Ringluses uuendatud turvamärkidega rahatähed

Uue seeria 2-kroonised rahatähed trükkis Giesecke & Devrient GmbH (Saksamaa) oma trükikojas Kanadas ning need kannavad aastaarvu 2006. Suurim muutus on toimunud 2-kroonise vesimärgiga. Kui 1992. aasta 2-kroonistel oli esikülje paremal puhtal serval Toompea lossi Pika Hermanni torni kujutisega vesimärk, siis 2006. aasta seerial on samas kohas K. E. von Baeri portree kujutisega vesimärk. Kokku on uutel 2-kroonistel 11 turvamärki.

Uue seeria 10-kroonised rahatähed trükkis 2006. aastal Thomas De La Rue (Suurbritannia) oma trükikojas Maltal. Erinevalt eelmistest seeriatest asetseb seerianumber nüüd raha tagaküljel ja esiküljel on paremal alanurgas kombitav turvamärk vaegnägijatele. Muutunud on ka uue 10-kroonise vesimärk. Kui varasematel seeriatel oli kolme lõviga vesimärk, siis 2006. aasta seerial on Jakob Hurda portree kujutisega vesimärk. Kokku on 2006. aasta 10-kroonistel 14 turvamärki. Mõlema uue rahatähe esiküljel on Eesti Panga presidendi Andres Lipstoki ja nõukogu esimehe Mart Sõrgi allkirjad.

?Seni olid kõige uuemad Eesti rahatähed 2002. aastal trükitud 25-kroonised. Uued 2- ja 10-kroonised ei jää viimasteks rahatähtedeks, mida Eesti Pank enne euro käibeletulekut juurde hangib. Praegu teeb Eesti Pank ettevalmistusi, et tellida juurde 25-, 100- ja 500-krooniseid,” ütles Eesti Panga president Andres Lipstok.

2006. aasta lõpuga oli ringluses 33 miljoni krooni väärtuses 2-krooniseid ja 84 miljoni krooni väärtuses 10-krooniseid. Rahatähtede arvult on 2-kroonised ühed populaarseimad, moodustades 21 protsenti kõikidest ringluses olevatest rahatähtedest. Kokku on ringluses ligi 80 miljonit rahatähte väärtusega üle 11 miljardi krooni.

Müügiautomaate käitavatel firmadel soovitab Eesti Pank ühendust võtta oma kommertspankadega, kellelt saab tellida automaatide seadistamiseks vajalikke näidisrahatähti.

Uute rahatähtede turvamärkidega saab tutvuda Eesti Panga kodulehel www.eestipank.info.

JANNO TOOTS,
Eesti Panga
avalike suhete büroo juhataja

blog comments powered by Disqus