Lavalugu kõneleb sellest, kuidas päkapikupoisid Pepe ja Pelle otsustavad jõululaupäeval välja uurida, kas hunditüdrukud on ikka kingitust väärt, ja korraldavad neile katse, saates neile külla jänkupoiss Jussi. Loo on kirjutanud ja lavale seadnud Kadri Paldra, mängivad
Kadri Paldra, Ulrika Tolberg, Moonika Kungla, Gunnar Svarval ja Tauri Raidsalu. Esietendus toimub esmaspäeval kell 11 Jõgeva kultuurikeskuses, Põltsamaa kandi lapsed saavad sama lavastust näha 5. detsembril kell 11 Põltsamaa kultuurikeskuses.
?Viljandis meil statsionaarset suurt saali pole,? ütles teatri REKY juht Kadri Paldra. ?Seetõttu teemegi esietendusi igal pool Eestis ? seal, kus meie publikule meeldime ja kus publik meile meeldib. Tänavuse jõulutüki otsustasime siis lavale tuua Jõgeva kultuurikeskuses. Siin pole meil esietendust veel olnud, kuigi külas käime me Jõgevamaal vähemalt paar-kolm korda igal hooajal.?
Kadri Paldra sõnul ongi REKY n-ö teater ratastel, mis annab 99 protsenti etendustest väljaspool kodulinna Viljandit. Siis pole ju tõesti midagi imelikku selles, et ka esietendusi kodunt kaugemal korraldatakse. Eelmine, ?Kolme põrsakese? esietendus toimus näiteks Kuressaare Linnateatris.
Teater REKY alustas tegevust juba ajal, mida nüüd, tagasivaates ?hellitavalt? stagna-ajaks kutsutakse. Nime sai teater asutajate Reeda, Eve ja Kadri eesnimede algustähtedest. Y nime lõpus tähistab kõiki teatri sõpru ja abilisi. Kui paljud sedalaadi teatrid on tahtnud oma uuenemispüüdu ka nimemuutuse kujul väljendada, siis REKY on sihikindlalt esialgse nime juures püsinud. Et Viljandi lasteteatri nime all vahepeal ka üks teine trupp Eestimaa peal ringi liikus, püütakse nime REKY eriti rõhutada.
Algul tegutses REKY Viljandi kultuurimajas, siis aga Ugala teatri vanas hoones, mis toona noortemaja nime kandis. Hiljem, kui vana Ugala Koidu seltsile tagastati ja seltsi poolt omakorda ühele erafirmale müüdi, otsis teater endale väiksema, sajaruutmeetrise rendipinna.
Teatri kollektiiv koosneb paarikümnest inimesest. Peale palgaliste näitlejate lööb etendustes kaasa teatri oma stuudios koolitatud lapsi ja noori.
?On selliseidki, kes lapsena meie trupis alustanud, siis Viljandi Kultuuriakadeemias näitlejaks õppinud, aga ikka meil edasi mänginud,? ütles Kadri Paldra.
Tema sõnul püüab teater igal hooajal ühe eesti autori tüki välja tuua. Seekord ongi selleks teatrirahva enda kokku kirjutatud ?Jõuluvana oodates?. Kõik välja toodud tükid üritatakse kõigis Eesti maakondades ära näidata. Nii ollakse tõesti pidevalt ratastel.
?Jõululugu mängime tõesti ainult jõulude ajal ja ühtekokku kümme korda,? ütles Kadri Paldra. ?Vaatama võivad seda tulla ka päris pisikesed teatrihuvilised ? kolmeaastastest alates.?
Küsimusele, kas suur Ugala ja väike REKY on omavahel sõbrad või konkurendid, vastas Kadri Paldra naljatamisi:
?Noh, ega mulgid ju omavahel suurt ei suhtle, kumbki ajab ikka rohkema oma rida.?
Ning jätkas tõsisemalt: ?Ugalagi toob igal hooajal välja paar-kolm lastelavastust, aga nemad mängivad rohkem statsionaaris, meie kodunt kaugemal. Ning kui meie vahel konkurents ongi, siis on see positiivne.?
RIINA MÄGI