Rosenbergi võistlus katkes pöiavigastuse tõttu

Kümnevõistleja Kristjan Rosenberg oli nädalavahetusel Tallinnas peetud U23 vanuseklassi Euroopa meistrivõistlustel avapäeva järel isikliku rekordi lähedase punktisummaga üheksandal kohal, kuid pidi seejärel võistluse parema jala pöia kõõlusepõletiku tõttu pooleli jätma. 


21-aastane tabiverelane ütles, et tal oli tohutult kahju võistlust pooleli jätta. “Olin täiesti valmis uueks isiklikuks rekordiks. Kadrioru staadionil oli hea võistelda, rahvas elas meile hästi palju kaasa.” 

Üks nädal jäi puudu

Kaks aastat tagasi juunioride EM-võistlustel kümnevõistluses 15. koha saanud Kristjan Rosenberg suutis seljatada mulluse hooaja rikkunud vigastused ning läks Euroopa meistrivõistlustele vastu lootusrikkalt. Oli ka põhjust – hea vorm realiseerus kolm nädalat enne tiitlivõistluste algust, kui Rosenberg kogus Rakveres kümne alaga 7668 punkti ning parandas oma senist isiklikku tippmarki koguni 483 punktiga.

Ometi tuli tagasilöök just sealt, kust seda kõige vähem oodati. Nädal enne Tallinna võistlust kontrollis tabiverelane teivashüppes ja kettaheites vormi Rakveres peetud noorte Eesti meistrivõistlustel ning just sel ajal tundis ta ka esmakordselt paremas jalas valu. “Tundsin, et midagi on juhtunud, aga lootsin, et midagi hullu ei ole,” lausus Kristjan Rosenberg. “Panin jalale jääd ning määrisin põletikuvastaste kreemidega ja vahepeal läkski olukord natuke paremaks. Viimastel päevadel enne võistlust hakkas valu aga uuesti ägenema.”

“Kristjan oli heas vormis ja siis löövadki sellised asjad välja,” ütles Kristjani isa Toomas Rosenberg. “Püüdsime Tartu arstidega veel päästa, mis päästa annab, aga üks nädal jäi kahjuks puudu.”

Kristjan Rosenberg alustas laupäeval võistlust valuvaigistite toel ning esimeste alade ajal valu tunda ei andnud. Kõigil avapäeva aladel suutis ta halvemate olude ja suurema närvipinge kiuste näidata Rakvere võistlusele lähedasi tulemusi. 

Mõõtesüsteemi ohver

100 meetri jooksus jäi Rosenberg Rakveres püstitatud isiklikule rekordile alla vaid kuue sajandikuga, aeg 11,10 annab kümnevõistluse punktitabelis 838 punkti. Avaala järel oli ta võistlust alustanud seitsmeteistkümne atleedi hulgas kümnes, isikliku rekordi graafikule kaotas 14 punktiga.

“Esimesel alal oli väike närv sees ja jooks polnud ideaalne,” lausus tabiverelane. “Üritan tavaliselt esimesed kolmkümmend meetrit hästi madalal joosta, aga seekord tõusin natuke vara püsti.”

Kaugushüppes läks kogu Eesti koondis elektroonilise mõõtesüsteemi ohvriks. “Kõik nägid, et poisid hüppasid mõõdetud tulemusest kaugemale,” ütles Toomas Rosenberg. “Tuli välja, et kuna eestlastel ei olnud seljas liibuv võistlusvorm ning särk oli püksist väljas, siis mõõtis tundlik mõõtesüsteem mitte maandumisjälje, vaid särgi või seljal olnud võistlusnumbri järgi. Eesti koondis esitas küll protesti, kuid öeldi, et see on oma viga, et sellise särgiga hüppasite.”

Kristjan Rosenbergile mõõdeti parimal katsel tulemuseks 7.16, mis andis 852 punkti. “Tundus pikem hüpe olevat. Treener arvas, et särk jättis jälje,” lausus Kristjan Rosenberg, kes kahe ala järel oli 1690 punktiga 11. kohal.

Korralik tulemus sündis seejärel kuulitõukes, kus jäi vaid viis sentimeetrit puudu isiklikust rekordist. 13.52 andis 699 punkti ning kolme ala järel oli Rosenberg 2389 punktiga 12. kohal, kaotust isikliku rekordi graafikule oli selleks hetkeks kogunenud 51 punkti. “Kuulitõukega jäin rahule,” lausus ta.

Jalavalu andis uuesti tunda väga kiiresti muutuvates ilmaoludes toimunud kõrgushüppe ajal. “Kõrgushüppe ajal oli tunne tegelikult päris hea, 1.98-ni suutsin kõrgused ületada enne vihma ning seejärel alistus ka 2.01.  Jalg hakkas aga tunda andma ning lasin ta tugevamini ära teipida. Kaks viimast katset 2.04 peal olid ka päris lootustandvad,” võttis Rosenberg kokku neljanda ala, mis tõi ta kontole 813 punkti ning tõstis üldarvestuses üheksandale kohale.

“400 meetri jooksu ajal valu ägenes ning viimase saja meetri jooksul oli seda juba väga raske välja kannatada. Ei saanud paremat jalga kuidagi niimoodi hoida, et valus ei oleks ning lõpujoone järel kukkusin pikali, nii valus oli,” meenutas Kristjan Rosenberg avapäeva viimast ala, mille läbis 50,86 sekundiga (775 punkti; viie alaga 3977 punkti). “Sain õnneks kohe jalale jääd peale, see aitas natuke.” 

Jalg vajab ravi

Jooksu järel ETV-le intervjuud andes oli Rosenberg jätkamise suhtes küll lootusrikas ning arvas, et suudab võistluste lõpuks koguda vähemalt 7700 punkti, ometi läks teisiti. “Hommikul läksin staadionile, et teha soojendust ja üritada võistlema minna, aga isegi käia oli raske – jalale ei saanud üldse raskust panna,” ütles ta. 

“Arstid pakkusid välja, et tehakse süst, mis oleks valuaistingu ära võtnud, aga liikumisfunktsioon oleks alles jäänud,” lausus Toomas Rosenberg. “Nagu tuimestusega – jalga ei tunne all. Oleks sel hetkel üks ala ees olnud, aga teha oli viis ala, neist mõned väga tehnilised, pealegi sadas vihma ja rada oli märg. Alaliidu juhid ja arstid otsustasid lõpuks, et riski peale siiski ei minda ning sportlast säästetakse võimalikust hullemast vigastusest.”

“Nüüd tuleb lihtsalt aeg maha võtta ja jalga ravida,” lausus Rosenberg. “Kõik on veel ees ning püssi kindlasti põõsasse ei viska, selline asi tekitabki sportlikku viha, et järgmisel aastal kõik paremini õnnestuks.” 

Kümnevõistluse esikaheksa: 

  1. Pieter Braun (Holland) 8195
  2. Jorge Urena (Hispaania) 7983
  3. Janek Õiglane (Eesti) 7945
  4. Aleksei Kravtsov (Venemaa) 7885
  5. Fredrik Samuelsson (Rootsi) 7884
  6. Jevgeni Lihhanov (Venemaa) 7806
  7. Elmo Savola (Soome) 7743
  8. Basile Rolnin (Prantsusmaa) 7679

 

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus