Rootsi noored andsid Laiusel tõeliselt meelejääva kontserdi

Laiuse lossi juures juhatas mind maavalitsuse pressiesindaja Kristi Terep, kes selgitas, kus istuvad rokkarid, dzässtantsijad, rahvatantsijad ning keelpillimängijad. Juba kaugelt oli aru saada, kellega tegemist: eks rokkarid kandsid tumedaid nahkriideid, rahvatantsijad aga rahvariideid.

Eesti noored on rootslaste meelest hästi armsad ning toredad. Üks seik, mis noortele kindlasti kauaks meelde jääb, juhtus bussis teel Laiusele. Nimelt astus üks vanem daam bussi ning hakkas külalistega eesti keeles vestlema. Rootslased olid küll meelitatud, kuid nad ei saanud jutust silpigi aru.

Esimene suurem vabaõhukontsert

Kohe tekkis nostalgiahetk, kui kuulsin keelpillimuusikat. Jäi mulje, nagu oleksin toredal klassikalise muusika kontserdil. Keelpillimängijate ansambli nimi oli The Wreckling Crew. Laiusel esinenud koosseis oli kokku pandud just Eestisse tulekuks. Noored laulavad koos ka kooliansamblis. Õhtul mängisid nad rootsi rahvamuusikat, mis pärines 18.-19. sajandist, samast ajajärgust olid pärit ka laulud.

Rootsi noored puutusid kokku ka eesti rahvamuusikaga. Nende meelest oli see küllalt väsitav, aga samas nad olid huvitavad meie runolauludest.

Laiuse on rootslaste meelest väga omapärane esinemiskoht, peoplatsi õhustiku muudavad siin eriliseks lossivaremed.

Rockbäbdi nimi oli Evelyn Grace, liikmeid oli kokku viis, solistiks bändi ainus naissoost liige Astrid Mellgren. Bänd on tegutsenud juba viis aastat ning lood on nad kõik ise kirjutanud. Noored on mõne aasta eest muusikakooli lõpetanud ja käivad praegu juba tööl.

Tantsimine jääb elukutseks

Dzässtantsijaid, kes koonduvad ühise nimetaja alla “Enecopia Dance Companie”, oli Laiusel kokku kuus, kõik vanuses 16-19 aastat ja veel gümnaasiumiõpilased. ?Dzässtants pakub palju võimalusi ennast välja elada. Me tantsime lauldes. Tantsud saavad selgeks õpetaja abiga, muidugi on neis piisavalt ka omaloomingut,” rääkisid tantsijad.

Enamik tantsuneide plaanib ka tulevikus end selle kunstiga siduda ? kes tahaks saada koreograafiks, kes tantsijaks.

Rahvatantsurühm on koos tantsinud neli aastat, aga enamik neist on alustanud sellega juba 4-5 aastaselt. Eesti tantsud on rootsi tantsijate meelest lahedad ning kiired, samuti on nende arvates vahva, et eesti tantsud rootsi omadele sarnanevad.

Külalised tunnistasid, et tahaksid õppida eesti tantse. Ise esitasid nad oma programmis valsse, polkasid, samuti vanu tantse ja omaloomingut.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus