Riigi noormaadlejate paremik taas Jõgeval

Kristjan Palusalu 100. sünniaastapäevale pühendatud XXIX Vooremaa auhinnavõistlused peetakse laupäeval Jõgeva spordihoones Virtus.

 

Eelmisel laupäeval toimusid Tallinnas Kalevi spordihallis Kristjan Palusalu XXI mälestusvõistlused. Järgmisel laupäeval, 1. novembril toimuvad spordihoones Virtus XXIX Vooremaa auhinnavõistlused. Neid kahte turniiri ühendab Kristjan Palusalu nimi. 

Palusalu aitas kaasa

Kui Tallinnas hakati Palusalu mälestuseks maadlema neliteist kuud pärast sportlase surma, siis Jõgeval aitas Kristjan vahetult ise koos kahekordse maailmameistri August Englasega aastatel 1980-1984 üles ehitada turniiri, mis on tänaseks kujunenud populaarseks noormaadlejate hulgas. Mõlemat võistlust ühendab seegi, et nad on pühendatud Kristjani 100. sünniaastapäevale.

Tänavu 11. märtsil esitleti Tallinnas Tiit Lääne koostatud raamatut “Kristjan Palusalu”. See oli Paduvere kirjamehe 13. raamat sarjast “Olümpiavõitjad”. Nimetatud raamatus on avaldatud mitmed fotod Kristjani viibimisest Jõgeval ja Põltsamaal ning tema mälestuse jäädvustamisest mõlemas paigas.

Võime olla uhked, et meie maakonnas, mille tunnuslauseks on “Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud”, on rikas Kristjani  jäetud jälgedest.

Ka sellel laupäeval koguneme Piiri pargis kella 10.45-ks tema 1980. aastal istutatud tamme all, suure maakivi ümber, millele sai 2001. aastal kinnitatud Berliini võitude 65. aastapäevale pühendatud memoriaaltahvel.

On uhke tunne ka sellest, et Kristjani juubeliaastal on taas nii Arved Külanurm kui Aimur Säärits tõestanud, et Jõgeva maakonnas on toimekad maadluskeskused, head treenerid ja tugevad maadlemist nautivad poisid.  

Juubelinäitus Jõgeval

Seda traditsioonilist turniiri on oodanud nii noored kui ka treenerid poolt. Maadlusmatt on laotus ja see on väärtuste mõõt! Kristjan Palusalul õnnestus seda ilmselgelt tõestada. Helge mälestus Kristjanist elab meis edasi. Ja igal aastal, kui Eesti Olümpiakomitee riigi parimaid sportlasi tunnustab ja neile Kristjani kuju üle annab, on neil võimalus  särada koos kõigi aegade vägevamaga – kahekordse olümpiavõitjaga. Kohtume laupäeval kell 10.45 Piiri pargis Kristjan Palusalu istutatud tamme all, meenutame Kristjanit ja süütame küünlad. Kell 12.00 avame spordihoones Virtus võistlused  ja Kristjan Palusalu juubelile  pühendatud näituse, mille toob Jõgevale Eesti Spordimuuseum.

Põhiturniiri eel näeme Eesti maadluskoondise peatreeneri Henn Põlluste õpilaste, värskete Euroopa pronksmedalimeeste Madis Sihimetsa ja Ardo Arusaare võistlust. Võitja pärjatakse rukkipärjaga. Võistluste aukülaline on kahekordne maailmameister August Englas.

Kiidusõnu väärivad arvukad annetajad ja toetajad, kelle abita ei oleks mõeldav sellise turniiri nii pikk iga. Kindlasti on tänamist väärt Jõgeva Raskejõustikuklubi RAMM, kelle õlul on viimased aastad olnud turniiri korraldus.

ANTS PAJU,

võistluse ellukutsuja

blog comments powered by Disqus