Rakvere rammumees Peipsi ääres parim

Eesti Professionaalsete Rammumeeste Ühingu võistlussarja Strongman Grand Prix tänavusele hooajale pandi punkt möödunud laupäeval Kasepääl, kus Kalevipoja Kala- ja Veefestivali raames sai teoks sarja viies ja üksiti viimane etapp. Võidukarika pälvis seekord 22-aastane Tanel Mustasaar Rakverest. 

 

Üheksal rammumehel tuli oma jõudu ja osavust näidata kuuel alal, millest kolm olid kombinatsioonid kahest-kolmest harjutusest. Näiteks esimene ala koosnes 320-kilose traktorirehvi kantimisest ja keti otsa kinnitatud 275-kilose raskuse tirimisest. Selle ala võitis küll elvalane Peeter Aan, ent kõrgele seatud sihtidest andis kohe teada ka Tanel Mustasaar, saavutades teise koha.

Teine ala pakkus silmarõõmu nii neile, kes vaimustuvad võimsatest lihastest, kui ka neile, kes vaimustuvad võimsatest autodest: rammumeestel tuli nimelt lihaste jõul liikuma tõmmata kolm üksteise järele haagitud dzhiipi (ühtekokku kaalusid need viis tonni!) ja tirida neid 15 meetri jagu enda poole. Selle ala võiduga rebis Tanel Mustasaar end esimest korda konkurentidest ette. Ning ehkki kolmas, samuti kombineeritud ala (palgi ja hantli tõstmine ja nn apollon), noorel Rakvere rammumehel enam nii hästi ei läinud (ta jäi jagama 4.-7. kohta), säilitas ta siiski väikese edu kolmanda ala taas võitnud Peeter Aani ning selleks ajaks ühe neljanda ja kaks kolmandat kohta kogunud kohtlajärvelase Mario Silla ees.

Kui kolmanda alaga langes välja üks võistleja — Markus Männik —, siis neljas ala, meremehekõnd kukutaks konkurentsist ka Marko Traksi. Seitse vaprat, kes alles jäid, pidasid aga vastu lõpuni.

Viimased võidud Lätti

Neljandal alal, meremehekõnnis tegi Mustasaar jälle puhta töö ning kasvatas oma eduseisu Aani ja Silla ees. Viies ala koosnes 140-kiloste „kohvrite“ tassimisest ja kolme liiva täis õllevaadi autokasti vinnamisest. Selle ala võit läks hoopis külalisvõistlejale Lätist Rolands Gulbisele, kellel varasemad tulemused aga üldjärjestuses neljandast kohast kõrgemale tõusta ei lubanud. Küll aga hakkas ikka veel eduseisu säilitanud Mustasaarele ohtlikult kuklasse hingama viiendal alal teiseks tulnud Peeter Aan: kahe liidri vahe oli enne viimast ala vaid pool punkti.

Viimasel alal — „trepis“ — olid trumbid jälle lätlase Rolands Gulbise taskus. Õigupoolest oli ta ainus, kes kõik kolm raskust trepi kõrgeimale astmele suutis sikutada, kõik teised jäid kontrollaja täis tiksudes viimase või eelviimase raskusega mõnele madalamale astmele toppama. Esikohapretendendid Mustasaar ja Aan said kirja täpselt ühesuguse tulemuse ja võit läks seega Mustasaarele. Gulbis tõusis Aani järele kolmandaks, järgnesid Mario Sild, Kalev Kripp, Meelis Peil ja Gunnar Gimbutas.

Tanel Mustasaare jaoks oli see üldse esimene Strongman GP sarja etapivõit. „Rammumeeste võistlustel teen kaasa alles teist aastat, varem olen tegelnud maadluse ja jõutõstmisega,“ ütles 132 kg kaaluv Tanel Mustasaar. „Ala vahetasin sellepärast, et rammumeeste võistlused tundusid põnevamad ja ettearvamatumad: eriilmelisi alasid on rohkem ja võitjat on palju raskem ennustada. Ka publikut on rammumeeste võistlustel enam kui jõutõstevõistlustel.“

Oma peamiseks konkurendiks pidaski Mustasaar algusest peale Peeter Aani, kes on rammumeeste võistlustel osalenud juba 15 aastat. Kasepää leidis ta aga olevat väga ilusa võistluspaiga: kui esimesed neli ala toimusid järvest pisut eemal, siis kaks viimast sooritati suisa vee ääres.

Mehed maailmakaardilt

„Eelkõige tuleb kummardus teha Kasepää suurepärasele publikule: nii suurt kaasaelamist mujal naljalt ei kohta,“ ütles rammumeeste võistlussarja üks korraldajaid Janek Tobi. Kahju ainult, et paar tugevat võistlejat, kes muidu Strongman GP sarjas kaasa teevad, pidid tänaseks Lätti sõitma: seal peetakse täna paaris-rammumeeste maailmameistrivõistlusi. Neil võistlustel sooritatakse kõiki alasid paaris: üks alustab harjutust ja teine lõpetab selle.“

Võitja Tanel Mustasaare kohta ütles Janek Tobi, et eeldusi võiduks on tal varemgi olnud, ent ta pole neid piisava järjekindlusega realiseerinud. Seekord võitles ta aga lõpuni ja sai ka teenitud tasu.

Strongman GP üldjärjestuses säilitas Mustasaar oma kolmanda koha. Oma positsiooni säilitas ka sarja liider Markus Männik, ehkki Kasepäält ei saanud ta katkestamise tõttu juurde ainsatki punkti. Teiseks tuli Gert Goršanov, kes Kasepääl ei võistelnudki.

„Stongman GP üldvõitjaid autasustame novembri algul Tallinnas peetavate Eesti meistrivõistluste ajal,“ ütles Janek Tobi ning lisas, et sarja tänavused kuus paremat (lisaks mainitud esikolmikule veel Kalev Kripp, Lauri Nämi ja Mario Sild) pääsevad automaatselt osalema ka järgmise hooaja GP-sarjas. Lisaks nelile valitakse sinna veel kaks püsiosalejat ning igale etapile kutsutakse ka kaks külalisvõistlejat.

„Tanel Mustasaar ja Markus Männik on mõlemad noored ja suure potentsiaaliga tegijad ning just nemad on minu arvates need, kes võivad jõuda meie ala nn maailmakaardile,“ ütles Janek Tobi.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus