Reena Koll sai juunioride MMil kaheksanda koha

Möödunud nädalal toimusid USAs Eugene’is juunioride MM-võistlused kergejõustikus. Kuuest Eesti koondise liikmest oli edukaim 17aastane jõgevalane Reena Koll, kes saavutas teivashüppes oma hooaja tippmargiga kõrge kaheksanda koha.

“Tulemusega jäin rahule,” ütles Reena Koll teisipäeval pärast kojujõudmist. “Isiklikust rekordist ei jäänud ju väga palju puudu. Kohta oleksin tahtnud paremat, aga konkurents oli MMil hästi tugev. Esikoht võideti väga hea tulemusega ning kogu esikolmik oli väga tugev.”

Esimest korda USAs võistelnud Eesti rekordiomanikule algasid karjääri teised juunioride MM-võistlused ärevalt: teisipäevastel kvalifikatsioonivõistlustel pidi ta kasutama võõraid teibaid. “Teibad läksid USAsse läbi Kuuba ja jäid seal tollis kinni,” lausus Reena. “Sain siiski laenata Uus-Meremaa tüdruku teibaid, võõraste teivastega oli aga väga harjumatu hüpata.”


Valikvõistlustel, kus tuli ületada 4.15 või jõuda 12 parema hulka, tegi kahes grupis kaasa kokku 30 teivashüppajat. Reena ületas nii algkõrguse 3.90 kui ka järgnevalt latile pandud 4.00 kindlalt esimesel katsel, kõik kolm katset kõrgusel 4.10 aga ebaõnnestusid. “4.10 peal jäi teivas pehmeks,” ütles enne MMi juunioride maailma edetabelis 4.15ga kaheksateistkümnendal kohal olnud Koll. “Kuna teivas oli võõras, ei olnud mul kindlust seda vahetada ning proovisin sama teibaga jätkata. See oli aga natuke liiga pehme ning ei visanud, seetõttu tulid ka katsed järgmisel kõrgusel maha. Võistluse järel olin pettunud, et edasi ei saanud.”

Pääses finaali

Oma võistlusele keskendunud Reena Koll sai alles ühiselamusse tagasi jõudes koondisekaaslastelt teada, et võistlused olid jätkunud talle soodsas suunas ning lõpuks tagas nelja meetri ületamine esimesel katsel talle siiski finaalikoha. “Pärast olin loomulikult rõõmus, et napilt aga kindlalt edasi sain,” muigas Reena Koll. Kahe grupi peale suutis kõrguse 4.10 alistada vaid üksteist teivashüppajat, lisaks neile pääsesid finaali ka kolm nelja meetriga piirdunud võistlejat.

Neljapäeva pärastlõunal toimunud finaalvõistluste ajaks olid Reena teibad õnneks Kuubalt kohale jõudnud ning tema võistlus sai kohe uue hoo. Algkõrguseks valis ta siiski kümme sentimeetrit madalama kõrguse kui eelvõistlustel. “Magasin võistluseelsel ööl natuke halvasti ning selg oli kange,” rääkis ta. “Sain proovikatsetel ainult ühe katse kirja ning seetõttu otsustasin, et riski vältimiseks võtan alguses natuke kergemalt.”

Oma teibaga oli kõik turvaline

Nii algkõrgus 3.80 kui ka järgnevad kõrgused 3.95 ja 4.10 alistusid esimesel katsel. “3.95 tuli kindlalt ja ilusa varuga, oma teibaga oli kõik turvaline,” lausus Reena Koll. “Ka 4.10 tuli seekord ilusti, ilma mingite probleemideta.” Kõrguse 4.20, mis on Reena selle hooaja tippmark ning üldse tema karjääri parim välitingimustes saavutatud tulemus, ületas ta kolmandal katsel. “Kahel esimesel katsel oli hoojooksuga natuke probleeme ning pisut oli paigast ära ka hüppe tehniline pool, aga õnneks sain viimasel katsel kõik korda.”

Järgnevalt latile pandud Eesti rekordit tähistav kõrgus 4.25 aga kolmel katsel ei alistunud, nagu ka mitmel varasemal selle hooaja võistlusel. “Olen seda kõrgust soovinud võib-olla juba nii palju ületada, et unustan sel hetkel mõned tähtsad asjad ära,” nentis Reena Koll natuke kurvalt. “Aga ka 4.20 ei ole halb tulemus,” oli ta siiski rõõmus.

Naisjuunioride teivashüpe kujunes väga kõrgetasemeliseks. Kulla võitmiseks pidi venelanna Aljona Lutkovskaja ületama meistrivõistluste rekordit tähistava kõrguse 4.50, teised medalid jagati kõrgusel 4.45. Hõbeda võitis ameeriklanna Desiree Freier ja pronksi Reenale eelvõistlustel teibaid laenanud Eliza McCartney Uus-Meremaalt. “Praeguste juunioride hulgas on kindlasti neid, kes on tulevikus võimelised kõrgele hüppama,” rääkis Reena oma võistluskaaslastest. “Aga kas sealt ka mõni viie meetri ületaja tuleb, seda ei oska veel öelda, seda näeb tulevikus.”

Eesti koondis hoidis ühte

Esmakordsest võistlusreisist ookeani taha jäid Reena Kollile head muljed. “Reis ja elamistingimused olid normaalsed,” rääkis ta. “Ööbisime väga korralikus ühiselamus, toit oli küll natuke selline USAlik – hamburgerid jne, aga õnneks oli võimalik ka tervislikumat toitu valida. Staadionil olid tribüünid rahvast täis ning väga mõnus oli võistelda. Teivashüppe võistluspaik oli lausa ideaalne, sest tuul oli alati tagant ning ei pidanud kordagi sellele tähelepanu pöörama, et kust ta nüüd puhub.”

MM-võistlustel osalenud Eesti koondis oli Reena sõnul väga ühtehoidev. Lisaks Reena kaheksandale kohale jõudsid eestlastest Eugene’is esikümnesse veel üheksanda koha saanud kümnevõistleja Taavi Tšernjavski ja kümnendana lõpetanud kuulitõukaja Kätlin Piirimäe.

Pikka puhkust hooaja tähtsama jõuproovi selja taha jätnud Reena Koll endale siiski lubada ei saa – juba sel nädalavahetusel peetakse Tallinnas Kadrioru staadionil tänavused Eesti meistrivõistlused. 2011. aastal meistriks tulnud Reena Koll on kahel viimasel aastal Lembi Vaheri järel pidanud leppima hõbemedaliga. Kuigi peamisel kodusel konkurendil on sellest hooajast kirjas 40 sentimeetrit nõrgem tulemus, on Reena kindel, et tuleb tugev võistlus. “Lembi oli haige ja ei ole pikalt võistelnud. Tean aga, et ta panustab kõik sellele, et Eesti meistrivõistlustel hästi esineda. Tuleb olla valmis kõvaks võistluseks.”  

MM-võistluste kümme paremat naisjuunioride teivashüppes:

1. Aljona Lutkovskaja (Venemaa) 4.50

2. Desiree Freier (USA) 4.45

3. Eliza McCartney (Uus-Meremaa) 4.45

4. Nina Kennedy (Austraalia) 4.40

5. Anastassija Sadovnikova (Venemaa) 4.25

6. Rebeka Silhanova (Tšehhimaa) 4.25

7. Elienor Werner (Rootsi) 4.20

8. Reena Koll (Eesti) 4.20

9. Elina Lampela (Soome) 4.10

9. Ninon Guillon-Romarin (Prantsusmaa) 4.10

i

MATI ALEV 

blog comments powered by Disqus