Raja Potatio ootab värsket kartulit alles augusti lõpus

Osaühingu Raja Potatio omaniku ja juhti Ain Aru sõnul saab nende firmast värsket kartulit alles augusti lõpus.

“Tavaliselt tuleb kartul paari nädalaga üles, tänavu läks kauem, sest olid üsna jahedad ilmad,“ lisas ta. Praegu kasvab Raja Potatio põllul kartul jõudsalt.

Raja Potatio kasvatab keskvalmivaid kartulisorte ning need enne augusti keskpaika tavaliselt ei valmi. Kõige varem loodab Ain Aru valmivat “Varast kollast“. Veel kasvatab ettevõte kartulisortidest “Folvat“, “Milvat“ja “Fontanet“.

Kokku kasvatab ettevõte kartulit 48 hektaril. Kui mullu kasvatati poolel hektaril ka kapsast, siis tänavu sellest loobuti. “Me pole tõsisemalt tegelenud kapsa turustamisega, ja kui müügilepinguid pole, siis pole ka mõtet kasvatada,“ lisas Aru.

Raja Potatio müüb kartulit kindlatele lepingupartneritele – Salvestile ja Ida-Virumaa firmadele. Ain Aru hinnangul on nende ettevõttel praegu kartul maas üsna optimaalsel pinnal. “Kui rohkem kasvatada, siis peab rohkem seadmetesse investeerima. Kindlasti peab olema külmutusvõimalus, sest saaki peaks siis saama müüa uudsest uudseni. Seni oleme suutnud mai lõpuks kõik oma kartuli ära müüa,“ rääkis Aru.

Kas sügisel saab kartuli hind olema kasvatajale soodne, ei oska Aru praegu prognoosida. “Kõik sõltub ilmast,“ märkis ta.

Pisut on odavnenud väetised. “Kartuliväetis näiteks on tuhande krooni võrra tonnilt odavnenud,“ tõdes Aru. Kompleksväetised on tema sõnul endiselt kallid, aga nendeta ei saa.

Muret, et kliendid viivitavad raha maksmisega, pole Raja Potatiol olnud.

Kartulikasvatajaid on Eestis väheks jäänud, kartuli all on pisut üle 10 000 hektari. “Saagid on küll suurenenud, kuid Eesti vajadust kartulikasvatajad seni veel ei kata,“ märkis ta. Seetõttu peavad kohalikud kasvatajad endiselt sisseveetava odava Poola või Hollandi kartuliga konkureerima. Väikesed kasvatajad seda kohe kindlasti ei suuda, nemad peavad igaüks oma turunišši leidma.

HELVE LAASIK</p>

blog comments powered by Disqus