Rulluisutamine on heaks eelõppeks

Adaverest on saanud Eesti kiiruisutamise keskus ja uisutajate kasvulava. Pühapäeval korraldati Adavere kooli võimlas rulluisutreening, kus tegid oma esimesi uisusamme kõige väiksemad huvilised.

Uisutreener ja Eesti kiiruisutamise traditsiooni eestvedaja Väino Treiman pakub lastele võimalust sisetingimustes rulluisutada. Selle kunsti selgeks saanud lapsel on hoopis lihtsam päris uiskudega jääle minna. Treimani sõnul on Adavere võimlas hea põrand, seal ei saa kukkudes haiget. Kui laps hakkab rulluisutamist harjutama väljas asfaltkattega rajal ning seal kukkudes haiget saab, siis võib uisuhuvi kaduda.

Mida nooremalt alustada, seda paremini ükskõik mis spordiala välja tuleb, kuigi sellel tarkusel on ka üks „konks“ juures. Kui laps saab uisutamise väga varakult selgeks, võib juhtuda, et tal suuremana huvi kaob.

Mõned lapsed on käinud terve aasta neli korda nädalas treenimas, aga pole ikkagi uisutamist selgeks saanud. Treiman on seisukohal, et mida vähem abilisi ja abivahendeid on noorel algajal uisutajal, seda parem. „Kõndima õpib laps ikka ka ise, ilma teiste abita kõige paremini,” tõi ta näite.

Uisutamine meelitab Adaverre

Väino Treimani sõnul on hea kehalise arengu eelduseks pere toetus, eriti just väikeste laste puhul. „Väikesel lapsel tekib tasakaalutunnetus väga kiiresti,“ kinnitas treener. „Ta ei tõmba ennast kukkudes pingesse ja maandub tänu sellele „pehmelt“. Täiskasvanu püüab tasakaalu kaotades kõigest väest püsti jääda, tõmbab ennast pingesse ja nii tekivad kukkudes vigastused.”

Treiman ise pani esimest korda rulluisud alla alles 60aastasena ja seetõttu talle see enam hästi ei sobi.

Kui ülemöödunud pühapäeval osales Adavere kooli võimlas rulluisutreeningul 20 last, siis üleeilsel treeningul oli osalejaid veidi vähem. Treiman arvas, et küllap oli üks põhjusi väga ilus ilm. Samas oli treener üllatunud, et kohal olid just kõige väiksemad lapsed. On tähelepanuväärne, et kui Adaverest minnakse Põltsamaale kooli, muusikakooli, spordikooli, huviringidesse, siis tänu rulluisutamise ja jääl uisutamise võimalusele on hakatud tulema Adaverre.

Treiman möönis, et selleks, et treenerile palka saaks maksta, peab olema teatud arv osalejaid. „Adavere koolis on lapsi väheks jäänud ja seetõttu saab treener hetkel vaid poole koormusega töötada. Et uisuhuvilisi piisavalt oleks, selleks alustatigi rulluisutreeninguga,“ ütles ta.

Isad-emad lastega

Adaverest pärit noor ema Terje Õunapuu lausus, et tema hakkas rulluisutamisega tegelema tänu oma vanemale tütrele Martale. Väino Treiman oligi see, kes tütre uisutamist pealt vaadanud Terjele oma rulluisud andis. Vahepeal sündis perre veel kaks tütart ja seetõttu tekkis noorel emal uisutamises väike paus. Tänavu suvest on ta jälle uisurajal. Terje sõnul meeldib talle rulluisutamas käia Pisisaare-Pajusi-Põltsamaa kergteel. Teda võlub suur kiirus, kuigi ta vahel mõtleb,  et mis siis saab, kui ta kukkuma juhtub. Talle meeldib, et ta ei vii lihtsalt lapsi uisutama, vaid nad saavad sinna koos kogu perega minna.

Adaverelasel Raivo Objartelil oli samuti hea meel, et sai koos poja Kaspariga treeningule tulla ja et poeg arvuti ees istumise asemel ennast liigutab.

Raivo Objarteli sõnul on ta ise nooruses üsna palju uisutanud, kuid suur vahe on sisse jäänud ja nüüd enam jääle minna hästi ei riski.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus