmise algatas, tekkis ka kohe idee, kuidas enesekeskseid autoomanikke ohjeldada, et nad oma sõidukitega otse veepiirile ei trügiks. Palkidest valmiski maitsekas piirdeaed, mis silma ei riiva ega ahistav ei paista, samas aga tehnikasse kiindunuid ohjeldab ning lastele turnimisekski sobib. Läinud talvel täideti soisevõitu kaldaserva  veel ka vana poe lammutuselt- rahvamaja ehituselt vabanenud betoonikamakatega. Kõige selle peale veeti taas ohtralt liiva. Tänu vallavalitsuse toimekusele on juba mitmendat suve puhkeplatsil olemas ka prügikonteiner. Paraku oleks aga ilmselt tarvis ka mõnda vitsaga tädi, kes suvitajaile selle asukohta ja otstarvet aeg-ajalt meelde tuletaks. Aga rahvast käib palju ? nii lähedalt kui kaugelt. Ja paraku on Tabivere selline veidra staatusega asustatud paik, mis pole ei linn ega ehtne maatõugu küla. Tullakse Tartust, Jõgevalt ja kaugemaltki. Ja kurb, kui mitte kultuurselt puhkama, vaid pidu panema, prahti laiali loopima ja automakkidest oma muusikalist maitset teistele peale suruma.

Allakirjutanul hakkas veidi kurb, kui ta Võrumaal samasuguseid külalislahkeid järveääri nägi, kust küll palju rahvast läbi käib ja kus sageli isegi kõiksugu rahvarikkaid kokkutulekuid peetakse, kuid kõik ometi suvi läbi  puhas ja lõhkumata püsib. Kas tõesti peaks selleks omama nn ääremaa staatust, nagu Võrumaad nimetama kiputakse, et inimesed kultuursed ja terve mõistuse juures püsiksid?

?Eks siin käib palju võõrast rahvast, lausa telkimas ja lõket tegemas. Aga ega omainimesedki kindlasti patuta pole,? ütles Tabivere valla spordijuht Toomas Rosenberg, kes ühel varahommikul järve äärde võrkpallivõrgu poste paika pani. ?Võtsin poste paigaldama tulles reha ka autosse ja koristasin need jäätisepaberid, krõpsukotid ja tühjad pudelid konteinerisse. Käin ise ka igal hommikul siin ujumas, ebameeldiv ju lausa prahi keskele oma riideidki jätta,? ütles spordijuht. Nii toimivad aeg-ajalt Tabivere teisedki järjekindlad järveskäijad.

Viimasel ajal on aga järveäär silmnähtavalt viisakamas seisus olnud. Vallamajast asja uurides selguski, et puhkajate tagant rämpsu koristamiseks on nüüd palgatud eraldi töötaja. ?Hiljuti võtsime tööle inimese, kes nii bussipeatust kui ujumiskohta koristab, teisiti ei olegi siin suvel võimalik puhtust pidada,? ütles vallasekretär Endla Suvi.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus