Ranna rahvamajas peeti pillimeeste pidu

Reedel peeti Ranna rahvamajas viiendat korda pillimeeste pidu, kus esinesid rahvamuusikud erinevatest Eestimaa paikadest. Peol valis publik ka populaarseima valsi, milleks sai “Tormab me aeg”, esitajaks akordionist Marve Juursalu Assikvere külast.

“Valisin põlise valsiviisi, mis mulle endale väga meeldib ja mida on mänginud ka minu kodukandi vanema põlvkonna pillimehed,” rääkis Juursalu.

Valsikonkursil kõlasid ka tuntud viisid “Saaremaa valss” ja “Viljandi paadimees”.  Elevust tekitas ka vallavanem Jozsef Weinrauchi esinemine, kes esitas Virve Kösteri loo “Mere pidu” ning pühendas selle Pala valla isetegevuslastele ja nende juhendajatele, kes Tallinnas laulu- ja tantsupeol käisid.

“Olen kunagi muusikakoolis viiulit õppinud ja seda senini väiksemates seltskondades mänginud. Suurema publiku ees otsustasin aga esineda esimest korda,” rääkis ta.      

Peakorraldaja, Raatvere külaseltsingu esimees Eha Veskimets märkis kultuurisündmust avades, et traditsiooniks kujunenud peole on alati tugeva positiivse laengu andnud vahvad pillimehed, rõõmsameelselt kaasa elav publik ja vanaaegses hoones asuva Ranna rahvamaja hea aura. 

Esines 30 pillimeest

“Pillimeeste peoga on Pala vald jõudnud väärikalt Eestimaa kultuurikaardile,” kinnitas oma kõnes Joszef Weinrauch.

Tänavusel pillimeeste peol esines ligi kolmkümmend pillimängijat Eestimaa erinevatest paikadest. Noorim osaleja, Tartu 2. Muusikakooli õpilane Kevin Müürsepp esitas oma muusikapalad saksofonil. “Viieaastaselt kuulsin televiisorist ühe saksofonisti esinemist. Mõtlesin, et see on igati põnev pill ja otsustasin ka ise seda mängima hakata,” rääkis suve vanavanemate juures Sassukvere külas veetev ja teist korda pillimeeste peol osalev noormees. 

Paljud osalesid esimest korda

Nagu mitmetel varasematelgi pillimeeste pidudel, olid ka  seekord kohal akordionimängijad Johannes Haav ja Mihkel Reino Jõgevalt, Jaan Reino Mullaverest ja Maret Rätsep Alatskivi vallast Kokora külast. Samuti oli mängimas ja laulmas Nõva külast võrsunud õdede Elkenite ansambel.

Mitmed muusikainimesed olid  siin seekord esimest korda.

“Mind kutsus kaasa oma kodukandi kultuurielu üks eestvedajaid Maret Rätsep, kellega koos ka esineda otsustasime,” ütles Alatskivi Kunstide Kooli laulu- ja solfedzhoõpetaja Jane Lööndre,  kes mängis viiulit. 

“Ka mina olen sellel pillimeeste peol esimest korda. Möödunud aastal oli ka plaanis tulla, kuid siis langes üritus kokku rahvusvahelise suupillifestivaliga, kus samuti kaasa lõin. Peole Ranna rahvamajja tulin nii lõõtspillide kui ka suupillidega,” rääkis põltsamaalane Eduard Einmann, kes pidas enne esinemist ka lühiloengu suupilli ja lõõtspilli ajaloost.

Esimest korda oli pillimeeste peole tulnud ka ansambel “Elulust“ Rakverest. “Meie firmapalaks ongi “Elulust“,“ ütlesid Heino Preinvalz ja Heino Udu.

Ühisloona kõlasid “Läänemere lained“ ja mitmed teisedki rahvalikud lood.

Rannal pakkusid pillimehed välja ka idee pillimeeste klubi loomiseks. “Selline mõte on igati teretulnud ja võimaldab harrastusmuusikutel sagedamini esineda ja ka koos mängida,” märkis viieaastaseks saanud sündmuse korraldaja Eha Veskimets.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus