Riik kutsub osalusveebi kaudu ideid pakkuma

Kuidas avalikke teenuseid mugavamaks teha? Mis on minu õigused e-riigis? Kas poodides peaks olema iseteeninduskassad? Need ja paljud teised küsimused on praegu arutlusel osalusveebis, kus saab riigiasjades kaasa rääkida.

Ühiskonda ei ehitata üksi ning kabinetis sündinud otsused on kehvad otsused. Osalusveeb www.osale.ee on  veebikeskkond, mis muudab riigi otsused avatumaks. Siin kutsuvad ametnikud huvilisi avaldama arvamust eelnõude kohta. Kodanik saab omalt poolt teha valitsusele ettepanekuid, kuidas Eesti elu paremaks muuta.  Osalusveebis saab igaüks oma seisukoha välja öelda ning sellele vastatakse.  

Kuidas veebi kasutada?

Esiteks, igaüks saab avaldada oma  idee mistahes küsimuses, mis Eesti riigis vajab kordategemist. Idee jõuab ministeeriumi õigele ametnikule, kes  kodanikule vastab.

Hetkel on osalusveebis esitatud mitu põnevat ideed. Näiteks soovitatakse teha kõrge palga maksjale soodustusi. Pakutud on idee, kuidas muuta raamatupidamine paberivabaks. Tahetakse monteerida pargipinkide külge elektripistikud ja teha poodidesse iseteeninduskassad.

Ideekonkursil “Lihtne elu” on siseministeerium välja pannud kopsaka  preemia parimale ideele, kuidas avalikke teenuseid arendada.

Teiseks võimaluseks on kaasa rääkida valitsuse eelnõude suhtes.

Eesti majanduskasvu ja tööhõive kava  arutelu kestis 17. augustini. Eesti majanduse edendamiseks on välja pakutud üle150 konkreetse algatuse. Uued ideed ja lahendused on teretulnud. 

e-riigi harta

Kuidas kodanikud  e-riigis paremini asju ajada saaksid? Seda saab teada hartast Igaühe õigused e-riigis.

Siseministeerium uuendab planeerimisseadust. Muu hulgas oodatakse ettepanekuid, kuidas tagada paremat kaasatust? Samuti saab lisada mõtteid, kuidas täiendada keskkonnatasude seadust.

Enamik ministeeriume on töös olevaid eelnõusid osalusveebi kaudu avalikkusega arutanud. Iga arutelu lõpuks analüüsitakse kõiki laekunud arvamusi ning seejärel annab ametnik tagasiside.

Teemad ulatuvad Eesti Euroopa Liidu poliitika üldpõhimõtetest kuni metsaseaduseni. Iga arutelu loetakse keskmiselt neli tuhat korda. Tehakse asjalikke ettepanekuid ja kriitikatki.

Osalusveebi eesmärk on täidetud siis, kui kasutaja sellega rahul on.

Rahulolu põhjustab kaasarääkimise kogemus ja asjaolu,  et riik kodaniku arvamusest hoolib.

HILLE HINSBERG,

Osalusveebi administraator, Riigikantselei

blog comments powered by Disqus