Raja vanausuliste palvelas tähistati tänavuste restaureerimistööde lõpetamist

Aktsiaseltsi Cobra Grupp juhatuse esimees Juhan Algus märkis, et restaureerimistööd Raja vanausuliste palvelas olid mitmeski mõttes erilised. ?Objekti polnud algul näha, sest vana põrandat kattis kuni 30 sentimeetri paksune mullakiht. Enne taastama asumist polnud ka teada, kui palju Frolovi hauakamber on varem sisse varisenud,? ütles Algus.

Kiriku põranda restaureerimisel tegid põhitöö Cobra Grupi müürsepad Grigori Jermoskin, Vassili Tuzeljak, Aleksander Telek ja Maido Mägi. Raja vanausuliste kloostri keldrisse viiva trepi taastamisel oli ametis Neeme Lehtmets.

?Raja vanausuliste kirikukompleks oli Cobra Grupile teiseks ehitustööks Jõgevamaal, mille taastamiseks oli vaja muinsuskaitse litsentsi. Esimeseks selliseks objektiks oli Vaimastvere mõisa tõllakuur, mis ehitati ümber õpilaskoduks,? ütles muinsuskaitseameti Jõgevamaa vaneminspektor Helju Sihver.

Restaureerimisel osalesid ka alltöövõtjad. Tartu firma Puleium uuendas kloostri lage, palvela ümbruse haljastas Brom OÜ.

Juhan Alguse sõnul aitas ehitustööde laabumisele kaasa koostöö Kasepää vallavalitsuse ja vallavanem Jüri Vooderi ning ehitus- ja keskkonnaspetsialist Ilari Domaskiniga. ?Ilari Domaskin viibis lausa iga päev ehitusobjektil,? ütles Algus.

Muinsuskaitsja Helju Sihver märkis selle aasta restaureerimistööde lõpetamisele pühendatud tseremoonial, et muinsuskaitsealastel nõupidamistel ja aruteludel räägib ta oma kolleegidele ikka Raja vanauslistest, kes on ainulaadsete usu- ja kultuuritavade kandjateks. ?Vanausulised tulid Raja külla 17. sajandil ja väärib tunnustust, et nad on suutnud oma kultuuri tänaseni säilitada.?

Pidulikul sündmusel viibisid ka Riigikogu liige Mati Kepp ja Kasepää vallast pärit ettevõtja Jüri Kraft, kes samuti peavad vajalikuks vanausuliste kultuuritavade ja elulaadi püsimajäämise toetamist ja paremat tutvustamist turistidele.

Raja vanausuliste kogudusel ja Kasepää vallavalitsusel on plaanis taastada ka Teises maailmasõjas hävinud kirik, milleks kavatsetakse taotleda raha mitmesugustest fondidest ja programmidest.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus