Rohelised jõulukingisoovitused

Pühad on ukse ees ja nagu ikka, on paljudel iga-aastane mure: mida jõuluvana kingikotti sokutada.

Allpool on mõned soovitused, mis loodetavasti toovad uudset rohelist lähenemist.

Vaata pakendikulu: kui sul on valida sarnaste toodete vahel, siis uuri, kuidas need on pakitud. Parim on loomulikult osta täiesti pakendamata toode. Näiteks saab osta kaalukomme ning need ise kotti pakkida, mida korduvalt kasutada saab.

Vaata energiakulu: sul on võimalik hinnata nii seda, kui säästlikult on ese toodetud, kui ka seda, kui palju see töötamisel ise kulutab. Selliste otsuste tegemisel aitavad sind lihtne talupojamõistus ja tootemärgised nagu Rohelise energia märk, Põhjamaade valge luige märk või elektroonikatoodete A-klassi kuulumine.

Pea silmas materjalivalikut

Materjali puhul on oluline, kas see on pärast toote kasutusaja lõppu ümbertöödeldav, kas materjal on tervisesõbralik jne.

Näiteks tasub väikesele poisile osta puust mänguauto, millega on tegelikult sama lõbus mängida kui plastmasstootega, kuid hiljem on katkist mänguasja oluliselt keskkonnasõbralikum realiseerida.

Vaata eetilisust ja keskkonnasõbralikkust. Kõige kindlam on osta midagi otse väiketootjalt. Väga hea mõte on hankida laadalt näiteks purk mett või käsitsi tehtud komme. Kui kaup pärineb kaugemalt, siis aitavad otsustada sellised märgid nagu Fair trade, mahemärk või muud ökomärgised.

Pea silmas ka toote pikaajalisust. Mõtle lausele: “Ma pole nii rikas, et osta odavaid asju”.

Kui teete kingi kellelegi, kellel on kõik vajalik juba olemas, siis tasub kaaluda hoopis kingiraha annetamist heategevuseks. Annetada võib kodumaisele organisatsioonile, näiteks kirjutada vanaema jõulukaardile, et tema kingiraha annetasid kohalikule pensionäride ühendusele ning abikaasale, et kingiraha läks spordikoolile.

Kui kingid pudi-padi

Kui kingid kosmeetikat, siis looduslikke ja mahedaid koostisaineid sisaldavaid tooteid leiad ökopoodidest. Pudi-padi kinkimisel võiks aga samuti mõelda sellele, millest see on toodetud, kes ja millistes tingimustes selle tegi ning mis saab sellest pärast äraviskamist.  

Palju toredat pudi-padi saab valmistada ise kodus, näiteks saab vanadest pärlitest uue kee. Joonistada võib ka näiteks värvi-ise raamatu, aluseks võid muretseda ümbertöödeldud paberist  toodetud vihiku.

Veel häid ideid

Asjade asemel kingi oma lähedastele elamusi! Kui sinu kingisaaja on üle töötanud inimene, kes vajaks veidi aja maha võtmist, siis kuluks talle ära vabastava hingamise seanss, valgusravi või mõni muu ihu ja hinge kosutav teraapia. Joogakursuse piletiga võid kokku kombineerida ka spetsiaalse joogamati.

Kui kingisaaja on kultuuriaustaja või tugitoolisportlane, siis on alati hea kingitus mõni sobiv teatri-, kontserdi- või spordivõistluse pilet. Kui sa ei tea täpselt, milline üritus su sõbrale meeldiks, siis leiab Piletilevi koduleheküljelt hulgaliselt erinevate asutuste kinkekaarte, kust saab valida nii kultuuriasutuste, spaade, restoranide kui ka Piletilevi enda kinkepiletite vahel.

Loodus pakub palju elamusi, mida võid jagada oma sõpradega, kinkides neile ühise loodusretke.

Kui kingisaaja on õpihimuline inimene, siis saab sobivaid üllatusi teha rahvaülikoolide kursuste näol. Ka paljudes väiksemates kohtades on olemas rahvaülikoolid, mis tasub üles otsida.

Lastelegi ei pea alati kingituseks olema arvutimängud või plastmassnukud. Siin on mõned ideed elamusterikkaks kingituseks.

*Otsi välja oma vanad riided, ehted, kotid jms, paki need suurde kohvrisse ja kingi lastele karnevaliõhtu;

* väiksemate laste tarbeks võid valmistada vanadest sokkidest käpiknukke ning koos teiste sugulastega improviseerida  toreda etenduse.

*Restoranimineku asemel võid korraldada restorani ka kodus: varu vajalikke aineid, koosta menüü ja lase perekonnal valida, mida nad soovivad, et sa neile pühadeks (või järgnevaks hommikuks) valmistad.

Nobenäpud suudavad vanadest asjadest teha lõpmatult uusi ja huvitavaid asju.

Loo sotsiaalne töökoht: näiteks palka oma töötu sõber vanaemale ahjukütjaks või lapsele koduõpetajaks!

Tehke koos sõpradega head: pakkuge oma vabatahtlikku tööd loomade turvakodule, lastekodule, uuskasutuskeskusele või muudele organisatsioonidele, mille käekäigust te sõpradega hoolite.

Tee kingitused ise!

Loe oma vanavanematele, lastele või sõpradele ise sisse raamatud ning kingi neid CD-l.

Tee lastele nukuteater, mida saad ise esitada ja ka neil mängida lasta.

Küpseta ise kooke, valmista käsitsi komme ja muid maiustusi, paki need kõik armsasse korvikesse (mille võid ka ise teha või osta taaskasutuspoest). Pühenda kingisaajale luuletus ja kirjuta see isevalmistatud kaardile. Kui sa pole luulemeister, siis võib-olla kingid omajoonistatud koomiksi?

Õmble väike ravipadi: pane padja sisse kuivatatud lavendlit, münti ja muid ürte. Kui valdad fototöötlusprogramme, siis lase fantaasial lennata ja kujunda oma sõpradest kui filmikangelastest või lauljatest plakat, trüki see välja ning kingi raamitult.

iii

SILVIA LOTMAN, keskkonnaajakirjanik

blog comments powered by Disqus