“Roboti tsõõri” korraldasid kutsehariduskeskuse õppurid

Võrus üle-eelmisel nädalavahetusel toimunud rahvusvahelise robotivõistluse “Roboti tsõõr” korraldustoimkonda juhtisid Võrumaa kutsehariduskeskuse IT eriala kolmanda kursuse õppurid  Siim Jaas ja Lauri Listak.

Lisaks osalesid korraldamisel Võrumaa kutsehariduskeskus, IT-süsteemide eriala tudengite meeskond, õpetajad. Suureks abiks oli MTÜ Robootika. Suurvõistlus sai teoks tänu Euroopa Sotsiaalfondi projektile “Tehnikaring Võrumaa kutsehariduskeskuses” ning üritust toetasid koostööpartneritena Võru linn, Võru spordikeskus, Võru maavalitsus, Väimela bistroo, EMT, Elion ja Büroomaailm. 

Kui kohtusid hobi ja õppeained

“Asi sai hobina alguse,” meenutas Siim Jaas (22) robotitega tegelemise algust 2011. aasta sügisel, mil koolis otsiti osalejaid Tallinnas toimuvale võistlusele “Robotex”. Siis olid kooli õppejõud abiks ja kui kursusel tuli otsustada, kas võtta suund automatiseerimisele või arvutivõrkudele, otsustati automatiseerimise kasuks. Nii said kokku hobi ja kooli õppeained.

Robotite tegemisel alustati Itaalia päritolu Arduino süsteemiga, mis kujutab endast väikest arvutit, millele on võimalik eri komponente külge ühendada. Robotitega tegelemisele aitas kaasa kooli tehnikaringi projekt eesotsas juhendaja Lembit Pähnapuuga, mille kaudu sai osta vajalikud komponendid. “Robotexil” osaleti joonerobotiga, mis peab aja peale mööda kindlat joont liikuma. “Siis oli kõik veel lapsekingades, aga aja saime kirja,” meenutas Siim Jaas.

Pärast Tallinna “Robotexi” tuli möödunud aasta maikuus Riias võistlus “Baltic Robot Sumo”, kus osaleti lisaks joonerobotile ka minisumo kategoorias. Jooneroboti aeg tuli seal parem kui varem “Robotexil”, aga kuna tehniliselt oldi maas, siis jäädi kokkuvõttes keskele.

Nüüd, pärast mitut aastat tegelemist ja kooli eri osakondade koostööd, on jõutud lõpuks niikaugele, et võib ehitada täpselt sellise robotikorpuse, nagu vaja. Koolis tegeleb selle alaga kümmekond inimest ja robootika muutub järjest popimaks. See on hea tulemus, kui arvestada, et näiteks Tallinna tehnikaülikoolis ja IT kolledžis toetavad õpilaste robootikategevust kooli vilistlased. 

Hindamatu kogemus

Riiast tagasi koju sõites tekkis mõte, et miks ei võiks Võrus robotite suurvõistlust korraldada. Pärast mõningast nõupidamist otsustati see ära teha, kool kirjutas toetuse saamiseks projekti.  Kokku kulus ettevalmistusteks mitu kuud. Tegemist oli kogupereüritusega, kus toimusid robootika ja mehhatroonika töötoad, olid esindatud LEGO robotid ning Unimat1 tööpink.

“See oli hindamatu kogemus,” ütles Põlvamaalt Rasinalt pärit Siim Jaas ligi 200 osavõtjaga ürituse kohta. “Sai nii juhtimise kui ka planeerimise kogemuse ja anda Ring FMile hommikuintervjuu.”

Siimu kolleeg Lauri Listak (26) on Võru poiss ja tahab sarnaselt Siimuga kevadel pärast kooli lõpetamist jätkata tööd automaatika alal. Praegu tegelevad poisid oma lõputööga, milleks on targa kasvuhoone automaatne juhtimissüsteem. Siimu teha on automaatikapool, Lauri tegeleb veebipõhise kasutajaliidesega. Kokkuvõttes peaks valmima väike täisautomaatne kasvuhoone. Poisid on ideest vaimustuses ja kavatsevad luua pärast kooli lõpetamist oma ettevõtte, kus selliseid tooteid juba laiemale tarbijaskonnale valmistada.

Ka Lauri on robootika tuleviku suhtes optimistlikult meelestatud, märkides, et nii, nagu 1980. aastatel pandi garaažides arvuteid kokku, võib nüüd sama teha robotite alal, sest osade hinnad on sedavõrd langenud. Tooteid saab tänapäeval tarbijale edastada posti teel, seetõttu sobib Võru tegutsemiskohaks väga hästi. Ja et kohapeal on olemas kool, ei tohiks tulevikus ettevõttesse töötajate leidmisega probleemi tekkida.

i

INNO TÄHISMAA

blog comments powered by Disqus