Rattavõistlus koos olümpiamälestustega

Luual peeti möödunud laupäeval Lauri Ausi mälestusvõistlust jalgrattaspordis ning meenutati ka Lauri Ausile viienda koha toonud starti 25 aasta tagustel Barcelona olümpiamängudel.


Klubi Vooremaa Centrum/ Rattabaas korraldatud mälestussõidul osales 71 ratturit mitmest Eesti klubist. Võistlusrajale suunduti eraldistardist. Noorteklassi ratturite üle peeti ka individuaalarvestust, täiskasvanud osalesid ainult perevõistlusel. Sinna olid oodatud vanemast (isa või ema) ning lapsest (poeg või tütar) koosnevad paarid, kusjuures “laps” võis olla ka kolmekümnendates mehemürakas.

Perevõistluse esimeses arvestusgrupis (seal võistlesid vanemad ning 2005 ja hiljem sündinud lapsed) läks esikoht klubi CFC esindajatele Andre ja Gabriel Helmut Adusonile, teiseks tulid Alar ja Natali Nora Nigul samast klubist ning kolmandaks Kalle ja Jette Kriit Vooremaa Centrumist/ Rattabaasist. Perevõistluse teises (ehk 2004 ja varem sündinud lastega perepaaride) arvestusgrupis osutusid edukamaiks Raul Arula (SK Tartu Velo) ja Ando Arula. Neile järgnesid Raoul ja Marko Johanson (Püha Loomaaed) ning Mart ja Rihard Koll (Vooremaa Centrum/ Rattabaas). Lauri Ausi vend Andres ja tema poeg Aaron (RTR) jäid napilt esikolmikust välja.

Raul Arula ütles, et tema ja Ando võitsid Lauri Ausi mälestussõidu perevõistluse ka kaks aastat tagasi.

“Rattasõidu entusiasmi mul juba napib, aga tervise jaoks peab end ikka liigutama,” tõdes tuleval aastal kuuekümneseks saav Raul Arula. Samas ei piirdu ta koduste sõitudega, vaid osales hiljuti koos umbes saja eestlasega Tour de France’i rahvasõidul.

“Kui seda mäge, millest ratturid end üles peavad vinnama, telekast vaadata, ei tundu see üldse väga kõrge, ent ise proovides saad teada, milline “mõrtsukas” see tegelikult on. Meie pidime kõik poole mäe peal sadulast maha tulema ja jalgsi üles kõndima, aga profid panevad sealt hooga üles!” ütles Arula ja lisas, et Tanel Padarile “tegi” ta Prantsusmaal igatahes “ära”. Luua võistluse kohta ütles Arula, et see on huvitava formaadiga ja koduse õhkkonnaga rattavõistlus. Arulate perest olid sellel võistlemas ka Ando tütred Rika ja Loora.

Raske rada

Perevõistlusel osales ka Kalevi jalgrattakooli üks treeneritest Mallor Türna. Tema võistluspartneriks oli seitsmeaastane poeg Krister Remy, ent ta tõi Luuale ka päris suure seltskonna oma õpilasi.

“Rada oli raske, aga istusin siiski rattasadulasse, sest õpilastele ja pojale tuleb eeskujuks olla,” ütles Mallor Türna.

Paljud mäletavad teda veel aegadest, kui ta Jõgevamaal rattatreener oli.

“Toonane rattaklubi Centrum toimis üle kogu maakonna ja selle ridadest võrsus kaheksa proffi, Lauri Aus sealhulgas,” meenutas Türna.

Lauri Ausi mälestusvõistlust korraldatakse teatavasti ka Tallinnas ning Mallor Türna on olnud mitu aastat selle korraldusega seotud.

“Mul on hea meel, et ka siin Lauri mälestust elus hoitakse,” ütles Mallor Türna.

Lauri Ausi mälestusvõistlustel oli seekord külas Raido Kodanipork, kes võistles koos Lauriga 25 aasta tagustel Barcelona olümpiamängudel ja sai seal Laurist ainult nelja astme võrra kehvema koha – üheksanda. Tema meenutused aitasid toonased sündmused elavaks muuta.

Kahekesi Eesti eest

“Olime tollal Lauriga mõlemad Prantsusmaa klubides sõitmas, Lauri Pariisis, mina 150 km Pariisist eemal,” meenutas Kodanipork. “Läksime Barcelonasse kohale suhteliselt lühikeseks ajaks, et oma võistlussõit ära teha, ning kiirustasime peatselt tagasi  järgmistele tuuridele.”

Et Aus ja Kodanipork olid Eesti eest sõitmas vaid kahekesi, ei olnud neil võimalik teab kui peent strateegiat arendada. Kodanipork üritas koos mõne teise ratturiga grupil eest ära sõita ja paaril korral see õnnestuski, ent peatselt püüti nad jälle kinni. Lauri hoidis aga oma jõudu lõpuspurdiks, sest ta oli hea finišeerija. Grupis finišeerijatest oligi Lauri teine ja Kodanipork kuues. Tõsi, medalid läksid grupist juba varem lahti rebinud kolmikule.

“Ehkki olime vaid kahekesi, saime Lauriga teineteisel ikkagi silma peal hoida ja teineteist aidata,” meenutas Kodanipork.

Ta tundis Laurit juba juunioride koondise päevilt ning võib kinnitada, et Lauri ei tõstnud kunagi kellegi peale häält ega vihastanud. Ta oli alati rõõmsameelne ja abivalmis. Ja sünnipäev oli tal ratturi jaoks väga heal ajal: novembri alguses, kui ka välisklubides sõitjad tavaliselt kodumail olid. Jõgeval Carmeni baaris sai nii mõnigi vägev sünnipäevapidu maha peetud.

Praegu on Kodanipork Tallinnas klubi Arctic Sport rattatreener ja teeb harrastajana kaasa päris paljudel võistlustel.

“Kui Lauri praegu veel meie keskel oleks, ei istuks temagi kindlasti niisama,” arvas Kodanipork.

“Olen korduvalt mõelnud, kas näen lõpuks ära ka selle poisi, kes Lauri olümpiatulemuse üle sõidab,” ütles Lauri ema Leida Aus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus