Rohkem taimset toitu süües saab tasakaalustada oma toitumist

Tervise Arengu Instituudis tehtud toitumisuuringu järgi ei söö enamik Eesti elanikest vastavalt toidupüramiidile. Soovituslikust oluliselt vähem süüakse köögivilju, täisteratooteid, kala, pähkleid ja seemneid, samas liialdatakse lihatoodete, magusate ja soolaste näksidega.


Süües rohkem taimset toitu, saab hõlpsalt oma menüüd tasakaalustada.
Paljud inimesed alustavad söömist toidupüramiidi tipust, kus asuvad näiliselt kõige maitsvamad toidud, nagu kommid, saiakesed, magusad joogid jms.
Tegelikult peaks söömist alustama alumisest osast ehk köögi- ja puuviljadest ning marjadest, teraviljatoodetest ja kartulist. Samal ajal on tähtis silmas pidada, et toidulaual on võrdselt olulised kõik viis toidupüramiidi põhitoidugruppi.
Teraviljade ja kartuli, puu- ja köögiviljade ning marjade söömisel võivad takistuseks saada nendega seotud müüdid.
Esimene müüt: piisab vaid paarist peotäiest puu- ja köögiviljadest, marjadest päevas
Puu- ja köögiviljade ning marjade söömine on väga oluline. Paarist peotäiest ei piisa ning soovitatav on süüa vähemalt viis peotäit puu- ja köögivilju ning marju päevas.
Puu- ja köögiviljad ning marjad sisaldavad palju vett, kiudaineid, vitamiine, mineraalaineid ja bioaktiivseid ühendeid, kuid vähe rasvu ning annavad suhteliselt vähe energiat, mistõttu aitavad kaalu kontrolli all hoida. Rohke suhkrusisaldusega puuviljade-marjade söömisega, eriti kuivatatud kujul, tasuks olla tagasihoidlik.
Teine müüt: külmutatud puu- ja köögivilju ning marju ei ole mõtet tarbida
Külmutatud viljade-marjade kasutamist ei maksa karta. Külmutamine on nende pikemaajaliseks säilitamiseks ilma suurte vitamiinikadudeta kõige sobivam meetod. Paljud uuringud kinnitavad, et kõige paremal küpsusastmel korjatud ja õigesti külmutatud ning pärast seda ka õigetel tingimustel säilitatud viljad-marjad kaotavad väga väikese osa oma vitamiinide sisaldusest ning võivad seetõttu hooajavälisel ajal olla poes värskelt pakutud viljadest isegi vitamiinirikkamad.
Kolmas müüt: kartulid teevad paksuks
Kartulid on üsna suure energiasisaldusega, kui võrrelda neid näiteks köögiviljadega, kuid ainult kartulitest on väga raske end paksuks süüa. Lisaenergia tuleb pigem kartuli praadimisest rohkes rasvas, lisatud kastmetest või kartulite tugevast töötlemisest.
Mitmekülgse toitumise korral mõistlikus koguses kartulite söömine ei tee paksuks, vaid annab organismile vajalikke toitaineid.
Neljas müüt: süsivesikud on pahad
Süsivesikud on organismi põhiliseks energiaallikaks ja need peaksid andma umbes poole kogu saadud energiast.
Peamised soovitatavad süsivesikute allikad on teraviljad ja kartul, teised teraviljatooted nagu leib, riis, makaronitooted, aga ka puu- ja köögiviljad ning marjad.
Tegelikkuses kipub paljudel suur osa süsivesikuid tulema hoopis magusatest näksidest-jookidest ning magustatud piimatoodetest. Nendest allikatest pärit süsivesikute (valdavalt lisatud suhkrute näol) saamist tuleks küll piirata.

TERVISE ARENGU INSTITUUT

blog comments powered by Disqus