Reis maailma südamesse

Mind on huvitanud keerukad inimsuhted. Mis siis, et sellega on kaasnenud vahel üle pea laksunud lained ja et teinekord hing vaid paelaga kaela jäänud. Eks oleme ju kõik seotud  tugevate karakterite, jõuliste emotsioonide, voolava energiaga, võimega luua või hävitada, elu  käima lükata või kõike pärssida. Ise olen sattunud selles pigem jälgija kui maailmaparandaja rolli.

Vast alles nüüd pilku selja taha heites võib tõdeda, et see kõik on olnud ülimalt huvitav ja pakkunud nii rahu kui rõõmu. Elu on kui piltmõistatus, mis õieti särama lööb alles hetkel, kui kogu tervik näib olevat kokku seatud.

Huvitav on olnud jälgida, kuidas erinevates inimilmades maailm tervikuks saab. Üks maailm on ka praegu Betti Alveri muuseumis kokku seatud.

Kaasteelised

Oleme tollase kunstiühingu rahvaga olnud kaasteelised, igal omad rõõmud ja mured pagasina kaasas. Meil oli võimalus mõnda aega koos särada ja õide puhkeda. Iga inimene selles koosluses tekitas omi mustreid, värvikombinatsioone, kooskõlasid ja aktsente.

Ühing sai alguse 1990. aastal nelja noore inimese — Eike Salu, Elita Kasemets-Järvela, Gennadi Lapini ja Rein Erebi —soovist midagi ära teha. Selle esimeseks veduriks valiti Rein Ereb, seejärel võttis liidri rolli üle Triinu Sarv. Triinu töötas tollal tarbijate kooperatiivi kunstnikuna väga romantilises hoones – kesklinnas vabariigi aegses majandusühisuse majas, kus olid avarad ruumid, milles rohkesti kunstitarbeid ja kaasaegseid töövahendeid, nagu näiteks valguslaud koopiate joonistamiseks. Triinu oli lõpetanud Tartus kunstikooli ja omas head maitset, kätt ja ühingu töös iga päev vajalikku diplomaatilist suhtlusoskust.

Samas ei näinud me kunagi tema töid meie ühistel näitustel. Koos temaga tuli ühingusse ka Külli Juhkam, kes palju aastaid meie raamatupidamist korras hoidis – lihtsalt hea sõna eest. Hiljem aitas meid samamoodi Anneli Engbusk. Selle kõige eest tunnen siiani nende vastu siirast imetlust ja tänu.

Eeva Ant on nüüdseks juba aastaid Tartus elanud just sellist loomingulist elu, millest ta nooruses ehk vaid unistada oskas.

Kui Triinu Tartusse kolis, tekkis vajadus uue esimehe järele ning sestpeale mahtusime ära Harald Lindoki fotosalongi väiksesse kapitagusesse nurka. Sel ajal olid meiega ka Meelis ja Ivi Vels, lisandus Andres Lindok. Kaks viimatimainitut töötavad praegu teatris Vanemuine.

Ülevaatenäitused kaks korda aastas

Algusaastail toimusid kunstiühingul ülevaatenäitused kaks korda aastas: kevadel ja sügisel —

Sulaajal tekkis vanasse koolihoonesse Mustvee maanteel noortekeskus ja laste kunstiring, pisut hiljem ka Kisperi stuudio. Seal võtsime tollal vastu ka Soome ja Rootsi sõpruslinnade kunstnikest külalisi. Sellest ajast mäletan väärikas eas Rootsi kunstnike kiitvaid hinnanguid Elita Järvela aadressil, kes lastega säravalt toredaid töid oli teinud. Neid töid oli endalgi tore vaadata – selliseid selgete kontuuridega ääristatud värvilaikudest kompositsioone. Ja kui need leidsid imetlust ja äramärkimist tegelaste poolt, kes olid tulnud maailmast, kus kõiges valitses üleküllus, oli see soe üllatus.

Sealsamas oli õpetajaks ka Argo Laul, kes oli Tartu kunstikooli lõpetanud mööbli erialal ja kes on meelde jäänud hästi avala ja sõbraliku noormehena.

Mingil hetkel olin ühingu tegevuse alalhoidmise oma kätesse võtnud, sest

Kui ühingu „kaks kanget”

Tõepoolest – mingil hetkel paisusid erimeelsused edasise tegevuse osas küll lepitamatult suurteks, aga ometi seisis Rein selle eest, et meie näitused kõigele vaatamata jätkuksid. Tema pidas ka tavaliselt näituste avamiskõned – oli lustakas, osava sõnaga, vahel ehk liigagi kriitiline või terav, aga alati olemas.

Uued tulijad ja üllatajad

Oli mitmeid uusi tulijaid ja üllatajaid: Meedi Ümar keraamika ja ikebanakunstiga, Kaire Nurk värvimängude ja abstraktsiooniga, leebe Milvi Saar ja salapärane Rein Sakrits. Keeristormina tuiskas läbi Tõnu Karask, kaenla all maal inimese sisemaailmast (e sisikonnast).

Gennadi Lapin arendas edukalt suhteid Olli Kuusisto ja Kaarina rahvaülikooliga ning mitmed meist käisid tema osalusel korraldatud Nordic Art kunstilaagrites. Neis laagrites on sündinud ka rida Eike Salu imelisi akvarelle, milles ikka sama rahu ja tasakaal nagu tas endaski. Rein Erebi kindlat kätt oli aga tunda 1994. aastal loodud Ühispanga Jõgeva kontori näitusesaalis. Mulle andis see huvitavat tööd heade kunstnikega nende näituste kajastamisel.

Meenub ka Tiit Vanakõrts, lihtne maapoiss. Tema elus oli ühing eriliseks helgeks värvilaiguks ja meelerahu allikaks. Sellest, kui pingeterohke ta elu tegelikult oli, sain aru alles ühingu lõpuaastail, kui olin kord teda riivanud. Alles siis sain aimu ta valust, kitsikusest, murekoormast…

Sõlmisime sõprussidemed ka Põltsamaa Maaliklubiga ja tegime koos ka mõned ühised meeldejäänud maalilaagrid Peipsi ääres ja Palamusel. Ethel Hakkaja rõõmsameelsust ja võimet suuri ettevõtmisi kohe ja käigu pealt genereerida saab aduda vaid temaga hoogsalt kaasa liikudes.

Me kõik vajame oskust end kanaliseerida, eriti aga vajavad seda loovisikud, kes tajuvad selgelt, et ilma võimeta luua ei oma nad oma olemisele õigustust. See on oskus tuua taevas maa peale, nii et see sunniks hetkeks vaikima kõiki – ka iseennast. Nii avaneb tee omaenda ja sellega koos ka kogu maailma südamesse.

Jõgeva Kunstiühing küll lõpetas oma tegevuse 2002. aasta lõpul, aga linna kunstikogu täieneb edasi. Näitust sellest saab vaadata 14. märtsini.

Jõgeva linna kunsti aastaostud 1995 – 2007

1995

*Rein Ereb, Vastu õhtut, akvarell

*Andres Lindok, Südasuvi, õli

*Eike Salu, Talvine, akvarell

*Meedi Ümar Keraamilised vaasid (2tk)

*Meedi Ümar, Nostalgia, dekoratiivsed vormid

*Meedi Ümar, Vooremaa keraamilised kannud koos alusega (2tk)

1996

*Pilvi Blankin-Salmin, Bettile gobeläänvaip

*Kaire Nurk, Kuuseltskond, õli

1997

<span lang=””>*Rein Ereb, Ruberoidi naeratus, akrüül

*Rein Ereb, 19:2, akrüül

*Gennadi Lapin, Leedu suvi, akvarell

1998-1999

*Eeva Ant, Lumerohke talv, õli

*Eike Salu, Õhtu, akvarell

*Meedi Ümar, Sonett, keraamiline laud

2000

*Rein Ereb, Vooremaal on pikad päevad, pastell

*Rein Ereb, Pedja, pastell

*Eike Salu, Sügisene akvarell

*Tiit Vanakõrts, Paastumaarjapäeval Saduküla all, õli

2001

*Ilmar Kruusamäe, Ajaga silmitsi. Alo Mattiiseni portree, õli

2002

*Siim-Tanel Annus, Vooremaa-Laiusel, akrüül

Agne Sild, Valu, tushijoonistuste sarja 1. ja 2. osa

2003

*Agne Sild, Vaimupimedus, tuhijoonistuste sarja 3. ja 4. osa

*Ene Luik-Mudist, Omaette ja kahekesi, õli

*Ene Luik-Mudist, Pojeng! Pojeng! õli

2004-2006

*Ilmar Kruusamäe, Betti 1930. Betti Alveri portree, õli

2007

*Elita Järvela, Õhulossid, akvarell

*Elita Järvela, Tasakaal, akvarell

*Robert Suv, Mõisahoone Jõgeva alevikus, õli

Allikas: Jõgeva linna kunstikogu

HELI JÄRV

blog comments powered by Disqus