Rannal algab üle-eestiline kooliteatrite suvekool

Peipsi ääres Rannal algab täna 24. üle-eestiline kooliteatrite suvekool, millel osaleb umbes kakssada teatrihuvilist koolinoort ja kooliteatri juhendajat. 5.–12. klassis õppivaid noori harivad kutselised näitlejad, lavastajad, koreograafid ja muusikud. Koolitust saavad ka juhendajad. Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja, MTÜ Tähetund ja Eesti Harrastusteatrite Liidu korraldatav suvekool kestab esmaspäeva, 15. juulini.


Suvekoolis käib töö rühmades, mida juhendavad Vallo Toomla, Lauli Otsar, Rauno Kaibiainen, Ragnar Toompuu, Kristjan Rohioja, Grete Jürgenson, Eduard Tee, Alo Kurvits, Kaire Russ, Tanel Ting ja Reigo Tamm. Nelja päeva jooksul (neljapäevast pühapäevani) toimub üksteist koolitundi. Osa neist veedab iga rühm oma põhiõpetaja seltsis, ent vahepeal minnakse ka n-ö ringile ja tutvutakse teiste õpetajate töömeetoditega. Suvekooli lõpulavastused valmivad põhiõpetaja juhendamisel ja need kantakse ette pühapäeva õhtul algusega kell 17.45.

Teatri-, tantsu- ja muusikainimesed, kes suvekoolis tunde annavad, on üsna noored.

„Oleme viimasel ajal õpetama kutsunud just nooremaid tegijaid, kellel on hästi meeles, mida nad ise kõrgkoolis õppisid ning kellel on suvekoolis õpetamiseks piisavalt entusiasmi ja energiat,“ ütles Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja ja suvekooli eestvedaja Lianne Saage-Vahur.

Lisaks koolitundidele ootavad teatrinoori Rannal ees oma lava õhtud, millel saavad üles astuda kõik, kel soovi on, samuti lustakas spordivõistlus, Rannapiiga ja Rannaviidika valimine, ansamblite Etnosfäär ja Vinüül ning noorte pärimusmuusikute kontserdid ning pühapäevane küünalde õhtu, mil süüdatakse järve ääres ja järvel sajad küünlad.

„Lapsed ise on öelnud, et just lõpulavastuste maraton ja hingekeeli puudutav küünalde õhtu on need, mille pärast tahetakse Rannale tulla,“ sõnas Lianne Saage-Vahur.

Nagu mitmes varasemas suvekooliski, saavad kasulikke teadmisi ka kooliteatrite juhendajad. Neid koolitavad Märt Treier, Maarius Pärn, Martin Algus, Margus Mikomägi ja Urmas Lennuk. Märt Treier võtab vaatluse alla küsimuse, miks nn suur meedia kooliteatrisündmuste vastu erilist huvi ei ilmuta, Maarius Pärn selgitab improteatri põhimõtteid, Margus Mikomägi arutleb teemal, mis on teater ja miks on teater, Martin Algus õpetab, kuidas laval dünaamilist lugu jutustada, ning Urmas Lennuk pühendab kuulajad dramatiseeringu loomise saladustesse. Koolituse läbinud juhendajad saavad vastava tunnistuse.

Ranna kooliteatrite suvekooli traditsiooni püsimine üle kahekümne aasta näitab, et selline suvekool on vajalik. Noortel on huvitav suhelda huvikaaslastega kogu Eestist ning saada juurde tarkuseteri, mis tulevad kasuks, kui kooliteatrihooaeg sügisel jälle algab.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus