Raido Kunila osaleb künni maailmameistrivõistlustel USAs

Selle nädala lõpus toimuvad USAs Lake of the Woodsis Minnesota osariigis künni maailmameistrivõistlused, millest Eesti esindajatena võtavad osa Jõgevamaa mees Raido Kunila tavaadraga ja Järvamaalt Jüri Lai pöördadraga. Võistlused toimuvad 66. korda ja kokku võtab osa 27 erinevast riigist 49 kündjat.


Künni maailmameistrivõistlusi peetakse alates aastast 1953. Võistluste peaidee „PAX ARVA COLAT“ – „rahu põlluharimise teenistuses“ oli väga oluline siis ja on aktuaalne ka tänapäeval.

USA-s on künni MM toimunud varem kolmel korral, viimati aastal 1988. Seal olid esmakordselt kohal ka meie kündjad ning Eesti mitmekordne meister Elmar Veski esines demokünniga. Järgnevast 1989. aastast alates on Eesti esindajad võistelnud pea kõikidel igal aastal maailmameistrivõistlustel.

Võistlustele eelneval neljal päeval on kõigil võimalus atrade seadmiseks ja ametlikeks treeninguteks. Tavaliselt võistlevad kündjad oma traktorite ja atradega, sest kõigil on need oma soovidele ja oskustele vastavalt ümber ehitatud ja häälestatud. Sellel aastal kasutavad Eesti mehed aga kohalikke rendimasinaid, sest oma varustus ei jõuaks sealt Eesti meistrivõistluste ajaks tagasi. Selleks, et võõraid masinaid paremini häälestada, sõideti kohale juba kolm päeva varem. Täiendavaid harjutuspäevi kasutavad ligikaudu pooled võistkonnad, mõned on kohal kuni kaks nädalat varem.

  1. aasta Eesti künnimeistrivõistlused toimuvad Kehtnas 5. ja 6. oktoobril. Selle võitjad esindavad Eestit järgmise aasta MM-il, mis toimub augusti algul Venemaal Suzdalis.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus