Raino Poll taas parim

Palamusel jaanilaupäeva pärastlõunal peetud Tõnissoni-nimelise rammumeeste võistluse võitis taas oma valla sportlane Raino Poll. 31-aastasele mehele oli see juba viies Tõnissoni tiitel.

 

Tiitlinõudlejaid oli seekord üheksa. Neljale kohalikule jõumehele pakkusid konkurentsi üks jõgevalane, kaks tartlast ja kaks Soomes elavat eestlast. Alasid oli, nagu ikka, kuus: kivide kandmine, raskuste hoidmine, “trepp”, “riiul”, rehvi kantimine ja auto tõmbamine.

Umbes kolmetunnine võistlus kujunes üsna tasavägiseks: kuni viimase alani polnud selge, kellele seekord üldvõit läheb.

Neljas ala, “riiul”, tõi kaasa ka pisut dramaatikat: kohtunikud ei lugenud Raino Polli ja Madis Liki katset korrektselt sooritatuks, kuna nende väitel haarasid nad riiulile tõstetavad raskused sülle valelt poolt ja said sellega teiste ees tillukese konkurentsieelise. Tahtliku petmisega küll tegemist polnud, vaid meestel jäi kohtunike eelnevast seletusest ilmselt üks nüanss kahe silma vahele. Pärast väikest arupidamist määrati Raino Pollile ja Madis Likile korduskatse.

Madis Likk oli kolme ala kokkuvõttes üks võistluse liidritest: nii tema kui ka Elmar Karu kontol oli selleks ajaks 23 punkti. Ilmselt pani soov iga hinna eest liidrikohta hoida noormehe kiirustama. Tagajärg oli see, et riiulilt alla võetud ja hooga pakule asetatud raskused veeresid mõlemad pakult maha. Nende tagasi upitamine röövis aga terve hulga lisasekundeid ja nii tuli Madisel liidrikohaga hüvasti jätta. Raino Poll seevastu sooritas lisakatse korrektselt, sai kirja vaid mõne sekundikümnendiku kehvema aja kui esimesel katsel, sai alavõidu ja asus ise koos Elmar Karuga üldarvestuses liidrikohta jagama.

Eelviimase alaga õnnestus Raino Pollil juba ainuliidriks tõusta, ent Elmar Karu jäi tast vaid punktiga maha. Viimane ala, auto tõmbamine Karul aga ebaõnnestus: ta sai alles kuuenda aja ning laskis endast üldarvestuses mööda tubli lõpuspurdi teinud Argo Aonurme. Raino Poll säilitas aga liidripositsiooni lõpuni. Võitis ta küll ainult ühe ala — sellesama korduskatsega “redeli” —, ent see-eest tuli ta tervelt neljal alal (kivide kandmises, “trepis”, rehvi kantimises ja auto tõmbamises) teiseks. Kõige kehvemini läks tal raskuste hoidmine: sellel alal oli ta viies. Nii et võidu tõi tänavusele Tõnissonile eelkõige stabiilsus.

17. korda võistlemas

Raino Poll ei olegi nagu klassikalise rammumehe väljanägemisega mees, aga sitkust ja kogemusi tal on ja küllap sobib talle ka konkreetselt selle võistluse alade komplekt. Nii kipubki Tõnissoni tiitel viimasel ajal talle minema — juhul, kui mõnd kõva külalistegijat kohale tulnud pole. Lisaks tänavusele võistlusele on ta olnud parim ka 2007., 2008., 2010. ja 2011. aasta Tõnissoni jõuproovil. Üldse on ta sellel võistlusel osalenud aga juba 17 korda.

“Tegelikult ei kavatsenudki ma tänavu võistlema tulla, sest spetsiaaltrenni pole mul aega teha olnud,” ütles Raino Poll. “Siis aga mõtlesin, et kuusteist aastat jutti on juba käidud ja kahju oleks sellel kenal traditsioonil katkeda lasta. Nii et võitma ma ei tulnud, aga tulemata ka ei raatsinud jätta.”

Spetsiaaltrenni tegemiseks pole Rainol mahti jäänud sellepärast, et töö päästeteenistuses ja eraettevõtjana ning õpingud Luua metsanduskoolis arboristi erialal nõuavad oma osa. Tavaline jõusaalitrenn ja jalgpall mahuvad aga ikka päevakavva.

Kui viimase ala, auto tõmbamise ajal kritiseerisid nii mõnedki võistlejad köit, mille abil neljarattalist “raskust” liigutada tuli (köis oleks nende meelest pidanud olema kõvasti jämedam ja poleks tohtinud venida), siis võitja jäi oma mõtteavaldustes tagasihoidlikuks.

“Nuriseda saab alati, aga ega see asja paranda,” ütles Raino Poll.

Pikk traditsioon

Teise kohaga läks Palamuselt koju tartlane Argo Aonurm, kes võitis kaks viimast ala ja oli kolmandal alal teine.

“Olen siinsel võistlusel ka varem ühe korra käinud: see oli 2009. aastal. Eelmisel aastal tahtsin ka tulla, aga siis tuli vigastus vahele,” ütles Argo Aonurm.

Tänavust võistlemist kommenteeris ta lühidalt: algul ei saanud vedama, pärast pidama.

“Kiirusega seotud alad mulle ei sobi, minu eelised tulevad välja seal, kus rohkem jõudu vaja,” ütles Aonurm.

Tavaelus juhib ta transpordifirmat. Jõutrenn ongi istuvale tööle heaks vastukaaluks.

“Palamuse võistlus on vahva selle poolest, et see on hästi korraldatud rahvaüritus. Siin on alati publikut. Mõnel teisel võistlusel rassivad ju rammumehed üsna isekeskis,” ütles Argo Aonurm, kellel oli Palamusel kaasas ka tema suurim fänn ja tuliseim toetaja, üheksa-aastane tütar Gerre.

Tuleval aastal toimub Tõnissoni nime kandev rammumeeste võistlus juba 25. korda. Taevased jõud on seda võistlust hoidnud: väikseid katkestusi on ürituses mõnikord vihma tõttu olnud, aga ära pole seda tulnud kunagi jätta.

“Au korraldajatele, kes nii pikalt traditsiooni hoida on suutnud,” ütles võistlusel kohtunikuna kaasa löönud Sadala rammumees Sulev Märss.

Rammumeeste võistluse korraldamisel olid Palamuse spordiklubile seekord toeks Palamuse vallavalitsus, Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp ning AS Atria Eesti, OÜ Paunvere Agro ja Palamuse apteek. 

Rammumeeste võistluse Tõnisson 2013” paremad

Raskem kaalukategooria (üle 84 kg)

1. Raino Poll (Palamuse vald) — 47 p

2. Argo Aonurm (Tartu) — 45 p

3 Elmar Karu (Soome) — 42 p

Kergem kaalukategooria

1. Sverre Ploomipuu (Tartu) — 22 p

2. Justus Viljamaa (Palamuse vald) — 21 p

Alavõitjad

Kivide kandmine — Madis Likk (Palamuse vald)

Raskuste hoidmine — Elmar Karu

“Trepp” — Madis Likk

“Riiul” — Raino Poll

Rehvi kantimine — Argo Aonurm

Auto tõmbamine — Argo Aonurm

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus