Retkejuht Vahur Sepp viis Pala kooli õpilased rabadesse

 

Pala kooli õpilased käisid tänavu esimest korda matkadel ainulaadse looduskeskkonnaga Eestimaa rabades. Teekonnal jagasid põnevaid selgitusi nende koduvallas elav loodusretkejuht Vahur Sepp ja ka kohalikud giidid.

Endla rabas tutvusid koolilapsed põhjalikult Norra allikatega. “Retkel vaatasime putuktoidulisi taimi huulheina ja võipätakat, samuti mitmesuguseid käpalisi. Allikaid vaadates tundsime huvi ka sealses külma vees elavate kalade ja putukate vastu. Need on luukarits, jõeforell, puruvana  ja kakand. Mõnda kala õnnestus  ka oma silmaga näha,” rääkis retkejuht Vahur Sepp.

Ülevaate Endla looduskaitsealast andis lastele ka Keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooni keskkonnahariduse spetsialist Elo Raspel. 

Põrguhaua lähedal ei tohi vanduda

Põlvamaal Veriora vallas külastasid koolinoored Ilumetsa looduskeskust ja edasi mindi matkama Meenikunno raba matkarajale, mida peetakse Põlvamaa tuntuimaks ja atraktiivseimaks. “Uudistasime ka Ilumetsa meteoriidikraatreid, millest suurim on 6600 aastat  tagasi tekkinud Põrguhaud läbimõõduga valliharjalt 80 meetrit, sügavus 12,5  meetrit, põhja katab 2,5 meetri paksune turbakiht,” rääkis Vahur Sepp.

“Põrguhaua juurde viiva raja ääres on põnevad puukujud põrguasukatest,” lisas retkejuht. Ammustel aegadel Põrguhaua kohta räägitud legendi kohaselt ei tohtinud selles paigas  kuradit nimetada, sest ta võis tulla ja ütleja põrgusse kaasa viia.

“Põlvamaal matkates nägime ka hullu metsist, isaslindu, kellel teatud perioodil psüühikahäired tekivad. Pikalt teda uudistama siiski ei jäänud, sest muidu võinuks ta rünnata meidki,” jutustas Vahur Sepp.

“Koos Pala koolilastega veedetud päev  oli meeldiv ja hingekosutav. Meeldiv on tõdeda, et nendel lastel on  tõsine loodusehuvi. Kõike, mida neile rääkisin ja näitasin, pandi hoolega tähele,” kinnitas RMK Ilumetsa looduskeskuse töötaja Airi Lokk. 

Alam-Pedjal palju linde

Alam-Pedja looduskaitsealal matkasid Pala koolinoored Seli-Sillaotsa rajal. “Ennekõike huvitusime rabamaastikust, rabasaartest ja soost. Edasi kõndisime Palupõhja. Sel matkal kuulsime lehelinnu, metsvindi ja sookiuru laulu.

Üleujutatud luhtadel nägime sinikaelparte ja partlaste sugukonda kuuluvaid veelinde sõtkaid,” jutustas Vahur Sepp.

“Koolilapsed näitasid matkadel üles elavat huvi looduse vastu. Kiitust väärib ka nende  vaoshoitud käitumine. Algklassiõpilastega oli plaan minna matkama Pala valla looduslikult huvitavatesse paikadesse, sest ennekõike peab ju tuttavaks saama oma kodukohaga. Vihma tõttu jäi plaan praegu katki. Uue kooliaasta algul saab see matk aga kindlasti teoks,” lubas retkejuht.

“Meie vallal on vedanud, et loodusemees Vahur Sepp siin elab,” ütles Pala kooli direktor Malle Weinrauch.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus