Eelmisel aastal sai kolmeteistkümnendat aastat tegutseva Rõstla Sigala OÜ omanikuks Viljandimaal Paistu vallas tegutsev põllumajandusettevõtja Toivo Teng. Tema algatusel muudeti tootmissuunda ning kui enne olid farmis nii emised kui kuldid ning toimus põrsaste tootmine, siis nüüd spetsialiseeruti vaid nuumsigade kasvatamisele.
“Farm läbis põhjaliku uuenduskuuri, milleks kulutati ligi 1,5 miljonit krooni. Suurimaks investeeringuks oli Saksamaal toodetud söödahoidlate ostmine. Varem tõsteti sööt sigadele ette käsitsi. Renoveerimise käigus paigaldati aga seadmed täisautomaatseks söötmiseks. Me ei pea enam sööta kohapeal segama, valmisjõusööda muretseme Farm Plant Eesti AS-i jõusöödatehasest. Siga saab süüa ja juua igal ajal, kui ta seda tahab. Selleks, et seniseid pindu paremini ära kasutada, ehitati ka ruume ümber. Üks suur investeering on planeeritud teha ka tänavu. Peagi alustatakse sõnnikuhoidla ehitamist,” rääkis osaühingu juhataja Malle Seemann, kes korraldas farmi igapäevatööd ka eelmise omaniku ajal.
Rõstla Sigalas on pidamisel 3500 kuni 4000 nuumikut. Põrsad ostetakse aktsiaseltsist Ekseko ja neid kasvatatakse siin ligikaudu 90 kuni 100 päeva. 95 protsenti nuumikutest müüakse vastavalt lepingule Rakvere Lihakombinaati, kusjuures iga kuu turustatakse umbes 1000 kuni 1200 siga. Nuumsigade kasvatamise ja sealiha tootmise tsükkel hõlmabki kolme ettevõtte ? Ekseko, Rõstla Sigala ja Rakvere Lihakombinaadi ? koostööd.
“Ma ei tea öelda nuumsigade müügist saadavat täpset kasumi suurust, kuid esimene aasta uutes oludes on meile möödunud majanduslikult positiivselt. Kvaliteetse sealiha tootmisele on meil kaasa aidanud seegi, et aktsiaseltsis Ekseko tegeldakse pidevalt liha omaduste parandamisega,” rääkis Malle Seemann ja võrdles firma varasemat ja tänapäevast aega. “Igasuguste probleemidega tegelemist on nüüd vähemaks jäänud. Praktilise töö maht on aga kasvanud. Kõigile poleks saanud korralikku palka maksta, osa inimesi koondati, mistõttu tuleb nüüd endal ka rohkem praktilist tööd teha. Aga ega ma ei nurise. Seni, kuni tervis vastu peab, jätkan tööd, mis juba aastaid harjumuseks saanud.” Koos Malle Seemanniga töötavad sigalas neli talitajat, traktorist ja mehhaanik.
JAAN LUKAS